Първи ноември е общобългарски празник, честващ паметта на българските просветители, книжовници, революционери и свети будители на възраждащия се национален дух. За първи път празникът е отбелязан неофициално в Пловдив през 1909 г., а от 1922 до 1945 г. е общонационален празник. След дълго прекъсване, със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то Народно събрание, на 28-ми октомври 1992 г., се възобновява традицията на празника.
Първи ноември официално е обявен за Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната. На този ден ние, българите отдаваме дължимото на хората и институциите, които са носители на благородната, но и отговорна мисия да създават, развиват и поддържат българската духовност, да генерират интелектуалния потенциал на нацията. Важна част от тях на територията на община Несебър са 9-те училища, 10-те детски градини и Общинския детски комплекс, за чието функциониране община Несебър създава отлични условия.
Общо 256 учители в детските и учебни заведения осигуряват качествено образование на подрастващите граждани на община Несебър. Безспорното мерило за успешно реализирана мисия на общинските детски и учебни заведения, разбира се, са постиженията на техните възпитаници. Един от последните впечатляващи примери е присъствието на ученици от общински училища на страниците на издадения в навечерието на Деня на народните будители алманах „Успелите деца на България 2011”.
Книгата се издава всяка година от фондация „Димитър Бербатов” – след номинации и класиране на деца, изявени в различни области. Несебърските деца, включени в престижния списък на успелите през 2011 година са Атанаска Димитрова Станчева – ученичка от ОУ „Васил Левски” – село Тънково, спортната танцова двойка Самуил Василев Лечев – София Георгиева Коларова – възпитаници на СОУ „Любен Каравелов” – град Несебър и ученикът от същото училище Христо Кирилов Жеглев. Атанаска е номинирана за постижения в изобразителното изкуство, Самуил и София – за класиране на призови места в състезания по спортни танци, а Кирил за постижения във ветроходството.
Независимо, че 1-ви ноември съвпада с есенната ваканция, в навечерието на празника ученици и учители показаха своето уважение към българските будители с различни прояви – изготвиха постери, чрез различни интерактивни форми включиха тематичен акцент за дейността на народните будители в часа на класа и часовете по история и литература. С навечерието на празника съвпадна и откриването на изложба с творби от конкурса „Аз обичам Черно море”, организиран от община Несебър и Общински детски комплекс по случай международния ден на Черно море.
В деня на празника – от 1900 часа, община Несебър кани своите граждани на моноспектакъла „Гласове” – по разкази и публицистика на Николай Хайтов, постановка на ДТ „Адриана Будевска” – Бургас.