Исканията на протестиращите не се променят – монополите, промяна на изборния кодекс, носене на съдебна отговорност от депутатите, 50% гражданско участие в държавните регулаторни органи…
На националния празник хиляди хора от цялата страна отново излязоха по улиците , за да протестират.
В София тръгнаха два лъча – от Орлов мост към Народното събрание и от Министерството на икономиката и енергетиката на ъгъла на улиците „Раковски“ и „Славянска“.
Двата лъча се сляха на бул. „Цар Освободител“ и продължиха заедно към парламента. След това шествието отново се раздели. Част от протестиращите тръгнаха към президенството.
Те носeха български знамена, а в центъра на шествието беше опънат огромен национален трибагреник.
Движението по маршрута на шествието от Орлов мост към парламента бе блокирано.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Исканията на протестиращите не се променят – те засягат монополите, промяна на изборния закон, мажоритарен вот, отзоваване на народните представители, носене на съдебна отговорност от тяхна страна, 50% гражданско участие в държавните регулаторни органи.
Протест протече под знака на патриотичната смиреност, но не и на примиреност,
коментира БНТ. Чуха се протестните възгласи, които познаваме от предишните дни, но протестиращите се отнесоха с уважение към днешния празничен ден, към националния празник.
Протестиращи поднесоха цветя на паметника на Васил Левски. Граждани носеха портрети на българските възрожденци и скандираха „България, България“.
Пред парламента организаторите прочетоха част от исканията си, сред които за разсекретяване на всички приватизационни договори и при откриване на нарушения прокуратурата да се самосезира. Протестиращите настояваха и за премахване на политическите квоти при избор на прокурори и съдии, и за промени в Избирателния кодекс, които да позволяват граждански контрол върху изборите.
Сред издигнатите плакати бяха и
призиви да се гонят “маскираните провокатори“ в шествието.
В същото време организирана група освирка президента Росен Плевнелиев с викове „Оставка“ и „Мафия“ на церемонията по издигане на националното знаме и тържествения марш на гвардейците при Паметника на Незнайния воин.
Често появяващият се в медиите Янко Петров, който не държи да го наричат организатор на протеста, заяви че общественият съвет при президента ще е безгласна буква, от него няма да зависят никакви решения, той няма да има правомощия.
„Ще помогнем на президента да направи структурата с повече обществен достъп на гражданите, не само на организациите. Днес се борим и за право на свободен избор, нашите искания за промяна ще бъдат връчени в днешния ден, най-късно утре на всички парламентарни групи“, заяви Петров.
Вестник“Труд“ съобщи за него, че е студент по „Стопанска логистика“ във Великотърновския военен университет и работи във фирма за недвижими имоти.
Шествието достигна до Съдебната палата в столицата, където хората скандираха „мафия“ и сочеха с палци надолу. Някои се покачиха върху лъвовете пред сградата и развяха българското знаме.
Във Варна около обяд на улицата е имало вече над 50 000 души,предвождани от рокери с мощни мотоциклети, твърди кореспондентът на БГНЕС.
Някои протестиращи казали, че от днес във Варна се обявява гражданско неподчинение и никой няма да плаща сметките си за електроенергия.
Сред демонстрантите се коментираше с очакване вероятната оставка на кмета Кирил Йорданов, но беше поискана оставка и на целия Общински съвет.
Собственикът на верига аптеки Веселин Марешки, който има сериозни с политически амбиции, се появи сред протестиращите във Варна и каза, че е призовал всички общински съветници да подадат оставка и да отговорят на обвиненията, насочени срещу тях от хората.
Много демонстранти веднага започнаха да викат против него.
Чрез мегафон един от протестиращите помоли всички присъстващи от политически партии да напуснат. „Това е шествие на гражданите, не на политиците“, коментират протестиращи, цитирани от Агенция „Фокус“.
В Пловдив днес протестът започна със скандал
между обособилите се инициативни комитети, които претендират за лидерство.
Мирослав Киряков от ИК „Съединение“ предложи всички комитети от крайноляво до крайнодясно да се обединят, тъй като по думите му исканията са едни и същи – „да има граждански контрол върху управляващите, да се осъществи натиск ида се разпуснат политическите партии“. Той предлага комитетите да излъчат една обща група, която да представлява Пловдив на национално ниво.
Срещу неговото изказване скочиха привържаници на „Че Гевара“, които продължават да настояват за национализация на енергоразпределителните дружества. От инициативния комитет, оглавяван от Петър Курдов подчертаха, че са за ясни и конкретни искания, зад които да застанят всички. Те уточниха, че вече имат уговорка с представители от други градове в страната за среща в София, където да обединят усилия и да изготвят единно предложение.
Служителите на реда прекратиха сериозни сблъсъци между различните активисти.
В шествието в Пловдив се включиха над 10 хил. пловдивчани, отбелязва Агенция „Фокус“. Те блокираха два възлови булеварда – „Шести септември“ и „Цар Борис Трети Обединител“, но се отказаха да стигнат до Централна гара, както направиха миналата неделя.
Шествието приключи оттам, откъдето тръгна – на площад „Централен“. Към края изненадващо всички се насочиха към общината с викове „Оставка“, „Мафия“, „Долу данъците“ и „Кметът вън“.
Полицията също се съсредоточи там, за да предотврати евентуални безредици. На площада пред общината в този момент деца танцуваха по случай празника. Имаше призиви – да оставим децата да се веселят, но множеството не ги чу.
След половин час скандирания протестиращите се разотидоха.
По време на протеста стотици пловдивчани се насочиха към хълм „Бунарджика“ за честването на националния празник на България и 135 години от Освобождението.
Повече от 3000 души в Бургас се включиха в протеста и в шествието
срещу лошото управление на страната, монополите и „престъпно ниските доходи“, съобщи БТА. Митингът започна на площада пред Съдебната палата с около 500 граждани. Те издигнаха плакати: „Събуди се! България има нужда от нас! Съединението прави силата!“.
Организаторите на протеста призоваха от импровизирана трибуна за една минута мълчание за трите случая през последните седмици, при които хора се самозапалиха от недоимък. След песни от първите години на промяната и химна на България множеството се отправи в шествие по централните улици на града.
По време на шествието към протестиращите се присъединиха много хора и броят им в Морската градина надхвърли 3 000 души. Те поднесоха цветя пред паметниците на Христо Ботев и Васил Левски.
По същото време на други две места стотици бургазлии се събраха за честванията на Трети март. Пред сградата на общината бе издигнат националното знаме. А пред Паметника на руския освободител само на метри от основния протест с военни почести бяха положени венци и цветя от представители на местната власт, партии и неправителствени организации.
Около хиляда души се включиха в днешния протест в Благоевград
срещу монополите, съобщи БТА.
Докато на площад „Македония“ бе общоградското тържество за националния празник, участниците в протеста развяха български знамена на митинг на площад „Георги Измирлиев“. От там те тръгнаха на шествие.
Протестиращите скандираха „Долу монополите – всички в затворите!“, „Елате с нас, протестът е за вас“, „Долу ЧЕЗ“, „Мафия“, „Българи – юнаци“, „Свобода“, „Победа“. Имаше и скандирания „Магистрала“, но организаторите призоваха участниците в шествието да не опорочават празника и да не тръгват да блокират главен път Е-79, за което някои настояваха.
Обявено бе, че граждански протести срещу монополите в Благоевград отново ще има следващата сряда и неделя от 18.30 ч. на площад „Георги Измирлиев“.
Подобни протести имаше и в Стара Загора, Враца, Русе, Добрич и други градове.