Хиляди хора срещу политиката на банките

Ива Иванова © Явор Николов Подписка за промяна на законите започна гражданската инициатива „Срещу политиката на банките и привилегиите им, уредени в законодателството“. Инициативният комитет е сформиран на 28 януари...
| Източник: News.bg

Ива Иванова
кинги големи© Явор Николов

Подписка за промяна на законите започна гражданската инициатива „Срещу политиката на банките и привилегиите им, уредени в законодателството“. Инициативният комитет е сформиран на 28 януари и според юридическия експерт на гражданската инициатива- Душана Здравкова, ще се включат хиляди хора.

Тя подчерта, че механизмът в българското законодателство гражданският глас да бъде чут е именно тази, която са предприели – сформиране на инициативен комитет и предприемане на подписка.

Искането в подписката е за такава законодателна промяна, че държавата и институциите й да не улесняват с поведението си сега създалата се ситуация, която поставя гражданите и бизнеса в неравностойно положение по отношение на банковите институции.

Проблемът на българските граждани с банките е преди всичко юридически. Той е породен от порочната правна уредба, създадена с гражданско-процесуалния кодекс, който е приет 2007 година и е в сила от 1 март 2008.

От сдружението заявиха, че настояват за отмяна на член 417 т. 2 от ГПК , уреждащ възможността по принудителен начин банките да събират вземанията си, както и едностранно да променят сключени с клиентите им банкови договори.

Според представителите на инициативата едностранното вдигане на лихвата е пример за вулгарно банкиране и крие опасност да срине държавата. Банките, в силата на въпросния член 417, т.2 са приравнени на държавата и общините по статут, изтъкнаха още от гражданската инициатива.

Душана Здравкова съобщи, че е извършила проверка на европейските директиви какви защитни мерки предвиждат и каза, че в България тези защитни мерки не се спазват.

По думите й, преди да достигнат до този член за събиране на т.нар. „лоши кредити“, те се постарали да проследят генезиса им – как кредитите стават „лоши“ и защо се създават такива условия за банките, че да си позволяват да диктуват своите условия.

Има опит за въвеждане на тези директиви и по-специално на директива 9313 у нас, чрез закона за защита на потребителите, но от една страна в член 143 защитните мерки са въведени, а в член 144 – банките се изключват.“, посочи Здравкова.

Според председателят на инициативата Веска Волева, банките в България не желаят да поемат риск и „от рекета на банките няма оправия„. Тя съобщи, че още от днес гражданската инициатива ще сформира фейсбук група, чрез която желаещите могат да се присъединят към подписката.

 

Print Friendly
FacebookСподели