Интернет страницата на Народното събрание може да се превърне във своеобразен парламентарен Facebook, като всеки депутат сам да може да управлява профила си и да го модерира. Такава идея разработват в момента от ръководството на парламента, научи Mediapool.
В момента сайтът на Народното събрание няма почти никакви възможности, освен функцията за директно онлайн предаване на дебатите в пленарна зала. В правилника за дейността на НС залегна възможност парламентарните комисии да могат да излъчват заседанията си в реално време. Това обаче не е задължително за всички, а само за новосъздадената комисия за гражданско общество, която вероятно ще бъде оглавена от Мая Манолова.
“Така или иначе ще се наложат промени в страницата – затова е добре, когато предвиждаме пряко излъчване на комисиите, да предвидим и събирането на видеоархив”, разясняват народни представители.
Освен това се обсъжда, след като веднъж заседание на комисия бъде записано, освен в архива на парламента, то да се качва и в мрежата за видеосподеляне YouTube. “Така може да привлечем млади симпатизанти и хора, които се интересуват от работата ни. Или дори можем да ги накараме да се интересуват”, разсъждават депутати.
Към момента законодателите нямат възможност да правят нищо в профилите си, но занапред и това може да се промени, като се даде възможност за всеки народен представител сам да редактира профила си. Там автоматично се генерират основни биографични данни, брой комисии, в които участва депутатът и какви проектозакони е внесъл.
“Искаме всеки да може сам да посочва неща, които му се струват важни – ето, Мая Манолова иска да дава отчет за това как използва 2/3-ти над заплатата си, трябва да има такава възможност”, коментираха източници от Mediapool от мнозинството.
Първоначално се е обсъждало гражданите също да могат също да пишат в отделни секции на парламентарния сайт, но засега това отпада:“Твърде е вероятно да ни пишат само глупости и в общи линии да отнесем по някоя псувня”, прогнозират депутатите.
В заданието за новия сайт ще има изискване предоставената възможност за обратна връзка с избирателите да е съчетана с филтър за нецензурните обръщения. Ако такъв начин не се измисли, комисията по гражданско общество, която ще се занимава с всички щения на НПО-та и отделни граждани, ще поеме функцията на посредник.