Телефоните на застрахователите прегряха заради земетресението

| Източник:

От Албена Алексиева, INSMARKET
Едва 8% от жилищата у нас имат застраховка срещу земетресение
По стародавна традиция чак щом дойде нещастието, тогава викаме неволята. Има случаи, когато тази тактика сработва по нашите ширини. Има обаче и други случаи, когато и да дойде неволята, няма да помогне особено. Като например при бедствие, дошло от природата.
Колко мастило бе изписано за застраховките срещу земетресение и колко бе изприказвано, едва ли някой може да изчисли. След всеки пореден трус темата се предъвква и от медии, и от правителство, и от застрахователи, но без особена полза. При над 3,5 милиона жилища едва 8-8,5% от тях имат полица срещу катастрофично бедствие, каквото е земетресението. А трусът тази сутрин беше сериозен, особено за Перник, където бе обявено бедствено положение, както и за столицата, където повечето жилищни сгради са надупчени а-ла швейцарско сирене заради офиси, магазини, заведения в основите, както и заради конструктивни изменения в домовете. Столичният кмет Йорданка Фандъкова обяви, че до момента са подадени 63 сигнала за паднали комини и 29 – за напукани стени и фасади. От над 400 училища на територията на общината в 13 учебни заведения и 10 детски градини са подадени сигнали за пукнатини, паднали мазилки или комини. В тези училища няма да има учебни занятия днес. 18-то и 28-мо училище са с най-сериозни щети. 11 екипа от Столична община работят на място, където има по-сериозни проблеми.  Огледи се извършват в няколко блока в кварталите „Бъкстон”, „Люлин” и „Надежда”, където има поражения. Няма сериозни щети на столичната инфраструктура. Общо 115 сгради са пострадали в София след земетресението тази нощ, обобщи Йорданка Фандъкова. Столичният кмет обяви денонощни телефони за подаване на сигнали: единият е познатият телефон 112, а другите два – 02 987 55 55 и 02 988 04 35.
По данни от няколко застрахователни дружества, от рано тази сутрин телефоните са прегрели от обаждания за завеждане на щети, както и с въпроси за цената на катастрофичните застраховки.
От „Алианц България“ съобщиха, че само до обяд през пернишкия офис на дружеството са заведени над 30 щети. Йордан Керчев, главен представител на дружеството в града посочи, че се завеждат се щети и се извършват огледи на пострадали имоти и на автомобили, а така също служителите на компанията сключват нови имуществени застраховки. В ранните часове на деня още преди отварянето на офиса пред офиса са чакали пострадали. “Приоритетно ще бъдат обслужвани всички клиенти с щети вследствие земетресението, като имаме готовност да изпратим служители от други офиси и от Централно управление в помощ на клиентите и колегите от гр. Перник и региона”, обяви главният изпълнителен директор на ЗАД „Алианц България“ Пламен Ялъмов. Пострадалите могат да се обърнат за съдействие и информация към офисите на Алианц България в цялата страна или да се обадят на телефон 0700 10 919.
До обяд заведените в застрахователна компания „Евроинс“ щети са 35 в Перник и около 20 в София. Щетите са основно по имуществени застраховки. Самият офис на компанията в Перник също е пострадал. Дружеството обяви горещ телефон 02 / 4895 443 и мейл imushtestvo@euroins.bg, на които всеки работен ден от 9 до 17 ч. пострадалите клиенти могат да получават информация за начина на завеждане на щетите и да уговорят час за оглед на пострадалото имущество.
От „Дженерали“ съобщиха на своите застраховани, че денонощно работещият асистънс център ще администрира всички случаи на заявени щети както в момента, така и по време на предстоящите национални празници 24 – 27 май. Клиентите по застраховка „Домашно имущество“ могат сами да заснемат причинените щети и повреди на застрахованото си имущество и да заявят щетата по електронен път на адрес: https://klienti.generali.bg/zastrahovane/shteti/ocenka-na-shteti/.   Представител на компанията ще се свърже със застрахования с инструкции за следващите стъпки по определяне на щетата и изплащане на обезщетението.
Част от дружествата се въздържат от предварителни данни. Компаниите проявяват разбиране към пострадалите и изчакват със завеждането на претенциите.  На по-късен етап ще стане ясно колко от застрахованите са подали сигнали за реални щети. Вероятно повечето пострадали имоти са без застраховка, поради което няма да получат обезщетение. Всеки път след земетресение или наводнение интересът на хората към застраховките се повишава, както и в днешния ден. Реално сключените полици обаче не са много. Повечето имуществени застраховки са сключени за ипотекирани имоти. Компаниите използват всеки повод, за да промоцират своите продукти. Обикновено около големи празници активните дружества предлагат големи отстъпки – дори до 50%.
Само преди 2 месеца държавници, застрахователи и научни работници за пореден път препотвърдиха по време на кръгла маса, че у нас иде времето за създаване застрахователен пул срещу природни бедствия. Общата данъчна оценка на жилищните сгради в България е малко над 60 млрд. лева. Въпрос на изчисления е колко промила да бъдат добавени към тази оценка. Преди години имаше идея всички жилища да бъдат застраховани на някакъв минимален праг, за размера на който ще бъде водена дискусия. тогава бе коментирано, че премиите трябва да са достатъчно ниски, за да може собствениците да ги плащат. Тази идея обаче само прелетя, но никой не я задържа.
Събитията в село Бисер пак изтупаха от праха идеята. Земетресението от тази сутрин отново потвърди острата нужда да се мисли по посока на превенцията.
За успокоение днес строителното министерство обяви, че сградите у нас издържат и на по-силни земетресения от случилото се през нощта. Според МРРБ то е било по-ниска степен от тази, за която са оразмерени и изпълнени конструкциите на сградите в София и цялата страна. С уточнението, ако няма вътрешни промени в жилищата, като напр. премахване на носещи стени.
2011-та бе изчислена като втората най-скъпо струваща година за застрахователния сектор в света по катастрофични щети. Според модел отпреди пет години за катастрофичния риск земетресение у нас, застрахователните щети могат да достигнат 400 млн. евро, а общите икономически загуби могат да достигнат до 8 млрд. евро, или 30% от БВП.
По данни от румънския Катастрофичен застрахователен пул, земетресение като това във Вранча* през 1977 година днес би довело до искове за обезщетение на обща стойност над 3,5 млрд. евро. Към края на миналата година в северната ни съседка срещу различни рискове от природни бедствия са застраховани 4,9 млн. имота. При трус със силата на този отпреди 35 години, собствениците им биха предявили искове към застрахователите за 1,65 млрд. евро. В Румъния има 8,38 млн. сгради. На организирана от ИНСМАРКЕТ кръгла маса преди 2 месеца, румънски експерти се оплакаха, че застрахователното проникване намалява в последната година, въпреки че катастрофичният пул в северната ни съседка тръгна преди две години след неколкократно отлагане. Към 1 март тази година едва 43 на сто от сградния фонд в румънските градове е застрахован срещу природни стихии при 78 процента година по-рано.

*На 4 март 1977 г. Румъния е разтърсена от най-силното в историята земетресение в Югоизточна Европа – епицентърът е в Източните Карпати, Окръг Вранча. Земетресението е с магнитуд около 7,2 по скалата на Рихтер. Епицентърът се намира на дълбочина 94 км. Трусът довежда до разрушаването на над 8500 сгради и убива повече от 1600 души в Румъния и в България.  Земетресението у нас е усетено най-силно в Свищов, където под руините на сградите загиват над 100 души.
Други силни земетресения на територията на България
1986 г., Стражица. Земетресението с магнитуд 5,7 по Рихтер разрушава 15 хиляди сгради. Бедствието взема две човешки жертви, а ранените са повече от 60. Десетки семейства са принудени да живеят във фургони.
2006 г., Кърждали. Трусът напуква стени и покриви, събаря комини, а двама души са ранени. Пострада археологическият резерват „Перперикон“.

 

 

Print Friendly
FacebookСподели