Отмяна на забраната за пушене в заведения поискаха собственици на клубове и заведения.
Над 40 притежатели на подобни обекти от цялата страна са се обединили в неформалното движение „Свободен избор“ и по-рано тази сутрин са изпратили отворено писмо до премиера Бойко Борисов и до всички министри със своите мотиви и становища по въпроса.
Кампанията им съвпадна с внесеното от двама депутати искане в парламента за промяна в скоро приетия закон, забраняващ пушенето в кръчмите.
Хилда Казасян, собственик на няколко столични заведения, сред които пиано-бара „Студио 5″ обяви своето становище, че демагогията на управляващите е превърнала пушачите в престъпници.
От това решение страдат най-малките обекти, сподели тя и допълни, че вместо проблемът да се политизира, трябва всички партии да се обединят и да гласуват отмяна забраната в полза на българския бизнес.
Благой Рагин от Българската хотелиерска и ресторантьорска организация заяви от името на всичките си колеги, че нито един от тях не е против борбата срещу тютюнопушенето, но държавата не може да проявява популистки кампании, давайки тежки икономически жертви.
По експертни отчети икономическите ефекти от забраната ще се изразят в над 228 милиона лева по-малко приходи за държавния бюджет годишно. За последните 3 месеца от въвеждането на забраната всички заведения в страната са отчели спад от 20 до 50% в месечния си оборот, което скоро може да доведе до масови съкращения на персонала.
Собствениците на заведения заявиха, че по-голямата част от работещите при тях са хора на възраст от 18 до 30 години и тази възрастова група трябва да бъде приоритетна за България и Европейския съюз, когато става въпрос за безработица.
Според предварителни изчисления на ресторантьорите, ако всяко заведение с персонал близо 20 човека съкрати по двама, то до няколко месеца в страната ще има близо 30 хиляди нови безработни.
Атанас Димитров, председател на Браншовата асоциация на ресторантьорите заяви, че категорично подкрепя балансираната нормативна уредба, според която всяко заведение само може да определи дали да бъде за пушачи или за непушачи, или при наличие на необходимите вентилационни системи и прегради да бъде смесено.
„Ние сме последното звено на един икономически конгломерат и понасяме целите негативи от тази ситуация. Безвъзмездно даваме площите си за информационни кампании на министерството на здравеопазването против тютюнопушенето, стига бизнесът ни да не бъде поставян до стената. Всеки закон, който се налага репресивно няма как да бере сладки плодове„, заключи Димитров.
От движение „Свободен избор“ призоваха управляващите за вземане на следните мерки: изготвяне на икономическа оценка на въздействието на въведената рестриктивна мярка; въвеждане на стимули за доброволно приемане на забраната, включително данъчни бонуси за тези, които сами да изберат да забранят пушенето в собствените си заведения и стартиране на публично-частно партньорството, и за осъществяване на образователни и други кампании за вредите от тютюнопушенето.
От движение „Свободен избор“ категорично увериха, че няма да прекратят опитите си да се борят с тази лицемерна забрана, която според тях няма за цел да ограничи потреблението на цигари, тъй като държавата печели милиарди от акциз върху тях и отглеждането на тютюн в страната е сред основните отрасли в родното земеделие.