Класацията на „Форбс България“ за най-влиятелните личности у нас, отредила първото място на мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев, следван от почетния председател на ДПС Ахмед Доган, бе изтълкувана от редица депутати като признание, че задкулисието контролира държавата. Представители и на управляващите, и на опозиционните партии обаче обърнаха внимание на факта, че министър-председателят Пламен Орешарски не фигурира в Топ 10.
Повечето народни представители, от които Mediapool потърси коментари за класацията, не пожелаха да направят връзка между Цветан Василев, Ахмед Доган и империята на КТБ, независимо, че неофициално я признават и й приписват всесилни позиции в държавата. Такива признания преди време направи бившият министър и настоящ депутат от ГЕРБ Вежди Рашидов, говорейки за триумвирата Василев-Доган-Пеевски.
Повечето депутатите не пожелаха да навлизат в анализи как така Делян Пеевски от ДПС е единственият „редови“ народен избраник, при това отсъстващ от парламента, попаднал в челната десятка, след лидера на БСП Сергей Станишев, който все пак е председател и на ПЕС.
Лидерът на ДПС Лютви Местан и депутатът от „Атака“ и зам.-председател на НС Павел Шопов се измъкнаха от коментар за водещата позиция на Цветан Василев с обяснението, че не го познават лично. Лютви Местан допусна, че отреденото седмо място на Пеевски ще допринесе за допълнителното „сатанизиране“ на образа му и заяви, че той не би поставил Пеевски сред най-влиятелните българи.
Павел Шопов пък изрази учудване от второто място на Ахмед Доган, с което му „вдигали акциите“, а „човекът си е в алкохолна депресия“.
Ето кратко обобщение на мненията на народни представители:
Лютви Местан (ДПС):
Не съм запознат с критераилния апарат, с който борави това списание, но колкото до спада с 10 места на Бойко Борисов и второто място на господин Доган краткият ми коментар е, че на всеки политик му е отредено политическо време. Политиката е хищник – изяжда авторитета. И всеки един, който е решил да се занимавам с политика, трябва предварително да знае, че политическата актуалност не е константна величина. Само малцина, и наистина в световен план дори са много редки примерите, за запазване на политическа актуалност. Собствено, при политици, с определен популистки профил, обаче е абсолютно неизбежна тази динамика в доверието. И го казвам без преднамерено обективно отношение. Затова е много важно един политик да успее да не се взема насериозно. И трябва да се научи да работи и в условия на дискредитирано доверие. Защото много е лесно да плуваш на гребена на всенародната любов. Естественото състояние е това – да бъде обект и на критика.
Иначе, в смисъла на класацията – ще бъда искрен с вас, ако на мен ми бе зададен въпрос кои са най-влиятелните хора в България, аз не бих включил доста от хората в този списък не само сред първите петдесет, но изобщо не бих се сетил да ги причисля към някакво влияние.
За мен е странно, че го няма премиерът Орешарски в първите десет души. Може би с риск да събудя почудата на лидера на ГЕРБ, но за сетен път ще кажа, че аз господин Цветан Василев не го познавам. Не знам колко е влиятелен, но негово влияние и въздействие върху себе си – не съм усетил.
Аз не бих включил Цветан Василев сред влиятелните хора на политическо ниво. И Делян Пеевски не бих включил – също. Само това му трябваше на господин Пеевски да се окаже в първата десетка на списание „Форбс“ и без това образът му е достатъчно сатанизиран и според мен незаслужено се представя като всесилната личност в България, която влияе на политическите процеси. Всъщност, той е един редови член на ПГ на ДПС, при това не партиен член и ако бъдем искрени и ако основният критерий за мястото на политиците в тази класация е тяхната реална политическа тежест – Пеевски няма да се окаже и в първите 100 души.
Павел Шопов („Атака“):
Не знам кой е Цветан Василев, който оглавява класацията на списание „Форбс“. Банкер бил. Знам името на Цветелина Бориславова като собственик на банка, и то не защото е собственик на банка, а защото е жената на живота на Бойко Борисов. Много му е тъжно сигурно на Борисов, че е изпаднал с 10 места в тази класация само за една година. Много ме учудва защо Делян Пеевски е в класацията, той не е влиятелен човек. Много съм изненадан също защо Ахмед Доган е на второ място, той е доколкото знам, в алкохолна депресия. И да му се повдигат, да кажем акциите, макар друго да си мисля, много е странно пак казвам, той човекът си е в алкохолна депресия. Изненадан съм защо Волен Сидеров не е на първо място, защото нали всички се тръшкат, че от Волен Сидеров зависи парламент, държава и прочие. Това го казват всякакви партии и Бойко Борисов, и партиите на Запад – народна, социална и прочие.
Владислав Горанов (ГЕРБ):
Много правилно е уловено съотношението между формална и неформална власт в подредбата на първите 10 места. Не знам дали ви прави впечатление, но Пламен Орешарски не е в топ 10. Това го твърдяхме още в предизборната кампания – че управлението ще бъде бутафорно. Очаквано бе на преден план да се сложи фигурант, а реалната власт да се упражнява някъде отзад. Нормално е и, че господин Бойко Борисов изпада с 10 места назад – той вече е опозиция и властовите инструментариуми не са в ръцете му, като например – Министерския съвет, мнозинството в парламента и други примери на властта. Колкото до 7-то място отредено за Делян Пеевски, не знам дали е нормално или ненормално, но е добре оценен – къде му е мястото.
Цветан Цветанов (ГЕРБ):
Изумен съм от това, което прочетох – не знам каква е методиката за определянето на влиятелните българи, но самият факт, че в първата десятка не фигурира министър-председателят на страната, означава, че реално нямаме правителство, което да се управлява от здравите, политически сили в страната, а държавата ни се управлява от някакви корпоративни интереси.
Колкото до първото и второто място – Цветан Василев и Ахмед Доган, това е всеобща тайна за всички, че това са основните фактори в днешното управление, но пак казвам – не фигурира премиерът. Може би тези хора са редили кабинета. А на въпроса защо Делян Пеевски е на седмо място по влияние в държавата – всички ние си даваме много странни отговори на този въпрос. Това, че Станишев е на шесто място пък, е идентично с позицията на Ахмед Доган – продаде партията си на корпоративни интереси.
Господин Борисов миналата година беше министър-председател на България. И смятам, че всяка година министър-председателят на държавата трябва да оглавява или поне да бъде в челната тройка. Първите трима души в тази класация се предполага, че водят политиката на съответната държава. Тъй като Цветан Василев бе на второ място през 2012 година, трябва да отбележим, че всичко, което се случи в България в последно време и процесите, които наблюдаваме и от 11 май, когато бе денят за размисъл преди изборите, процесите на преразпределение, може би под някаква форма са започнали от по-рано.
Антон Кутев (Коалиция за България):
Не знам каква е методиката, по която се изчислява влиянието на цитираните в класацията политици и бизнесмени, но да – цитираните са челната десятка са влиятелни. Мисля, че дори и първото и второто място – Цветан Василев и Ахмед Доган са адекватно класирани. Доколкото аз мога да си представя ситуацията, да – има истина в това. Поне такова е публичното възприятие и оценката на общественото мнение. Липсата на Пламен Орешарски сред първите десет души, пък е откровено подценяване, но хората често го правят – той може повече отколкото изглежда.
Димчо Михалевски (Коалиция за България):
Очевидно класацията на „Форбс“ оценява значимостта на една или друга персона по неформални параметри. Колкото до факта, че Пламен Орешарски не е в топ 10, може би той не е изкушен от преки икономически интереси. А тя – тази класация е за това, нали помните, че Бойко Борисов беше на челно място през 2012 година, вижте сега къде е – на 11 място, с падането от власт намаляват и икономическите интереси. В този смисъл не знам как точно оценяват влиянието политическо и икономическо и до каква степен има смесване на тези неща. Факт е, че Цветан Василев е на първо място, според тази класация.
Георги Кадиев (Коалиция за България):
Не знам методологията на „Форбс“ за изчисляване на влиянието. Със сигурност след влиятелните хора е главният прокурор, но аз не го виждам в класацията. Не мисля, че Цветан Василев е най-влиятелният човек в България, абсурдно е, че Пламен Орешарски не е сред първите десет, например. Може би „Форбс“ поставя под въпрос авторитета на институциите у нас и намеква за задкулисието. Очевидно – ТИМ, Валентин Златев и Цветан Василев се възприемат като по-влиятелни от министър-председателя. Сигналът е очевиден – хора, които са извън политиката, управляват процесите в страната. Аз лично не мисля така.