Сметната палата обяви имуществото на властта

18 души не са подали данни за имуществото си в законовия срок 30 април: четирима съдии, трима прокурори, шестима от местната власт и др. Сметната палата на Република България Сметната...
| Източник: vesti.bg

18 души не са подали данни за имуществото си в законовия срок 30 април: четирима съдии, трима прокурори, шестима от местната власт и др.

Сметната палата на Република България Сметната палата на Република България
Сметната палата публикува на сайта си (bulnao.government.bg) декларациите на хората на висши държавни длъжности за имуществото, придобито през миналата година.

Публикувани декларациите на президента, депутатите, всички министри и техните заместници, представителите на съдебната власт, Националния осигурителен институт, БНБ, Агенция „Митници“ и др.

18 души не са подали данни за имуществото си в законовия срок 30 април. Нарушители тази година са четирима съдии, трима прокурори, шестима представители на местната власт, политик от НДСВ, двама души от администрацията на Народното събрание, заместник – омбудсман и член на политически кабинет.

„Списъкът с техните имена ще бъде изпратен на изпълнителния директор на Националната агенция по приходите (НАП) за предприемане на действия по реда на глава 14 и 15 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и на председателя на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС)“, съобщиха от Сметната палата.

Законът задължава над 6500 висши държавни служители да обявят имотното си състояние. Посочените от тях данни подлежат на проверка и до края на октомври палатата трябва да провери по документи и регистри достоверността на декларираните факти, като ги свери с регистрите на данъчните, службите по вписванията, поземлените комисии и др.

Законът предвижда глоба от 1000 до 1500 лв. за тези, които не са подали декларациите си в срок до 30 април, за повторно нарушение санкцията е от 2500 до 5000 лв.

При разминаване на данните с получената от Сметната палата информация от съответните държавни и общински органи в размер над 10 хил. лв. шефът на одитната институция трябва да уведоми НАП и ДАНС.

Лидерът на ДПС Ахмед Доган, който миналата година декларира получени доходи от стопанска дейност в размер на 1 100 154 лв., тази година е обявява, че държи в банката 1 241 674  лв от спестявания.

Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов, за когото преди седмица стана известно, че е получил 131 хил. лв. консултантски хонорари миналата година, е декларирал 77 800 лв., които държи на банков депозит. Той е посочил 128 505 лв. доходи от „друга стопанска дейност“ и 6 хил. лв. от наем или възмездно предоставяне за ползване на права или имущество.

Иванов и тази година е декларирал ипотеката си от 98 хил. лв., с която през 2009 г. си купи къща с двор и гараж в Банкя за 200 хил. лв.

Няма промяна в имуществото в сравнение с 2009 г. на премиера Бойко Борисов и вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов.

Семейството на вицепремиера и финансови министър Симеон Дянков е пренасочило голяма част от своите спестявания от банкови депозити в акции на американски компании. Инвестициите са на името на съпругата Каролин Фройнд – притежаваните от нея акции в общо 19 компании струват 291.9 хил. лв. по цена на придобиване.

Съпругата на Дянков има акции в компании като „Епъл“, „Дженерал Илектрик“, а най-голямото инвестиционно вложение е във фонд на „Чарлз Шуаб“.

В същото време семейството има левови и валутни депозити на обща стойност 178.9 хил. лв., а миналата година са декларирали депозити в чужда валута и левове от 378.52 хил. лв., което е било над два пъти повече.

Земеделският министър Мирослав Найденове купил гараж в София за 15 400 лв. със заплата и спестявания.

Новият транспортен министър Ивайло Московски не е декларирал нищо в декларацията си за миналата година.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиевне е декларирал нови имоти или доходи извън заплатата си като министър. В декларацията си е посочил влог на съпругата си от 76 134 лв. от дивидент и доходи извън основната й работа от 43 480 лв.

Министърът на икономиката Трайчо Трайков е записал в декларацията си 37 хил. лв. допълнителни доходи извън заплатата на министър.

Здравният министър д-р Стефан Константинов, който подава декларация за първи път, е обявил, че притежава два апртамента в Кюстендил и къща с двор в Сливен. Къщата и единият апратамент са наследствени, а другият е купен със заплата, пише в декларацията. Константинов е наследил и 1 дка лозя в Кюстендил. Той притежава още автомобил „Тойота Корола“, който е купил през 2009 г. за 12 660 лв. Като налични парични средства здравният министър е посочил само 150 лв., но във влогове има над 72 хил. лв.

Произходът на тези пари е заплата. Константинов, който е акушер-гинеколог, е работил заедно със съпругата си в Тунис, а преди да стане министър ноември миналата година беше в съвета на директорите на болницата в Кюстендил.

Президентът Георги Първанов и вицепрезидентът Ангел Марин, са декларирали спестени средства само от заплата. Държавният глава е спестил 15 000 лв.

Председателят на парламента Цецка Цачева е изтеглила потребителски кредит от 20 хил. лв. Декларирала е и 7 хил. лв. доходи от наем.

Зам.- председателят на парламента – Георги Пирински си е купил миналата година на лизинг нов автомобил „Хюндай“ за 24 374 лв., наличните му пари са 1500 лв., а съпругата му Клавдия държи в банка – 20 хил. лв.

Коментарите са затворени

Коментарите за забранени за тази публикация