Румен Драганов: Туристическият сезон в България върви много успешно

| Източник:

 Агенция „Фокус“
Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, в интервю за Агенция „Фокус” 

Фокус: Г-н Драганов, как се развива туристическият сезон в България към момента? Какви са тенденциите?
Румен Драганов: Туристическият сезон в България върви много успешно, напълно съвпадат прогнозите, които дадохме в началото на годината, с това, което се случва. Приключи отчитането на месец юни – ръстовете се движат в границите между 4-5% по параметъра брой чуждестранни туристи. Конюнктурата на външните пазари също така съвпада с това, което очаквахме да се случи. Най-големи са ръстовете на руския пазар, той продължава да се движи с ръст в рамките на около 30%. Имаме ръстове от Европа – тук има разлики в различните пазари – при един имаме ръст, при други – задържане, при трети имаме спад. Но като цяло се развива много добре лято 2013. Очакваме да приключи добре този сезон.
Фокус: На какъв процент е запазена легловата база в летните курорти?
Румен Драганов: В момента легловата база в много случаи е запълнена на 100% и на над 100%. Хотелите поради това, че дават стаи, които са с две легла за трима души и апартаментите също приемат повече хора. Затова в някои случаи имаме процент над 100 – 106-108 процента заетост. Това касае Черноморието. В други места, планинските курорти, заетостта достига до 85-90%. Това означава, че имаме много добро развитие на туризма във вътрешността на страната: главно къщи за гости, семейни хотели, в Централен Балкан, в Източните Родопи, но също така и други места в тази линия, която е Разлог, Добринище, Гоце Делчев, където има изключително интересни места за посещение. Но и такива места, като Северозападна България – Враца, Берковица, Белоградчик, Монтана, Видин, където има изключително добри условия за екотуризъм. Много от жителите на градовете, които са покрай Черноморието, предпочитат да прекарат своята почивка във вътрешността на страната. Например варненци много харесват Еленски Балкан – Трявна, Габрово.
Фокус: Разкажете малко повече за екотуризма – какво представлява той?
Румен Драганов:Екотуризъм означава туризъм, който е свързан с природата. Той е както младежки, училища по предизвикателства за деца между 8 и 18-годишна възраст, игри на открито, ред неща, които са свързани с обучение за това, как да опазваме природата или как да запазим здравето и живота си, това са екопътеки, велопътеки. В Монтана се намира не само един от най-големите заводи за производство на велосипеди, но те имат много добре разработена мрежа от велопътеки, които са в планината. Екотуризмът включва традиционните пътувания офроуд, които имат различни маршрути и този маршрут, който е Ком – Емине, от пешеходна гледна точка, с велосипеди и офроуд – сега е сезонът, в който се използва от тези, които практикуват тези спортове.
Фокус: Чуждестранните туристи посещават ли тези места за екотуризъм?
Румен Драганов: Чуждестранните туристи пътуват по ред програми, свързани с екотуризъм, както в Пирин, Рила, така и места, които са свързани с Централен Балкан. Тези, които са по Черноморието, ползват рентакар и навлизат в дълбочината на страната, в някои случаи и в Източна Стара планина, в други случаи стигат до Източните Родопи. Има и много предложения, които са за сафари туризъм, който е с открити автомобили и включва населени места в Странджа, Сакар и Източна Стара планина.
Фокус: Като цяло какъв е потокът от чуждестранни туристи у нас, в сравнение с миналото лято?
Румен Драганов: Като цяло ние се движим в рамките на 4,5% ръст в сравнение с миналата година. Очакваме през тези месеци (юли, август, септември) да обслужим над 3,5 милиона чуждестранни туристи на територията на България, а от България да излязат 1,2 милиона в чужбина, а около 3,8 българи почиват в страната.
Фокус: Каква е връзката между чуждестранните туристи у нас, с оглед на събитията в Турция?
Румен Драганов: Ние нямаме индикация за намаляване на туризма към Турция от гледна точка на туризма, който ползва турските курорти, защото Турция направи една безпрецедентна рекламна кампания в Европа. Ние можем да я забележим и в България – има реклама за Турция и в средствата за осведомяване, по градския транспорт, големи транспаранти по сгради. Същото Турция направи и в Западна Европа – правителството подпомага чартърните полети, стабилизиране на цените и цената в Турция се явява изключително конкурентноспособна. Затова нямаме намаление по отношение на масовия туризъм към Турция. Всички исторически места на тази страна работят в пълна сила – там също няма намаление. Намаление в туристическия поток има само в кварталите, където се провеждаха демонстрации, хотелите и ресторантите, които се намират в района на самите протестни действия – са затворени.
Фокус: Има ли проблем с резервациите и настаняването в курортите към момента?
Румен Драганов: Към момента има проблем за онези, които не са записали пътувания и искат да направят пътувания в последния момент. Те трябва да се съобразят с това, което в момента се предлага като свободно. В момента не е възможно да пътувате там, където вие желаете и за времето, за което вие желаете, тъй като трябва да кажем и за подобренията на магистралите, което изключително много увеличи търсенията за уикендови пътувания, така че контингентите са заети в по-голямата си част.
Фокус: Имате ли някакви данни за селския туризъм – как се развива той това лято?
Румен Драганов: Селският туризъм – това са посещения при близки, роднини и приятели и той ще погълне една голяма част от българите, които отиват на посещение на близки, родни и приятели във вътрешността на страната, в малки населени места. По Оперативните програми на Европейски съюз от последните години, беше наблегнато на селския туризъм. В много места бяха направени информационни туристически центрове, разработени бяха и етнографските сбирки на редица населени места с изложби. Особено беше наблегнато на местните традиции и обичаи и фолклор и по такива празници през август като „Малка богородица” на 15 август на много места във вътрешността на страната ще видим значителни събирания на хора, както и по редица други празници, които се провеждат локално. Изключително активно работят и общините по отношение на различни фестивали, които са свързани както с традициите и обичаите, така и със съвременните изкуства: джаз фестивали, фестивали с модерна музика и много творци, които правят инсталации, пърформанси, видеоарт – тук има изключителна креативност. Общините са много активни като: Сапарева баня, Невестино, Неделино, Баня в Родопите, Борово в Северна България, Симитли, по цялата обща българо-сръбска граница. Има редица програми, които засягат общините както от българска страна, така и от сръбска. Така че европейските програми, които са свързани с трансграничното сътрудничество и със Сърбия, и с Румъния, и с Гърция, Турция, Македония вече дават своя резултат по отношение на селския туризъм. Имаме интензивни пътувания и обмен на туристи, което не се е случвало през изминалите години.
Фокус: Кои дестинации за почивки българите предпочитат най-много?
Румен Драганов: От българите, които излизат в чужбина, най-търсените като дестинация са Гърция и Турция. Броят туристи, които изпращаме в Румъния, е равен на броя, които пътуват в Германия, Франция. Голям интерес има и към Скандинавските страни като пътувания по европейските дестинации. Известна част от българите, пътуват по круизни пътувания, техният брой независимо, че е малък като съотношения се увеличава от година на година. Общо за месец август очакваме над 400 000 българи да бъдат в чужбина.
Инна ПОГЛУБКО

Print Friendly
FacebookСподели