Част от масовото недоволството са и високите децибели от различни партита, които се провеждат на открито през нощта на самия плаж и събират около 15 – 20 хил. почитатели на хаус, техно и транс музиката
Собствениците на хотели в „Слънчев бряг“ настояват за конкретни мерки за преодоляване на шума в комплекса, съобщиха от БТА.
Те искат ограничено работно време за откритите заведения.
Шумът от нощните заведения в курорта създава дискомфорт на почиващите туристи.
В последния месец оплакванията от силна музика са десетки, но за съжаление този проблем остава непреодолим от години, каза днес Елена Иванова, председател на Управителния съвет на „Съюз на собствениците“ – Слънчев бряг.
На работна среща в курортния комплекс хотелиери и туроператори разговаряха за организацията на транспортната схема, мероприятията „Бар краун“, концепциите за развитието на „Слънчев бряг“.
Част от масовото недоволството са и високите децибели от различни партита, които се провеждат на открито през нощта на самия плаж и събират около 15 – 20 хил. почитатели на хаус, техно и транс музиката.
Хотелиери заявиха, че ще
бъде изготвен официален документ до премиера Бойко Борисов,
в който ще се предложат конкретни мерки за преодоляване на шума в комплекса.
Едно от предложенията ще е всички открити заведения да бъдат с ограничено време за музиката – до 24 часа, а общината и полицията да вземат драстични мерки за спазването на режима и да се налагат строги санкции на нарушителите.
Директорът на РПУ Несебър Стайко Манев каза, че след подаден сигнал, униформените съставят констативен протокол, но общината си „затваря очите“ за глобите и голяма част от актовете отпадат.
Манев коментира, че след проверка на полицаите собствениците отново пускали музиката силно.
По думите му само за последния месец проверките са установили, че има едни и същи собственици на заведения, на които са им съставени по 10-11 констативни протокола заради нарушения с децибелите.
Почти всяка вечер има оплаквания от туристи, който не могат да спят през нощта
заради превишаване нормите на шум от заведенията, каза Манев.
Туроператори се оплакаха и от шума на остарелите автобуси, свирките и клаксоните на МПС, които денонощно обикалят комплекса.
Хотелиерът Георги Николчев предложи на входовете и изходите на „Слънчев бряг“ да се поставят табели, които да приканват водачите на МПС да не използват клаксони, след като навлязат в курорта.
Според туроператори, ако не бъде разрешен въпроса с шума, то това ще бъде основният проблем, който ще „убие“ най-големия туристически курорт по българското Черноморие.
Като затруднен, а не облекчен, така определиха хотелиерите туристическия сезон след въведената нова транспортна схема от ръководството на „Слънчев бряг“ АД.
Според тях въведеното часово ограничение на зареждане доведе до сътресение в нормалната работа в комплекса. Образуват се задръствания, тъй като пред един хотел, по едно и също време паркират по 7-8 товарни коли-доставчици на стока, обясниха те.
Оплаквания от туристите има и заради липсата на места за паркиране, свободни тротоарни площи, безвъзвратно изгубена зеленина, натоварена инфраструктура, обобщи Богдан Христов, представител на TUI България.
Много от
по-възрастните и тези с малки деца пък постоянно негодуват от силната музика
и отказват да се връщат у нас точно поради тази причина.
На срещата от СНЦ „Съюз на собствениците“ заявиха, че хотелиерите категорично се разграничават от мероприятията „Бар краун“, дистанцират се от провеждането им, и в никакъв случай не искат да поемат отговорността и последиците от лошото петно „лепнато“ на туристическия комплекс от това мероприятие.
Етикетът „алкохолен туризъм“ дойде именно от публичните изяви на пияните тинейджъри, участници в групите на движението. Проблемът са липсата на желание и компетентност да се контролира този тип туризъм.
За да пребори клишето „алкохолен туризъм“ и да изгради имидж на безопасна парти дестинация, „Слънчев бряг“ има нужда от ясни правила, каза Донка Соколова.
Хотелиери заявиха, че движенията Bar Crowl са нерегламентирани и незаконни, тъй като в тях участват непълнолетни младежи, никой не следи за възрастовата граница на участниците, предлага им се неограничено количество алкохол, не се подават и задължителните заявления в общината, която трябва да разреши събирането и движението на група, в която участници са повече от десет души.