© снимки: IPG, БГНЕС, Sofia Photo Agency, архив; GoogleEarth
Няколко населени места край Харманли бедстват заради скъсана стена на язовир „Иваново“. Най-засегнато от преливната вълна е село Бисер. Бедстващи са също Лешниково, Елена и Стойково. Бедствено положение е обявено в цялата Хасковска област, съобщи областният управител Ирена Узунова.
В харманлийското село Бисер живеят около 800 души, които в момента се евакуират. Жителите са се качили на високите етажи на къщите, за да се спасят. 40 души се извозват от екипи на пожарната. До момента са извадени от водите 18 души. 12 са пострадалите, които вече са настанени в болницата в Харманли, с измръзвания. На мястото са всички възможни спасителни екипи. По думите на кмета Златка Ангелова засега жертвите са трима мъже. Спасителните екипи засега са само от едната страна на моста, който е разрушен и все още не може да се премине по него.
Хасковското село Елена се намира на 20 км от гр. Харманли и 28 км. от областен център Хасково. Засега е ясно само, че там има бедстващи хора.
Има първи спасен в другото бедстващо село Стойково край Харманли, съобщи за Дарик областният управител на Хасково Ирена Узунова. Хората са се спасили от водното бедствие като се качили на капака на лекия си автомобил, откъдето спасителни екипи с хеликоптер са изтеглили един мъж, а в момента продължава акцията за втория човек.
Най-тежка е ситуацията в Бисер. Под вода на места са целите първи етажи на къщите, разказа за Дарик Живко Касабов от харманлийската „Гражданска защита“. По думите му мостът над реката в селото е висок 5 метра и е бил покрит от водната стихия.
В спасителната операция са се включили два хеликоптера от авиобаза „Крумово“. Предвид усложнената обстановка и наводненията, хеликоптерите не кацат, а маневрират във въздуха. По думите на командира на вертолетната база ген. Златко Златев спасителната акция може да продължи и цял ден. Служители на пловдивската дирекция „Пожарна безопасност и защита на гражданите“ също помагат на бедстващите в Хасковска област. В екипа участват и водолази, оборудвани с неопренови костюми и спасителни жилетки, както и алпинист.
В спасителната операция в Бисер се включи и високопроходима горска техника, съобщиха от министерството на земеделието и храните. Освен служителите на Изпълнителната агенция по горите и местния клон на „Напоителни системи“ ЕАД, за участие в операцията са мобилизирани и областните и общински земеделски служби, както и ветеринарните власти.
Министър-председателят Бойко Борисов отпътува към село Бисер. По негово нареждане вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов също пътува към бедстващото село, за да ръководи лично спасителната операция по извеждане на жителите от наводнения район. На там се е отправил и министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
Одеяла и топли дрехи спешно са необходими за пострадалите от наводнението в село Бисер, информират от харманлийската болница. Свързахме се и с БЧК, в непрекъсната връзка с общината сме, от църквата също събират одеяла и топли дрехи, съобщи за Дарик ординаторът от болницата в Харманли д-р Христов. В момента всички сме много заети да приемаме и настаняваме хората. За момента няма такива със здравословни проблеми. Хората просто са много измръзнали и трябва да ги стоплим, каза още той.
Щетите в селото са огромни, а за един 90-годишен дядо се смята, че е удавен, каза за Дарик кметът на Бисер Златка Ангелова: „Разрушенията са уникални. Когато се скъса стената, бях на моста, опитах се да евакуирам хората тук, но останах на втория етаж на една сграда, защото първият етаж беше залят. Сега вече се оттече водата и успях да изляза. Къщи падат, всичко пада наоколо. 90% от селото е залято. Ако има евакуация, сигурно е от другата страна на моста – там виждам пожарни и спасителни екипи. Има хора, които помагат, но са от другата страна на моста. На моста има дупка, много трудно е минаването. Не се наемам да мина“.
Янчо Вутов - жител на село Бисер, разказа за наводнението там: „Реката беше препълнена от бряг до бряг. Започна да излиза, но това се случва в продължение на цялата вечер. Сутринта около 9 часа дойде изключително бърза приливна вълна заради скъсване на стената на язовир Иваново, доколкото разбрах. Не успяхме да направим друго, освен да се качим по стълбите на втория етаж на сградата. Дълбочината на водата е над 3 метра. Водата дойде с огромна сила, влачейки дървета, разруши стопански постройки, огради. Дано постройката, където сме ние, да издържи. Оттук, доколкото виждам, цялото село е така. Едната част от селото е в по-високите части и до там едва ли е стигнала чак толкова вода. Голяма част от хората са избягали при площада на селото, където водата не е толкова висока. Къщата, в която аз се намирам, е на 100-тина метра от течението на реката. Виждам, че на двата й бряга къщите са залети. Освен по въздух, до тук няма друг начин да бъде достигнато. Течението на реката е толкова силно, че не е възможно с каквото и да е плавателно средство да бъде прекосена. Под най-сериозна заплаха са участъците от селото, които се намират в близост до реката – на около 200-300 метра от лявата или дясната страна на брега“.
По наводнените улици плава лодка със служители на Гражданска защита, съобщи за Дарик областният управител на Хасково Ирена Узунова: „В Хасково има много населени места, залети от водата. Най-тежко е положението на хората от Бисер. Спасителните работи вече са започнали, мобилизирани са абсолютно всички сили за оказване на помощ на бедстващите. Предупредили сме хората от другите села да се изтеглят във високите части на населените места и да стоят по високите части на сградите си“. Заради скъсаната язовирна стена са мобилизирани и военните, обяви още областният управител на Хасково.
Село Бисер е разположено между градовете Харманли и Любимец. Край него минава международният път Е-80, свързващ България с Гърция и Турция.
Кризисна е ситуацията и в село Лешниково край Харманли, съобщи за Дарик кметът Милена Павлова. Тя обясни, че положението е бедствено, но хората са евакуирани, а нивото на реката спада. „Нивото на водата спада. Има наводнени къщи. Евакуирала съм хората. Извадили сме ги от къщите и сме ги сложили на по-високи места, на топло са. На който сме могли, сме дали дрехи да се преоблече. Сега се опитвам да стигна до една жена, която живее от другата страна на реката“, разказа Павлова. Лешниково се намира на 16 км южно от Харманли, област Хасково. Селото е разположено в крайните поли на Източните Родопи по поречието на река Марица.
Заради излизане на река Марица от коритото й движението на влаковете в участъка между гарите Димитровград и Свиленград е прекъснато в 8.30 часа, съобщиха от БДЖ.
Реката е наводнила железния път в участъка между гарите Любимец и Свиленград. По тази причина в гара Свиленград престоява международният бърз влак № 492 от Истанбул за Белград. Междувременно от 02:30 ч. международният бърз влак № 491 от Белград за Истанбул престоява в междугарието Нова Надежда – Симеоновград поради дерайлиране на локомотива, който е ударил паднало дърво върху железния път. Във влака има 12 пътници, които са настанени в един от вагоните, разполагащ със собствена отоплителна система. На място е пристигнала специализирана техника, с която ще бъде вдигнат дерайлиралия локомотив.
Пътят между Хасково и Капитан Андреево в участъка на град Харманли е залят с около 80 см вода и движението е спряно, но има осигурени обходни маршрути за екипите на Гражданска защита, които пътуват към бедстващия район. Това съобщи за Дарик председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ Лазар Лазаров. По думите му заради преливащите води на Марица може да се затвори граничният пункт Капитан Андреево.
В община Неделино положението е бедствено от вчера. Валежите продължават. Има населени места и квартали без електричество. Проблеми създават свлечени земни маси, които са затворили пътищата до някои населени места от общината. Река Неделинска прелива. Проблем създава един от притоците й, който досега никога не е носел толкова много вода, обясни кметът Стоян Беширов. Мобилизирана е цялата налична техника за разчистването на пътищата. В момента се разчиства пътя Неделино – Еленка.
Бедственото положение в Златоград е отменено тази сутрин, съобщиха от Общинската администрация. Нивото на придошлата река Върбица намалява в нормални стойности и отпада рискът от наводняване. В града е въведен режим на водата, докато се отстраняват авариите, причинени от пороите. Свлачище прекъсна вчера два водопровода, захранващи Златоград. Нивото на яз. „Златоград“ е над преливната кота, но е в рамките на безопасните граници, обясняват общинари. Падналите през последното денонощие валежи в Златоград са 113 л/кв. м, съобщиха от Метеорологичната станция на Рожен. С това общата сума на валежите в южния град за последните две денонощия надхвърля 200 л/кв. м.
Задължително с вериги, без ремаркета и полуремаркета е движението по всички пътища в Смолянска област, съобщиха от Областно пътно управление. Пътната обстановка в планинския регион е усложнена от продължаващия втори ден снеговалеж. В почти цялата област днес вали сняг. В Смолян валежите през последното денонощие са 58 литра за квадратен метър.
Снежната покривка в Пампорово достигна 230 см, а на вр. Снежанка – около 250 см. Две от лифтовите линии в курорта не работят заради повреди, причинени от гръмотевична буря, съобщиха от Планинската спасителна служба.
Във връзка с усложнената зимна обстановка и обявения код „червено“ в няколко области, премиерът Бойко Борисов разпореди на министрите Цветан Цветанов, Лиляна Павлова, Мирослав Найденов и Нона Караджова да му докладват на всеки 30 минути за моментната обстановка в страната, хода на спасителната операция и дейностите по почистване и отводняване.
„Червен“ код за опасност от наводнения е обявен в областите Кърджали и Смолян.
„Оранжев“ код е обявен за 11 области в Западна България. Обилен снеговалеж се очаква в областите Видин, Монтана, Враца, София област, София град, Перник, Кюстендил и Пазарджик. В Благоевградска, Смолянска и Кърджалийска област ще вали интензивен дъжд и сняг.
В останалата част от страната е обявен „жълт“ код също за обилни снеговалежи, но с по-малка интензивност. Значителни количества на валежите се очакват в Западна България – между 10 и 20 л/кв.м, а в Родопите – отново около 50 л/кв.м. В ниската част на Родопите снеготопенето в съчетание с интензивните валежи ще е предпоставка за наводнения. В четири области на Източна България е обявен „жълт“ код заради бурен вятър – това са Ямболска, Бургаска, Варненска и Добричка.
Републиканските пътища са проходими при зимни условия, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“. Сняг вали в по-голямата част от страната. Дъжд вали в областите Ямбол, Хасково, Кърджали и в района на Нова Загора. Силен вятър духа в областите Силистра, Добрич, Русе, Шумен, Варна и в района на Кула. Няма въведени ограничения за движение по магистралите, но пътните им настилки са мокри, предупреждават от „Пътна инфраструктура“. През проходите „Пампорово“, „Рожен“, ,,Превала“, „Печинско“- всички МПС-та да се движат с вериги, а товарните без ремаркета и полуремаркета.
Очакванията са до сряда включително да има обилни снеговалежи, снегонавявания и ниски температури, предупреди още вчера министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. По думите й като най-критичен се очертава вторник. От пътната агенция отправиха апел към водачите да не предприемат излишни пътувания. В 18.00 часа вчера бяха затворени всички гранични пунктове с Румъния заради обявения „оранжев код“ в северната ни съседка. Правителството на Сърбия обяви извънредно положение на цялата територия на страната заради необичайния студ и обилните снеговалежи.