Русия готова да финансира „Белене“ на 100%

Соня Колчакова Руското предложение за финансиране на проекта за българската АЕЦ „Белене“ остава в сила, а самата централа може да бъде построена много бързо. Това заяви шефът на „Росатом“ Сергей Кириенко по...
| Източник: News.bg

Соня Колчакова

белене

Руското предложение за финансиране на проекта за българската АЕЦ „Белене“ остава в сила, а самата централа може да бъде построена много бързо. Това заяви шефът на „Росатом“ Сергей Кириенко по време на форума „Атомекс Европа“, цитиран от РИА Новости.

Централата може да бъде построена много бързо,тъй като почти всичко е готово. Важното е, че разходите за оборудването са направени по старите цени. Със сигурностатомната електроцентрала е по-евтина в сравнение с новите проекти, заяви той и допълни: „Ние сме готови да вложим свои средства в проекта, при това колкото е нужно на правителството на България - 100%, 51%, 49%.“

Смятам, че нашето предложение е уникално, категоричен бе Сергей Кириенко, като поясни, че то няма как да не бъде уникално – с такива срокове и с такова финансиране.

Припомняме, страната ни заведоха контраиск срещу руснаците на стойност 61 милиона долара.

Преговорите между двете страни по строителството на централата продължават вече няколко години, но без особен успех. През месец юли „Атомстройекспорт“ заведе в международния съд в Париж иск на стойност 58 милиона долара относно дейности по изпълнението на проекта. В отговор на това от българската компания заведоха контраиск срещу руснаците на стойност 61 милиона долара. По-късно от руската компания Росатом определихакато правилен избраният от България цивилизован методза решаване на въпросите около АЕЦ „Белене“.

През юли месец вицепрезидентът на руската компания Генадий Тепкин заяви, че ако основният договор по проекта, който е за 6.3 милиарда долара, не бъде подписан до 1 юли, а строителството не започне до март следващата година, то това никога няма да се случи.

Както и по-рано казахме, проблемите около строителството на централата трябва да бъдат решени в рамките на действащото законодателство, а ако не се получава, трябва да се действа по цивилизован начин, т.е. чрез съда, заявява източник пред агенцията.

По думите му съдебните дела нямат отношение към продължаващите преговори по проекта.

Print Friendly
FacebookСподели