Хаос в енергетиката заради разтоварените мощности

  Обстановката във въгледобивния сектор в момента е взривоопасна заради принудителните отпуски в „Мини Марица Изток“, заявиха от синдикатите Осем от десетте големи язовира на четирите големи каскади са пред...
| Източник: Vesti.bg

 

Обстановката във въгледобивния сектор в момента е взривоопасна заради принудителните отпуски в „Мини Марица Изток“, заявиха от синдикатите

Новини

Осем от десетте големи язовира на четирите големи каскади са пред преливане, а резервът в язовирите е между 1 и 5 см до преливане.

Това заяви инж. Митьо Христозов, директор на Централното диспечерско управление на ЕСО, на заседание на браншови съвет в Министерство на икономиката, енергетиката и туризма по отношение на проблемите в сферата на въгледобива, предаде Агенция „Фокус“.

От вчера ЕСО е свел до минимум мощностите на тецовете и вецовете в страната заради намалено потребление. 40% от мощностите на АЕЦ „Козлодуй“ също са разтоварени, като ще има още намаление.

В момента много от язовирите са пълни с много вода, която трябва да се отработи, за да не предизвика наводнения, заради което бе ограничено производството на ток от други източници.

Като духне вятър, и язовирите преливат, каза на днешното заседание Христозов и обясни, че няма как да бъдат източени всички язовири, тъй като това може да е опасно за най-близките населени места по поречието на река Марица.

 

Ограничения има и при всички ВЕИ-та, като тяхната мощност е намалена с 40%, каза още той.

По думите му шестте най-критични язовири са в каскадите „Доспат Въча“ и „Доспат“, където водата работи на около 750 мегавата. Според Христозов язовирите „Батак“ и „Белмекен“ все още не са опасни, но през следващите две – три седмици има опасност да се напълнят.

Потреблението в страната продължава да пада и това представлява опасност за системата,

предупреди Христозов. На режима 1300 мегавата атомната централа ще работи до 22 април, когато пети реактор ще бъде в ремонт до края на май“, обясни експертът и определи това решение като най-оптималното за централата.

Вътрешното потребление на електроенергия за първите три месеца на настоящата 2013 г. е със 7% по-ниско, в сравнение със същия период за изминалата 2012 г., каза още Христозов. Той отбеляза, че

намалението на износа е с над 30% в сравнение с 2012 г.

„Интересно е обаче, че битовото потребление се запазва, но проблемът идва от намалението на индустриалното потребление”, отбеляза инж. Христозов.

По думите на експерта основният проблем в енергийната система в момента се е появил през март, като причина за това са повишените температури, както и интензивното топене на снегове и голямото количество дъждове.

По себестойност 19 млн. лв. ще са загубите на АЕЦ „Козлодуй” от мярката за ограничаване на производството

на електрическа енергия, съобщи по-рано днес изпълнителният директор на централата Валентин Николов.

Заповедта няма краен срок, но предполагаме, че ще е до излизане на Пети блок на АЕЦ „Козлодуй” в планов ремонт, каза още той. 

КНСБ: Обстановката във въгледобивния сектор в момента е взривоопасна

Време е да се вземат твърди мерки, за да се намери изход от тази тежка ситуация, заяви Валентин Вълчев от КНСБ на заседанието в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

Той определи въгледобива като гръбнака на електропроизводството. „Призовавам държавата да вземе мерки, за да може да се върнат българските миньори, които са произвеждали български продукт, в името на страната“, заяви синдикалистът.

Според Николай Ненков от КНСБ сериозен проблем е самото ценообразуване на въглищата. „Продажната цена на въглищата не се регулира от ДКЕВР, а се определя от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, което предразполага да се преосмисли сегашната ситуация“, посочи Ненков.

1500 служители от „Мини Марица-изток“ са в принудителен платен отпуск заради намаления обем на работа в мините. Във въгледобивния комплекс са заети общо около 7000 души.

Най-бързият изход от кризата с въгледобивните предприятия е възстановяване на износа на електроенергия,

заявиха от браншовите организации. Никъде в системата няма толкова хора в принудителен отпуск, категорични са синдикалистите.

Стачка няма да има, ще има тежки актове на гражданско неподчинение, обяви президентът на КТ „Подкрепа“ Константин Тренчев.

В системата има достатъчно резерви, които в кратки срокове могат да възстановят българския износ и това може частично да се направи от НЕК, смята Ангел Божилов от синдиката. Той призовава да се установи има ли резерви в планираните разходи на НЕК, която да възстанови износа и да се внедри система на контрол в енергетиката. Един от най-спряганите варианти е увеличаване на износа за Турция, който е въпрос на разговор в понеделник.

Валентин Топалов от федерацията на миньорите към КТ „Подкрепа“ настоя да се възстанови износът на електроенергия към Турция във възможно най-голям обем. Трябва да се предвидят стойности за загуби по електропреносната мрежа, съобразени със средните за Европа, като актуализирането им да става на база на добра международна практика, смята Топалов.

Валентин Терзийски от браншовата камара на енергетиците припомни, че срещу високите добавки към таксите за пренос на електроенергия има влязло решение на ВАС и единственото, което ДКЕВР може да се направи, е да приложи това решение.

Според шефа на БЕХ Михаил Андонов, за да работят мините трябва да получат това, което им се полага и ако произвеждат достатъчно, ще могат да покриват разходите си за заплати

Той съобщи, че НЕК ще пусне процедури за продажба на електроенергия за износ и вече има два сключени договора. Андонов предложи топлофикационните централи да спрат да подават топлоенергия, тъй като в момента парното се „надува“ умишлено.

Той смята още, че топлофикационните дружества трябва сега да извършат профилактика, а не когато има нужда от натоварване на мощностите.

Реалността в момента е, че пазарът на електроенергия е много свит и има свръхкапацитет, заяви зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Божан Стоянов

Той съобщи, че американските производители са готови да преговарят за износ. Цената на въглищата не бива да бъде администрирана с необосновани бюрократични решения, смята Стоянов.

По думите му трябва да се има предвид и фактът, че в ДКЕВР с електричество се занимават едва 15 души, а в други държави – екип от 400 човека.

Маришките мини трябва незабавно да седнат на масата и да се съгласят с обща прогноза колко въглища могат да бъдат потребени през следващите 12 месеца и на базата на тази съгласувана прогноза да се направят финансови разчети за функциониране на мините, призова зам.-министърът.

Print Friendly
FacebookСподели