САФРАНБОЛУ – ГРАДЪТ МУЗЕЙ НА ОТКРИТО,В КОЙТО ТИ СЕ ИСКА ДА СЕ ЗАВЪРНЕШ ОТНОВО

| Източник: Максим МОМЧИЛОВ

 

    Сафранболу е един от градовете,с който Несебър има договор за сътрудничество.Наскоро този договор бе актуализиран с подписите на кмета на Община Несебър Николай Димитров и на Сафранболу Неждет Аксьой при гостуването на несебърска представителна делегация в турската община.Извън официалната програма свободното ни време бе оскъдно,но този град и хората му не могат да те оставят равнодушен.

     Сафранболу e град-музей на открито,олицетворяващ традиционната Османската архитектура.И когато някои го наричат ​​най-красивия град в Турция,те не преувеличават твърде много.

     Улиците на града са отражение на историята му,а ако се съди по външния вид на къщите той не се е променил кой знае колко от османския период време,с изключение на това,че по улиците вместо каруци с впрегнати коне и магарета се движат съвременни превозни средства.

      Историческият център,който е под закрилата на ЮНЕСКО,включва стотици традиционни къщи от османският период,някои от които са прекрасно реставрирани,други така си и стоят,излъчващи исторически дух,дори и с падналата  от тях мазилка.

     Но Сафранболу е не само образец на традиционната османска архитектура.
Неговият чар произлиза от онази атмосфера,която олицетворява патриархалния малък турски град.Това е истинската Турция,сърцето й,тук всички се знаят помежду си,за три дни и самият ти започваш да ги опознаваш,както и те теб. Научаваш имената на хората,които продават от сергията кестени,закуски или сувенири на улицата.На пазара пък започваш да придобиваш навика да се пазариш.

     А с яденето и с напитките,споделени с местните хора,атмосферата на Сафранболу започва да ти влияе до такава степен,че не ти си иска да напускаш града.Или пък придобиваш желанието,напускайки го,да се завърнеш отново

      ОМИР СЪЩО НЕ Е БИЛ БЕЗРАЗЛИЧЕН КЪМ САФРАНБОЛУ

     Някога наричали Сафранболу Пафлагония.За пръв път това наименование на мястото,където сега е разположен градът се споменова още от Омир в „Илиада“-та. По-късно римляните обозначавали района със същото име.През 1196 г. тук идват тюркменски племена,а в началото на 15 век, цялата област е включена в османската държава.
    В 17 век през  Сафранболу преминават керваните по Пътя на коприната, свързващ Синоп  и Кастомону с Истанбул.Това води до развитието на града и търговията и появата на нови социални структури.

    В Сафранболу са напълно съхранени много жилища,построени през османския период,което е и причината градът да бъде включен в списъка на ЮНЕСКО като обект на Световното наследство.
    В града се намират 1 125 от разположените в Турция 50 000 обекти под държавна закрила.Къщите, построени през 18 и 19 век,отразяват типичните характеристики на Османската архитектура.

 

   В ЮНЕСКО ПРИЗНАВАТ САФРАНБОЛУ ПРЕЗ 1994

   Турция признава Хартата за опазване на световното културно и природно наследство на 16 май 1972 г.,подписва я на 23 май 1982,а я ратифицира на следващата година.През1975 г. Сафранболу е обявен за културно-исторически резерват от службата за защита на културните паметници в Турция.С течение на времето интересът към града нараства и извън пределите на страната и на 17 декември 1994 градът е включен в списъка на ЮНЕСКО като обект на Световното наследство.
    От началото на 90-те г. в града започват да се обособяват и да работят обекти от туристическия сектор.Постепенно този сектор започва да се налага като един от най-важните в сферата на икономиката,благодарение на това,че бивши жители започват да се завръщат в изоставените си къщи,да ги реставрират и да ги превръщат в хотели и ресторанти.

      ИМЕНАТА НА ГРАДА

      Във византийското си минало Сафранболу е селище,обособено като крепост, противопоставяща се на арабските набези.Тогава крепостта се е наричала Дадиброй.Впоследствие градът нараства и става известен с името Акратие.След заселването на този район от туркмените градът придобива името Залифрой, изменено по-късно на Болгру,а впоследствие на Борлу.

       През 16 век по името на туркменското племе таракли градът е кръстен Тараклиборлу.След това названието му се променя на Загфиран Борлу,Загфиран Бендрели,Загфиран Болу до придобиване на днешното му звучене-Сафранболу.
    Това име идва от растението шафран,растящо от столетия в този район. Отглеждано като промишлена култура и в днешно време,то е с широко приложение в хранително-вкусовата, фармацевтичната и козметичната промишленост.

    Съвременното име на града Сафранболу естествено идва от шафранa,чието добиване се е превърнало в символ на богатство,но международната известност на града идва не от растението,а от добре съхранените образци на Османската архитектура от XVIII-XIX век.

                                                                                                   

Print Friendly
FacebookСподели