Нова карта на граничната планина в М 1:100 000[1]
Представена от д-р Стефан ПЕЙКОВ –
член на Българска картографска асоциация
В изпълнение на трансграничния проект „СТРАНДЖА/ЙЪЛДЪЗ Е ПЛАНИНАТА БЕЗ ПОЖАРИ“ е проектирана и изработена карта в мащаб 1:100 000 на над 13 100 км² горска територия, обхващаща района на държавната граница между Р. България и Р. Турция по протежение на 182 км. Картата изобразява релефа, хидрографията, населените места, пътната мрежа и административните граници на територията на двете страни. Нейното специално съдържание указва границите на българските и турските горски стопанства, класовете на пожароопасност на горските територии в обхвата на проекта, специализираните служби и изградената противопожарна инфраструктура, защитените територии и обектите, привличащи голям брой посетители, вкл. мигранти, които повишават пожарната опасност в района на Странджа.
Избраната координатна система на картата UTM, WGS 84 осигурява съвместимост в работата на специализираните служби в двете съседни страни, включително обмен и обработка на GPS информация за пожарите и нарушителите, постъпваща в реално време.
От българска страна картата обхваща гранична част от територията на ЮИДП – Сливен: ТП ДГС – Царево, ТП ДГС – Кости, ТП ДГС – Малко Търново, ТП ДГС – Звездец, ТП ДГС – Средец, покриващи участък от държавната граница с дължина 154 км.
От турска страна в проекта е включена територията на ГД – Къркларели и ГД – Демиркьой на РДГ – Истанбул, която покрива участък от държавната граница с дължина 170 км.
При създаването на картата, участниците в проекта обмениха голям обем информация за състоянието на граничните горски участъци и изградената противопожарна инфраструктура от двете страни на държавната граница. Новата карта е изработена в съответствие с концепцията на Комисията по картография за ранно предупреждение и управление при кризи към Международната картографска асоциация (ICA). Тя е насочена към разработването и прилагането на международни стандарти при картографирането за ранно предупреждение и защита при бедствия. За целта е проектирана и въведена асоциативна знакова система за картографска визуализация на специалното съдържание в обхвата на проекта.
Отчитайки пионерния характер на проекта и значението му за ЕС, Международната картографска асоциация (ICA) прие новата карта на „СТРАНДЖА/ЙЪЛДЪЗ Е ПЛАНИНАТА БЕЗ ПОЖАРИ“ да носи знака на обявената от ООН Международна година на картата 2015-2016.
Създадената карта позволява на двете съседни страни да набележат мерки за надграждане и разработка на нови проекти, които да развият – с помощта на високите технологии, мониторинга и контрола върху горските пожари, както и да се ускори създаването на свързани центрове за превенция и контрол на горските пожари.
В новата карта детайлно е разработена бреговата линия на Черноморското крайбрежие – от нос Форос край Бургас до Каикьой (Мидия) с крайбрежните гори.
Предвидено е картата да бъде издадена като стенен вариант в ограничен тираж – за нуждите на специализираните органи на двете страни. В рамките на изработената стратегия за сътрудничество в борбата с трансграничните горски пожари, се планира издаването й като специализирана информационна дипляна, която да подпомогне обучението на населението и местната администрация в борбата с бедствието.
Новата карта на граничните горски райони на Р. България и Р. Турция бе представена на 22 януари 2015 г. – първо в Бургас, на заключителна конференция по трансграничния проект, чийто водещ изпълнител е Регионалната дирекция по горите – Бургас, една от най-старите български горски служби.
В заключителната конференция взеха участие: областният управител на Бургаска област – Вълчо Чолаков, Генералният консул на Р. Турция в Бургас – Ниязи Еврен Акйол, д-р инж. Любчо Тричков – директор дирекция „Проекти и международни дейности” при Изпълнителна агенция по горите, инж. Венелин Радков – директор на Регионална дирекция по горите – Бургас, Решат Тунч – зам. директор РДГ – Истанбул, инж. Мурат Дениз – зам.-директор на Горскостопанска дирекция – Къркларели, инж. Васил Василев – директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” – гр. Бургас, директори на Държавните горски стопанства в Царево, Кости, Малко Търново, Звездец, Средец и представители на заинтересованите страни.
По решение на Българска картографска асоциация – национален представител в Международната картографска асоциация (ICA), картата на Странджа/Йълдъз ще бъде представена на годишната картографска конференция в Рио де Жанейро (Бразилия) и изложба в София през тази година.
Илюстрация:
- 1. Карта СТРАНДЖА/ЙЪЛДЪЗ Е ПЛАНИНАТА БЕЗ ПОЖАРИ, М 1:100 000
- Лого на Международна година на картата 2015-2016 , под патронажа на ООН. Новата карта на Странджа е първата, издадена у нас, на която е поставен този престижен знак на световната организация.
- Пристанището на Каикьой (Мидия) с гористите върхове на крайбрежна Странджа/Йълдъз
[1] ПРОЕКТ СТРАНДЖА/ЙЪЛДЪЗ Е ПЛАНИНАТА БЕЗ ПОЖАРИ • YANGINSIZ YILDIZ/STRANDJA DAĞLARI PROJESI • PROJECT STRANDJA/YILDIZ THE MOUNTAIN IS WITHOUT FIRES, М 1:100 000
Bulgaria – Turkey. IPA Cross-Border Programme, Договор за субсидия ● Sübvansiyon Sözleşme ● Subsidy contract , № RD-02-29-21 / 05.02.2014
Възложител: Регионална дирекция по горите – Бургас, Р. България
Изпълнители: ЕКОПАН ЕООД, М. Търново , КАРТГЕО ООД – Троян , ГЕОПАН ООД – Бургас, © 2015
Ключов експерт по проекта – проф. д-р инж. Теменужка БАНДРОВА – УАСГ, София