Секретно Екз. единствен до държавния секретар Хилъри Клинтън на вниманието на Института за стратегически анализи към ЦРУ
Доклад относно защитеността на нашите интереси на територията на България.
Предоставям на вашето внимание заключенията и впечатленията които получих по-време на изпълнението на мисията ми в България, която бяхте така добри да ми поверите, относно защитеността и бъдещето развитие на нашите интереси в този регион с нарастващо геостратегическо значение. Още в началото искам да ви уверя, че нашите краткосрочни и дългосрочни интереси по-никакъв начин не са накърнени в момента или заплашени в бъдеще. Смея да твърдя, че наскорошните протести, които доведоха до обезпокоителни последствия относно някои наши намерения, са по-скоро изключение и с епизодичен характер, а последиците от тях скоро ще бъдат преодолени. Станалото по-скоро можем да приемем като временно тактическо отстъпление по пътя за постигането на стратегическите ни цели. Основните положения върху които градя своите заключения са следните:
Българите са застаряваща нация, като най-застаряващ е основният етнос. Единствено ромският етнос, като съставна част на българската нация е с преобладаващо младежки характер, но поради ниската му образованост неговите действия са сведени до рамките на физическото оцеляване и поради това не оказва никакво влияние върху вземаните политически решения в страната. Уверих се, че това положение няма да претърпи скорошна промяна, тъй като всички пари които се дават за подобряването начина им на живот, отиват за материални блага, а не за образование, което е успокояващо. Благодарение на тази политика на преимуществено материално стимулиране, между българският и ромският етност се натрупва нетърпимост, която ние в случай на нужда бихме могли да използваме.
Както знаете бъдещето на една държава е в ръцете на младите, тъй като те са по-склонни към идеализъм, себеотрицание и жертвоготовност. Възможността една държава да се отклони от пътя който сме и предначертали и да застраши нашите интереси се крие в следните изходни условия – образованост на населението, ясна ценностна система основаваща се на нематериални положения и преобладаващо младежки характер на обществото. Едно от тези условия да не е изпълнено е достатъчно да предотврати каквито и да било опити за въздействие, от страна на народа върху политиците, за промяна на водената политика. Що се отнася до България мога да ви уверя, че нито едно от посочените условия не е изпълнено.
Въпреки, че българите се смятат за образовани, то аз се убедих, че тяхната образованост се свежда преимуществено до технически умения и познания. Основната цел на тяхното образование е подчинена на придобиването на умения и навици които биха им помогнали да се реализират на трудовия пазар, да са конкурентноспособни. Тяхното образование е подчинено на нуждите на корпорациите, като основна цел е да придобият умения за които да им плащат, тоест основен мотив за тяхното образование е и ще си останат парите. Тази подчиненост на образователната политика на интересите на бизнеса, чрез издигането в култ на парите, ще се задълбочава и занапред, както се уверих от разговорите си с българският министър на образованието.
Българите са обречени никога да не осъзнаят, че образованието, ако искат да бъдат свободни, трябва да бъде подчинено на интересите на държавата и обществото. Че то трябва да стимулира мисленето, а не знанието като самоцел. Че от изключителна важност са социалните умения, познаването на различните идейно философски течения относно строежа на обществото и функциите на държавата, и изграждането на ценности извън парите и материалните придобивки като такива.
В България са изключителна рядкост хората, които биха могли да отговорят какви са идейните постановки на различните идеологии и обществени строеве като комунизъм, социализъм, капитализъм, демокрация, либерализъм и т.н. , какви са техните преимущества и недостатъци. Това се наблюдава не само сред редовите граждани, но и сред самите членове и симпатизанти на партии, които са вплели в своите абревиатури въпросните понятия. Именно тази идейна неграмотност и съсредоточаването на образованието върху придобиването на както споменах – технически познания и умения, е успокоителна за нашите стратегически интереси.
Приемането на парите, като основна ценност от младото поколение и не само от него, спомага за по-лесно моделиране на начина им на мислене и реагиране на случващото се, както в страната им, така и по света. Емигрирането зад граница в търсене на по-добра реализация и заплащане се възприема като нещо нормално и спомага за източването на мозъците от страната. Изповядването на даден идеал е по-скоро обект на подигравки, а национализмът като идея е опорочен и сведен до фашизъм, което е в унисон с нашите интереси.
Чрез тази засилена емиграция, комбинирана със застаряването на нацията и насоките в образованието които по-горе споменах, бъдещето на България все повече ще се изплъзва от ръцете на обществото, а от там и политиците им (доколкото могат да се нарекат такива) ще са по-податливи на външни интереси. И сега политиците им са изключително корумпирани, както и почти целият държавен апарат, което също спомага за налагането на нашите интереси, чрез раздаването на материални стимули.
Отново ще се спра върху ролята на ромският етнос в страната, като генериращ основната част от бъдещето младо поколение. За да бъдем спокойни и да можем да управляваме този нарастващ фактор, ние трябва да стимулираме засилването на материалните помощи за този слой от населението, като същевременно ограничаваме до възможният минимум придобиването на каквото и да е образование. За да бъде това възможно, ние трябва да сме тези, които чрез различни фондации да контролираме образоваността на ромите, като под формата на стимулиране, чрез отпускане на стипендии откриваме тези от тях, които желаят да се образоват и ги изтегляме зад граница, а в същото време оказваме натиск върху българското правителство за увеличаване на материалното подпомагане на въпросният етнос и по този начин, подпомагаме задълбочаването и насаждането на етническа омраза в държавата. Благодарение на тази политика, в бъдеще в България при необходимост би било възможно да се разиграят сценарии от рода на Косово или така наречените “арабски революции”, в които ромският етнос би имал водещо значение.
Относно опасенията ви, че случващото се в Гърция, би могло да повлияе върху мисленето и действията на българското общество, то бързам да ви успокоя, че това е изключено. Независимо от непосредствената близост на двете държави, българите възприемат случващото се в Гърция преимуществено през очите на масмедиите, които са контролирани и направлявани в желаната от нас посока. В българското медийно пространство информацията за гръцките протести е оскъдна, а доколкото все пак я има се представя изцяло едностранчиво, като се набляга на кадри с насилие и безредици и се втълпява, че гърците протестират понеже не искат да работят.
Българите не подозират, че на улицата в Гърция протестира целият гръцки народ, от ученици до пенсионери, включително и инвалиди. По никакъв начин не се забелязват признаци на пренасяне на гръцките протести в България, въпреки, че българите са в много по-тежко икономическо положение отколкото редовия грък. Докато в България минималната заплата е 135 евро, в Гърция тя дори и след орязването и е 586 евро, но това някак си не стига до умовете на българите. Те дори изпитват злорадство и едва ли не щастие от случващото се в Гърция. Българите са убедени, че редовите гърци са виновни за натрупването на въпросният неизплатим дълг и ще трябва да си понесат последствията. Те не виждат в случващото се опит за заробване на цяла една нация, а просто получаване на заслуженото. Българите никога не биха проумели, че протестите в Гърция са една адекватна обществена реакция, на едно общество образовано в ценностите на истинската демокрация, защото както споменах по-горе българите са идейно неграмотни.
Освен, че са идейно неграмотни, българите не биха могли да се противопоставят на осъществяването на нашите интереси поради своята бедност, дезориентираност и стрес. Въпреки, че са най-бедните в Европа, голяма част от тях попадна под властта на банките, чрез тегленето на кредити за щяло и нещяло. Веднъж взели кредит, те се превърнаха в тотални роби на системата. Неспособността и затрудненията които срещат да погасяват кредитите си им се втълпяват като собствени грешки и им се насажда чувство за вина и малоценност, а от там те губят и малкото вяра в собствените си сили и възможности. Те не могат да осъзнаят, че са станали жертва на измама от страна на финансовите институции, които едностранно определят и могат да изменят както си искат условията по отпуснатите заеми. Вместо да въстанат и да се противопоставят бурно, като общество на въпросната въпиюща несправедливост, те се затварят в собственото си нещастие и чувство за вина.
Българите не осъзнават, че те самите са част от държавата и като такива биха могли да я принудят да действа в защита на техните интереси, а не въпреки тях. За неспособността им да се организират като общество, спомага и абсолютната им дезориентация относно случващото се в държавата, едно поради хаотичността в политиката на управляващите, друго поради тоталната медийна бомбандировка с различни проблеми, отвличащи вниманието им от цялостната картина на ставащото. Активните българи, доколкото ги има, са отдадени на различни каузи и тъкмо когато решат, че са спечелили някоя, се оказва, че тя е заменена от друга, или че уж отстранената заплаха се е върнала, но под друга форма. Това разбира се е политика, която ние водим по целия свят, но която с особен успех се провежда и в България. Така докато разпиляват усилията си върху различните проявления на едно и също нещо, те губят увереност, че някога ще успеят да контролират живота си. Те не могат да проумеят, че всяка една битка която водят, е битка между интересите на парите и интересите на човека, като разумно същество. Че за да спечелят, трябва да променят ценностната си система и да ограничат ролята на парите в управлението на държавата и обществото. За да спечелят, те трябва само да поискат народа да притежава властта, а не тя да бъде в ръцете на олигарсите и партийните им слуги.
И последно, българите не представляват проблем за осъществяването на нашите интереси, докато са готови да предоставят бъдещето си и управлението на държавата в ръцете на позорни партийци, а не на идеи. Българите търсят лидер, на когото да поверят отговорността за собственият им живот, като го избират по обещанията които им дава. Те никога не си задават въпроса,какви идеи този лидер изповядва и въобще има ли такива? Те не осъзнават, че не им трябват лидери, а учители. Че трябва да търсят не лидери които сляпо да следват, а учители от които да се учат и чрез наученото и осмисленото да променят и ръководят живота си и бъдещето на държавата.
Един от малкото образи, който ги обединява, е на техния, както го наричат – Апостол на Свободата, Васил Левски, но те и него не познават достатъчно. За наше щастие те са съсредоточили вниманието си върху въпроси от рода, кой е виновен за залавянето му и къде е погребан, а не върху идеите и ценностите които е изповядвал и пътя който е извървял. Дори и посланието му – “Да бъдем равни с другите европейски народи, зависи само от нашите собствени задружни сили.”- не успява да отвори очите им.
В този смисъл, въз основа на гореизложеното, искам още веднъж да ви уверя, че българите не представляват проблем пред осъществяването на интересите които имаме в тази част на света.
НЕОТЛОЖНО СЕБЕПОЗНАНИЕ.
/ Кратки извадки от серията „Завръщане”/ 16.02.2013
Кой си ти народе? Не знаеш. Къде е твоето място? Не го откриваш. Затруднен си. Накъде вървиш? Все ти е тая. За какво и колко искаш? Потребности ограничени. Сведени до насъщния. Не можеш да пресметнеш. Имаш етикет ”най-беден”. Как ще реагираш? Нямаш идеен план, ни тактика ни стратегия. Какво и как да се прави? Откъде да научиш. Нямаш нужните буквари. Имаш оскъдна образованост. Или пък въобще я нямаш.
Стоиш си навъсен, пасивен, безработен. Болезнено спокоен. За таз диагноза друг е виновен. Стоиш и чакаш, чакаш. Някой трябва да ти свърши работата. Не твоята, не домашната. Общата! Мащабната! Героичната! Докато чакаш търпиш, търпиш. Па решиш люто да се заканиш: „Някой ден ще изокам”. Недей. Ще ти мине. Не знаеш как. Ще излезе като тридневен стон. Няма да се чуе. Добре те знаят. Докато уста отвориш, политик слуха ти ще погали. С щедро обещание. Ще заспиш. До следващия непоносим глад.
Чакаш. Търпиш. Па се замислиш. Мислиш, мислиш и си кажеш. И от мене по-зле има. Мъчително разсъждаваш. Бавно, полека. Искаш да избистриш твоето знание. „Дай за да получиш”. Даваш труд. Даваш здраве. Почти не получаваш. Нещо не достига. Нещо се не връзва. Тичаш на улицата. Покрещиш. Поосвиркаш. Кой да те чуе. Изпокрили се. Защо така?
Е не се оплаквай чак толкова. Не получи ли високи сметки? Значи малко си дал.
Прощавай! Ти си размишлявай. Кой не вижда, че това е недостойно.
Как го правят южните съседи? Нямаш идея. Усещаш се в омагьосан кръг. Нищо не разбираш. Кой да ти каже. Кой да издигне камбанарията по-високо, за да виждаш по-дълбоко, по-широко и по-надалеко.
Нека се чудят ония отвън. Що за психика има българина? Що за реакции проявява към собствените си неволи? Многобройни, всеизвестни. На теб да доверя. Изобщо се не чудят. Зъбките ти знаят. И падналите. Диктуват посоката на твоя вървеж. А ти си пееш: „Върви народе възродени, към светли бъднини върви”…
Песента ти е нужна и днес. Въпреки всичко. Вдъхновява те.
Добре проявяваш стереотипите си. Пазиш ги ревниво. Окопиран си от тях. Трайно. Анализатори сочат причината. Петвековното робство. Него винят. Да! То има вина. Ами на управниците? Ами твоята?
Да споменем някои. Срам от своя род и език. Чуждопоклонничество. Характеристики типични от Паисиево време. Погледни на тях в по-късен етап. Припомни си гордостта от произхода на един събирателен образ – Бай Ганьо. Бие гърди космати. Банята ечи:”Булгар, булгар” Същевременно друг сънародник се срами от неговото поведение. Сиреч от качествата му. Иди, че я разбери.
Не се отчайвай. Всяко качество има лоши и добри страни.
Знай своя език. Познай и чуждите. Отвори широко прозореца. Без срам. В Родината ни има достойни, умни, надеждни. Мозъци качествени. Таланти безспорни. Отиват в чужбината. Тях ги канят любезно. Трябват им. Знаят защо.
Има всякакви етнически българи по света. С труд и професионален опит се доказват. Гордеят се със своя род. Кой знае. При всеки е различно.
Други – удоволствия предлагат. Някои си покрадват. В този свят всякакви трябват. Тях произход, срам, не ги вълнува. Оцеляват. Поединично.
Ти остана тук. Остана и срама, че си българин. Остана ниския български дух. Обладава по-чувствителните. По-безочливите са имунизирани. От които и да си. Само не питай повече кой ги всели? Шаблонно е. Питай край тебе и себе си. Кой, как и кога ще ги изкорени. Имаш да учиш. Не полека. Минаха няколко века. Бързай! С това се захвани. Сам. И заедно с другите.
Виж. Надежда има. По сградите – табелки с европейски думи. Таз страна, с етикет най-бедна в света, по външната фасада подражава на европейска държава.
Плесни се по челото. Какво от туй, че Валентин и Трифон на една маса от любов се опияняват. Като сме безделници, не сме без празници. Нашите са малко. Не достигат. Затуй у нас празнува се в захлас „Св.Валентин” и „Хелуин.” Чуждопоклонничество? Не! Предстоящ шенген. Световна глобализация. По традиция у нас – тотална обърквация.
Погледни технологично. Сви се света. Сви се числеността на българите. С прогнози за стопяване на нацията. До тридесет години. Каква склонност към самоунищожаване! Бавно и сигурно. Това да ти е днешния срам.
Самоунищожение!… Ох, какъв песемизъм!
Спокойно. Имаме си яки управници. Ще ни внесат „българи” от чужбина. Зеленчуци и парцалки внесяме та хора ли?
Питаш. Какви? Откъде?
Чу се. От бедни държави. Бедни, бедни, ама чужденци. Ще се поклоним по стар обичай. Чужденци ама бедни.
Повече не се чуди. Затова ще стават българи. Значи ще продължим да живем бедно. Със сигурност не дружно. Не по другарски. По нашенски. Разиденени. В пълен индивидуализам и завист. Така с тези качества улесняваш някой. Кой? Позна. Управниците. Пак имаш питане. Това „богатство” злобата, завистта, разиденението докога ще кътам в пазвата си? Докога с тая ръжда в душата ще дърпам успелите, изявените към себе си? Към дъното. Към калта. Браво. Научи първия урок. Да питаш. Да разбираш какво точно искаш да знаеш. Започва да ти просветлява. Като при Будизма.
Стоп на темата. Защото и да има отговор, за теб все още е без значение. Мислиш си. Някой ден ще му дойде времето. Пак чакаш. Лошо. Ти иди при него. Не тайно и не полека. Нали минаха няколко века. Бързай!
Разсъждавай. Полезно е. Ще пипнеш обективната истина.
Ако са много новите „българи”, то нали имаме „земя като една човешка длан”. Не ще ги побере. Нам тогаз ще е нужна по-голяма. Дали като компесация за вноса ще изнесем границите навън?! В коя посока?! Ш-ш-шт. Що за мисли…Сам се стресна. Не търси вина. Нито оправдание. Това е твойта логика. Нещо ново в теб. Страхът е другата народността черта. Отнеси я вече в графа ненужна.
Става ти забавно. Сам себе си питаш. Кой кого и с какви стереотипи ще зарази. Вече ти е ясно. Не ще е трудно омесването с новодошлите. Защо? Нали си потомък на генна смес със славяни, траки, римляни, етнически ци-пардон роми, и още и други етнически смеси. Олекна ти. Браво! Не завиждаш. Продължавай. Изправи главата. Имаш историческа гордост. Произхода. Българското племе. Храбри, войнствени, горди, непобедими, …
Ех славна историческа памет. Има ли я тук и там още? Има я! Да пребъде! Амин!
Тези вносните, щом са от бедни страни, ще имат ли прославени личности? Може да имат, може и да нямат. Отсега да започне съмнението. Мнителен си. Сложна ситуация. Става дума за нови етноси. Ще претендират ли за власт. За свое лоби. Търсиш отговор напред във времето. Напредваш. Кажи си сега народе. Докато е време. Без усуквания. Никаква почит, никакво уважение и към всяка следваща власт. Българинът не е обичал и занапред няма да обича властта. Не обича политиците. Всички са мъскари. Има да чакат за уважение. Ясно. Не вярваш на промяната у политиците. Недоверието. Другата българска черта. Погледни по-далече. Фокусирай се в нейното изличаване. Не медитирай. Искай! Ясно! Гласно! Точно!
Да не ти натрапват остарелия лозунг. „Който не е с нас, е против нас”. Безинтересен. Прави те подвластен. Очакваш такъв.”Който не е с нас, е със собствена позиция. Хвала!” Да създадат условия за реализация на кадърния. Да не го принуждават да си търси късмета по широкия свят. Навреме да е признат. Навреме удостоен. Такъв ред да настане.
Поучи се от другите. Не мисли, че са без слабости. Хвани се за доброто у тях.
Например.Това американците. Откога си ги загонил.
Омръзна ти. Вече не те е грижа как ще ги стигнеш. Нито тях нито другите. Мислиш си. Ако ония искат да ги стигна, да се побългарят. Соред теб, при тях често отиват политиците. Не защото са ги стигнали. Да ги погледат благо, послушно. Доноснически. Това са други черти. На политиците.
Мислиш, че можеш да ги побългариш?! Как ще стане? Аха! Уверен си. Спокоен си. За тая работа имат акъл нашенските политици. Не всичките. Може и сам някой да я свърши. Безплатно и без поискване. Важното да е събирателен образ. Това пак си е тяхна черта. Да му мислят, как ще я затрият. Така е. Защо да се страмиш и зарад тях. Ами ако се провалят? Ще се извинят ли. Ще пуснат ли кокала.
При провал на политик никой да не очаква оставка. Това не е типична черта. Няма такава традиция.
Можеш да ровиш още. Като кокошка на бунище. Да ровиш, да ровиш докато изровиш всички боклуци. Помириши ги. Опознай ги. Сега. Днес. Тях и себе си. Такъв какъвто си. С типичните характеристики. Онези дето те срамят. Дето те приспиват.
Със сигурност ще ти причернее пред очите. Отвори си устата. Не поддтискай погнусата. Психически е патологично. Викни с цяло гърло. Стига! До кога? Хей хора, да изхвърлим боклуците-е-е-е!
Каква стана народе. Докато те слушах, докато приказвахме, ДОЙДЕ ТИ ВРЕМЕТО! ТИ ПРОГЛЕДНА. ВИДЯ СИ СМЕТКИТЕ. ВИЖ И ТЕХНИТЕ.
Дай им кредит на доверие. За последно. Внимавай за срока. Да е съвсем кратък.
Д-р пс.н. Радка Сливкова