САЩ са подслушвали трима френски президенти

Париж: Това е неприемлово, но не се очаква криза в отношенията Елисейският дворец Агенцията за национална сигурност на САЩ е подслушвала в продължение на шест години трима френски президенти, съобщи...
| Източник: mediapool.bg

Париж: Това е неприемлово, но не се очаква криза в отношенията

Елисейският дворец

Агенцията за национална сигурност на САЩ е подслушвала в продължение на шест години трима френски президенти, съобщи сензационно “Уикилийкс“. Това са Жак Ширак (1995-2007), Никола Саркози (2007-2012) и настоящия държавен глава Франсоа Оланд, съобщи Ройтерс.

Информацията е изтекла от „свръхсекретни разузнавателни доклади и технически документи“ на американската агенция и бе публикувана първо от френския вестник „Liberation“ и новинарския сайт „Mediapart“.

Франция заяви, че шпионажът е „неприемлив между съюзници“. Белият дом отначало отказа да коментира информацията, но после увери, че САЩ не подслушват разговорите на Оланд.

„Уикилийкс“ съобщи, че започва да публикува съдържанието на документите, с които разполага за подслушването на САЩ в Елисейския дворец. Френските президенти са подслушвани в периода между 2006 г. и 2012 година. Най-скорошният изтекъл документ е с дата 22 май 2012 г., т.е. няколко дни след встъпването в длъжност на Франсоа Оланд.

Подслушвани са били също френски министри и посланика на Франция в САЩ, съобщава френската телевизия „Франс 24″.

В един от разсекретените разговори от 2012 г. Франсоа Оланд обсъжда евентуалното излизане на Гърция от еврозоната. „Не коментираме достоверността или съдържанието на документи, които са изтекли“, обяви говорителят на Държавният департамент Джон Кърби.

Франсоа Оланд вече свика среща на Съвета по сигурност на страната по въпроса.

В друг от разговорите Саркози обсъжда рестартирането на мирните преговори между Израел и палестинците.

Говорителят на „Уикилийкс“ Кристин Храфнсон заявил пред Асошиейтед прес, че е сигурен, че документите са автентични. Той отбелязал, че предишните разкрития на сайта са се оказвали точни. Говорителят е отказал да коментира как „Уикилийкс“ е получил документите, но увери, че френската преса „може да очаква още разкрития в близко бъдеще“.

Засега не е ясно дали документите за послушването на Елисейския дворец са предоставени на „Уикилийкс“ от Едуард Сноудън, съобщава ББС. През 2013 г. пак от документи на Агенцията за национална сигурност на САЩ , публикувани от „Уикилийкс“, стана ясно, че САЩ са подслушвали и германския канцлер Ангела Меркел.

Париж: Това е неприемливо

Париж „няма да толерира никакви действия, поставящи под въпрос сигурността му“. Това заяви канцеларията на френския президент след спешно свикана среща при държавния глава Франсоа Оланд по повод разкритията, че САЩ са шпионирали тримата последни президенти на Франция, предаде Франс прес.

През 2013 г. „американските власти са поели ангажименти“ да не подслушват вече своите съюзници; „те трябва да бъдат припомнени и стриктно спазвани“, посочва Елисейският дворец в комюнике, осъждащо „неприемливите действия“.

Предстои френският президент Франсоа Оланд да разговаря с американския си колега Барак Обама по телефона.

Франция осъди по-рано днес шпионажа, „неприемлив между съюзници“, след разкрития в печата, че САЩ са подслушвали президента Франсоа Оланд и двамата му предшественици – Никола Саркози и Жак Ширак. „Това е неприемливо между съюзници“, заяви говорителят на френското правителство Стефан льо Фол.

Това бе първата реакция на официален Париж.

„Станалото е неприемливо, но не означава, че ще влезем в криза“, добави обаче той.

След днешната среща на Съвета за отбрана при президента Оланд френският външен министър е извикал посланичката на САЩ в страната Джейн Хартли, съобщиха дипломатически източници, цитирани от АФП.

Франция ще изпрати и високопоставен разузнавач в САЩ през следващите дни, за да обсъди информацията на Уикилийкс.

„Координаторът на френското разузнаване ще отиде в Съединените щати“, съобщи пред репортери говорителят на правителството Стефан льо Фол.

САЩ бяха разкритикувани от редица френски политици – от управляващите социалисти, основната опозиционна сила, консерваторите и от крайнодесния Национален фронт.

„Предвид много близките връзки, които ние имаме със Съединените щати, предвид факта, че ние сме много верни съюзници, аз чувствам, че доверието (между нас) е разбито“, заяви бившият началник на кабинета на предишния президент Никола Саркози Клод Геан, цитиран от Ройтерс.

САЩ „не са нито съюзник, нито приятел на Франция“, заяви лаконично водачката на Националния фронт Марин льо Пен.

Вашингтон: Не подслушваме Оланд

САЩ отказаха да коментира документите по същество.

„Не насочваме и няма да насочваме вниманието си към съобщителните линии на президента Оланд“, заяви за АФП Нед Прайс, говорител на Съвета за национална сигурност, без да съобщи други подробности за евентуални операции в миналото, добавя агенцията.

„Ние не правим коментари по конкретни твърдения, свързани с разузнаването“, заяви Нед Прайс.

Той отбеляза, че САЩ не водят разузнавателни операции в чужбина освен ако съществува конкретна и сигурна заплаха за националната сигурност.

„Това важи както за обикновените граждани, така и за световните лидери“, добави той.

Print Friendly
FacebookСподели