Тази седмица България ще реши съдбата на проекта за строителство на петролопровода „Бургас-Александруполис“, пише руският в-к „Коммерсант”.
Проектната компания „Транс-Болкан Пайплайн” е подала алтернативния проект в Министерството на околната среда и водите още преди месец и сега се събират позициите на всички заинтересовани министерства с цел определяне на окончателната оценка за влиянието върху околната среда.
Българските власти, опозицията и екоорганизации настояват за използването на по-безопасни материали, а миналата седмица руският министър на енергетиката Сергей Шматко заяви, че имайки предвид сегашната позиция на правителството, скоро едва ли ще има напредък по проекта.
Все още не сме готови с оценката на новия проект. До края на тази седмица обаче ще имаме ясен отговор и той ще бъде оповестен, каза пред „Всеки ден” зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева. Тя не се ангажира с лична оценка за проекта. Има експерти, които работят по него, аз не бих могла да коментирам дали новият вариант е по-добър или по-лош, добави тя.
От Министерството на финансите казаха пред „Всеки ден”, че към този момент изчакват оценката на МОСВ и не пожелаха да коментират проекта. Изчакваме становището на нашите колеги и чак тогава бихме могли да кажем и своето, обявиха от пресцентъра.
Според източници на „Всеки ден” обаче експертите на МОСВ не са били удовлетворени и от новия вариант на проекта, въпреки че вече се говори за работа с пристани, а не с буйове, както преди. По думите им едва ли тази седмица ще има окончателно решение по проекта.
„Транс-Болкан Пайплайн” са преразгледали по-ранната концепция от 2009 г., която подкрепяше ЕЗП (единичните закотвени платформи – буйове за разтоварване на суров нефт), като в настоящия момент дава предпочитание разтоварването да се извършва посредством усъвършенствани естакади в Бургаския залив.
След поредица от консултации с българските органи по опазване на околната среда, както и с другите компетентни институции, първоначалният проект за естакада е бил допълнително подобрен и разработен по-подробно, като са дефинирани и всестранни мерки за смекчаване на въздействието върху околната среда.
В резултат на това, от компанията са стигнали до заключението, че рисковете за „Натура 2000″ ще бъдат на приемливо равнище, тъй като ще се осъществяват подобаващи мерки за контрол.
Значително предимство на естакадата е, че съоръженията ще бъдат разположени в близост до пристанище „Росенец“ – индустриална зона, която ще даде възможност за връзка със съществуващата инфраструктура за транспортиране на нефт.
„Коммерсант” пише още, че на въпрос на изданието дали има шанс проектът да бъде реализиран с използването на нова технология, българският министър на финансите Симеон Дянков отговори „Не”.
От момента на предаване на проекта под личния контрол на министъра на финансите България не е внесла нито евро в бюджета на проектната компания и вече дължи над 7 милиона евро на руски и гръцки акционери. София се надява да избегне исканията на партньорите си за сметка на отрицателен резултат на екологичната оценка, коментира изданието.