Първанов заяви, че при встъпването в длъжност на Росен Плевнелиев и Маргарита Попова, всичко в процедурата е било израз на последователност
Първанов заяви, че при встъпването в длъжност на Росен Плевнелиев и Маргарита Попова, всичко в процедурата е било израз на последователност, приемственост и израз на дълбокото разбиране на идеята за държавност.
„От тогава сме свидетели на едно ново издание на процедурата импийчмънт“, каза Първанов.
Той коментира създаването на временна парламентарна комисия за проучване на дейността на президента Георги Първанов и вицепрезидента Ангел Марин: „В резултат на
неистовото желание за реванш от страна на ГЕРБ,
се е родило едно недоразумение, една правна каша. В наименованието и в точка първа на решението за създаване на комисия пише, че се създава комисия „за проучване“, а в точка втора се появява формулировката „парламентарна анкетна комисия“.
„Грешката не е редакционна – става въпрос за две различни комисии, дълбоко различни по характер и същност“, каза Първанов. По думите му държавният глава не може да бъде контролиран от парламента, тъй като не се избира от НС.
Президентът може да отговаря за нарушения на Конституцията и то не пред парламента, а пред Конституционния съд, посочи Първанов. Според него става въпрос за грубо вмешателство.
„Не се страхувам от резултатите на парламентарната комисия. Нека си ровят където си искат, това няма да ни отвлече от истинския дебат“, заяви Първанов.
Дали имам формално някаква длъжност или не, няма да ми попречи да водя своята
твърда, остра полемика с ГЕРБ,
акцентира той. „На какво основание премиерът заявява, че той дава пенсиите на хората? Това са бюджетни средства – вашите пари, нашите пари. Това какво означава, че сме станали премиерска република? Може би – затова трябва да се направят анкетни комисии“, посочи Първанов.
Според него от проучването на издаваните укази по време на президентския му мандат, от всеки един конкретен случай, нищо няма да излезе.
„По въпроса с указа за несъбираемите вземания, с тази комисия мнозинството просто ми вдига топката. Ще се даде повод за допълнителна реклама на това, което ние сме свършили“, коментира Първанов.
„Средствата, които аз съм опростил, са една малка част и по никакъв начин
не могат да се сравнят с бонусите, които са давани.
Това е политическият дебат“, допълни той.
„Промяната в Конституцията е съпроводена с тежка процедура. Най-големият радетел за промяната на Конституцията е сега начело на парламентарната комисия. Не, нямат сили да променят Конституцията, но имат сили да ерозират Конституцията.
Ерозират я с доверието в институциите, на първо място с доверието в парламента. Ако някой си мисли, че ще вдигне рейтинга на парламента с тази комисия, се лъже. Толкова нисък рейтинг на НС не е имало от времето на Жан Виденов“, заяви Първанов.
Той отбеляза, че докладът на комисията по проучване на дейността на президентската институция в периода 2002 -2012 г. ще излезе малко преди конгреса на БСП.