Христосков: Предстои увеличение на минималната заплата

  Социалният министър смята, че ако се върне доверието в осигурителната система, хората ще се осигуряват върху действителните си доходи   Йордан Христосков   Източник: Петко Налбантов/БГНЕС Още по темата Българите...
| Източник: vesti.bg

 

Социалният министър смята, че ако се върне доверието в осигурителната система, хората ще се осигуряват върху действителните си доходи

 

Йордан Христосков
Йордан Христосков   Източник: Петко Налбантов/БГНЕС

Още по темата

  • Българите сме по-изрядни длъжници, но не и по-богати
    Преди 2 дни
  • Държавните заплати все още са по-високи от тези в частния сектор
    31.07.2014

Социалният министър в служебното правителство Йордан Христосков представи екипа и приоритетите си в работата на ръководеното от него министерство за следващите няколко месеца.

Основен приоритет ще бъде всички социални плащания да се изпълняват в срок.

Сред другите приоритетни задачи, по които Христосков и неговият екип ще работят са смекчаване на проблема с безработицата и намиране на работа на дългосрочно безработни младежи и хора с увреждания, контролиране на спазването на трудово-осигурителното законодателство и прилагане на политика на плавно и внимателно извеждане на децата от институциите.

„Административно определяне на минималните осигурителни доходи за дейностите, в които не е постигнато споразумение, е възможно да бъде приложено“, каза на пресконференция Христосков.

По думите му се наблюдава тенденция на

умишлено недоговаряне на минималните осигурителни доходи.

Той призова да бъдат постигнати договорености и допълни, че министърът има право да упражни административно определяне на праговете, но не е желателно да се стига до това.

„Където две или три години няма договаряне, ще се наложи административно увеличение. Средното увеличение на минималните осигурителни прагове за 2015 г. на договорените до момента споразумения е 4,1 процента“, обяви Христосков.

Относно изплащането на помощи за пострадалите от наводненията в област Враца Христосков съобщи, че общо 1383 молби за еднократна помощ от 325 лева са приети до момента.

„Помощта е изплатена на 1131 човека, останалите молби се проверяват и предстои изплащане на помощта. Парите са за най-неотложни нужди – храна и дрехи“, допълни социалният министър. 

Христосков заяви, че ще има повишение на минималната заплата от 2015 г. Той е категоричен, че е необходима реформа в пенсионната система.

„Като служебно правителство си поставихме за цел да подновим работата на Консултативния съвет за оптимизация на осигурителната система в България. В него няма да участват политици, тъй като навлизаме в предизборен период и не бих желал тази експертна дейност да получи политическа окраска“, обяви министър Христосков в интервю за „Труд“.

Запитан дали ще бъде предложено увеличение на минималната заплата през 2015 г., той отговори, че ще има такова.

„Привърженик съм на автоматичния механизъм за нарастване на гарантираните от държавата минимални доходи. Би трябвало като критерии да се използват макроикономически индикатори като нарастването на производителността на труда“, посочи още вицепремиерът.

„Освен обвързването на възрастта за пенсиониране с очакваната продължителност на живота, трябва да се въведе автоматизъм и за начина, по който ще нараства максималният осигурителен доход. По всички въпроси ще бъдат подготвени варианти с разчети колко ще струват в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план“, обещава той.

Христосков смята, че след като обективно расте продължителността на живота, е необходимо да има удължаване и на трудовия живот.

Запитан ще се върви ли към изравняване на пенсионната възраст между мъжете и жените той е категоричен, че поради по-бързото нарастване на очакваната продължителност на живота на жените, постепенно ще се стигне до изравняване.

Христосков допълва, че ако се върне доверието в осигурителната система, хората сами ще започнат да се осигуряват върху действителните си доходи и ще отказват да работят в сивата икономика.

„Целта на пенсионната реформа от 2000 г. е кумулативно от трите стълба да достигнем пенсия, която да е 70-80% от дохода, който човек е получавал през трудовия си живот. Само че такава цел е като саденето на орех. Плодът не идва веднага, а доста по-късно“, коментира още социалният министър.

На дискусия по време на Консултативния съвет подлежат и други ключови теми: размерът на осигурителните вноски за първия и втория стълб на пенсионната система; вариантът държавните служители и работещите в специалните ведомства да плащат лични осигурителни вноски; условията за пенсиониране; възможностите за подобряване несъбираемостта.

Print Friendly
FacebookСподели