По покана на СНЦ “Съюз на собствениците – Слънчев бряг”, тази седмица ПРОФОН открива временна приемна в комплекса; от този сезон глобите за обектите, в които се излъчва музика без уредени права са между 2000 и 20 000 лв.
С цел улеснение на лицензирането на използване на музика в хотели, заведения и магазини в Слънчев бряг, Несебър, Бургас и региона, организацията на артистите-изпълнители и музикални продуценти – ПРОФОН открива временна приемна в Слънчев бряг. От 6 до 9 юни включително (от сряда до събота тази седмица), всички собственици и управители на търговски и туристически обекти могат да заповядат в офиса на „Съюз на собственицитете – Слънчев Бряг”: Главна алея, Административна сграда на КК „Слънчев бряг”, ет. 2, за да уредят правото да излъчват музика в своите хотели, заведения и/или магазини. Служители на ПРОФОН ще бъдат на тяхно разположение за консултации и сключване на договори, а необходимите документи са фирмено удостоверение и копие от категоризацията.
Временната приемна на ПРОФОН е организирана със съдействието на “Съюз на собствениците – Слънчев бряг” и целта й е значително да улесни представителите на местния туристически и търговски бизнес, които трябва да лицензират публичното изпълнение на музика с организацията на артистите-изпълнители и музикални продуценти, преди предстоящите проверки от страна на Инспекторат „Авторско право и сродни права“ към Министерство на културата. Според промените в Закона за авторското право и сродните му права, влезли в сила от 25 март 2011 г., санкциите за нарушители на закона, в това число и публични места, които използват музика без разрешение от правоносителите е между 2000 и 20000 лв. при първо нарушение и между 3000 и 30000 лв. при повторно. В същото време тарифите на ПРОФОН за заплащане правото на публично изпълнение на музика са съобразени с икономическата реалност в страната и са съгласувани с Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), в сътрудничество с Министерство на културата, Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, и са напълно приемливи.
Възнаграждението, което трябва да плащат заведенията и хотелите зависи от броя на местата и категоризацията на обекта, като стойностите са между 3 и 11 лв. за година на място или легло. Обектите, членове на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация и местните й структури (сред които и „Съюза на собствениците – Слънчев бряг”) се ползват и със специална отстъпка, част от рамково споразумение, подписано между организацията и ПРОФОН. Възнагражденията за търговски обекти (магазини) и центрове за услуги (фризьорски, фитнес и др.) се определят от площта и са средно между 1 и 2 лв. на квадратен метър за година. Всички сезонни обекти (които функционират до 184 дни в годината), плащат половината от годишната тарифа.
Тарифите за заведения и хотели могат да бъдат намерени на уебсайта на ПРОФОН тук: http://prophon.org/users.php?page=4, а за търговски обекти тук: http://prophon.org/users.php?lang=bg&page=5
За контакт със служителите на ПРОФОН във временната приемна в Слънчев бряг тази седмица, можете да използвате следните телефони: (0554) 220 50; 0884 17 09 18 и 0884 187 113 Работно време – 10-17 ч.; Адрес на приемната: Главна алея, Административна сграда на КК „Слънчев бряг”, ет. 2, в офиса на “Съюза на собствениците – Слънчев бряг”.
………………………………………………………………………………………………………………
Информация за ПРОФОН:
ПРОФОН е творческо сдружение с нестопанска цел управляващо права, сродни на авторското право – тези на артистите-изпълнители и музикалните продуценти. ПРОФОН лицензира използването на огромен музикален каталог на територията на Република България – репертоара на над 25 000 звукозаписни компании от цял свят, както и правата на стотици хиляди артисти-изпълнители и 150 от най-популярните български изпълнители, групи, музикални компании и продуценти. През 2010 г. ПРОФОН разпредели над 5.5 млн. лв. на правоносителите.
ПРОФОН лицензира следните основни видове използване на музика: радио- и телевизионно излъчване, излъчване на музика в Интернет – симулкастинг и уебкастинг, препредаване (напр. чрез кабел и сателит), публично изпълнение.
През 2010 г. ПРОФОН регистрира рекорден за Европа ръст от 61 % на приходите за използване на музика в ресторанти, хотели, заведения, магазини, бензиностанции и др, като събра за правоносителите (артисти-изпълнители и музикални продуценти) 755 хил. лв. През 2011 г. се очаква ръст от около 25 % на приходите от т.нар. „публично изпълнение” на музика.
Информация за редактори, относно правата на артистите-изпълнители и продуценти на звукозаписи и музикални видеозаписи, при т.нар. публично изпълнение на музика в туристически и търговски обекти:
Според Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП) всички публични места, на които се излъчват звукозаписи, музикални видеозаписи (клипове), радио- или ТВ програма, съдържаща такива, трябва предварително да получат разрешение за това, като заплатят възнаграждение за носителите на правата – артисти-изпълнители и музикални продуценти /чл. 58 (1), чл. 76 (1.2), чл. 86 (1.3) от ЗАПСП/. Това е т.нар. публично изпълнение на музика, радио- и/или ТВ програма, като няма значение източника на това изпълнение – ефирна, кабелна, цифрова и сателитна телевизия, ефирно или онлайн радио, чрез компютър/лаптоп, специално създадена фонова музика или неинтерактивна програма, интернет стрийминг, озвучителна аудио и/или видео уредба и др.
Глобите за нарушители са м/у 2000 и 20 000 лв. (при повторно нарушение – от 3 000 до 30 000 лв.), както и риск от забрана за извършване на дейността или запечатване на помещенията, в които е извършено нарушението /чл. 97 от ЗАПСП/.
Заплащане на такса за кабелна/сателитна/цифрова телевизия, за интернет (когато се излъчва онлайн програма), такса за специално създадена неинтерактивна програма или фонова музика, хонорар на диджей (за заведенията), закупуването на оригинален диск, албум, колекция и др. НЕ означава, че правата за излъчването на музиката/програмата са уредени. Това право се отдава единствено и само от носителите на правата на защитената музика, а когато говорим за сродните права на артистите-изпълнители и музикални продуценти – с българската организация за колективно управление на сродни на авторските права – ПРОФОН. Това е изрично потвърдено и в решението на Европейския съд в Люксембург от 07.12.2006 г. по дело C-306/05, в което на база на Европейската директива 2011/29 ЕС ясно се казва, че помещения в туристическите и търговски обекти са публично пространство и в тях се извършва публично изпълнение на музика, за което се дължи отделно възнаграждение.