Министерски съвет
(….)
Проект на Решение за безвъзмездно предоставяне правото на управление върху имоти – публична държавна собственост, на община Бургас
БОЙКО БОРИСОВ: Внасят министърът на здравеопазването и министърът на регионалното развитие и благоустройството.
ГЕРГАНА ПАВЛОВА: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми дами и господа министри, става въпрос за имот, който е част от капитала на „Специализирана болница за рехабилитация – Бургаски минерални бани”, който през последните двадесет години не е стопанисван добре и не се използва по предназначение, а именно като лечебно заведение.
По инициатива на община Бургас са водени разговори и ние смятаме, че с техния проект за изграждане на туристически комплекс имотът ще може да се използва пълноценно и ще се създадат и допълнително работни места във връзка с обслужването на този комплекс.
НОНА КАРАДЖОВА: Искам да добавя, че това е във връзка с промените в Закона за водите, на основание на който предоставихме на много общини минерални води. Община Бургас е една от тези общини и съответно чрез придобиване на имот ще се развие една полезна инициатива.
БОЙКО БОРИСОВ: Това е една уникална възможност да се развие археологията, така че Вежди Рашидов много дейно да се включи и там също и да помогне на община Бургас.
(…)
Проект на Решение за безвъзмездно предоставяне правото на управление върху имоти – публична държавна собственост, на община Бургас (връщане)
БОЙКО БОРИСОВ: Връщам се на точка 21, Трайков, понеже посочих Вежди Рашидов, а това пряко касае стратегията ни и в туризма. Това са минерални бани с много древна история, които искаме да възстановим. Още от времето на Сюлейман Велики, който идвал тук. След това са направили някаква мина много дълбоководна, спряла е изворите и преди няколко години пак са се явили. Затова сега правим всичко това с цел на първо място туризъм.
Защото с какво печелят туристическите дестинации? Ето и с теб като бяхме в Черна гора, туристите освен плажа искат и да разгледат, искат историята. Видя какво са направили със „Свети Стефан” и разликата със стария Несебър. Именно затова и на Поморие сега едни тракийски гробници разкопаваме. На Созопол ще възстановим всичко, което е по скалния нос на брега като църкви, като изключителна археологическа стойност. Ето тук, ако погледнете пред Министерския съвет, разкопките вече излизат. Това са уникални неща, които излизат. Даже и метрото така го направихме, че 7 метра под разкопките минава кожухът на метрото, за да може да извадим цялата римска инфраструктура, тракийски разкопки. И бъдете сигурни, понеже тук е и кметът на София, тази метростанция с тези археологически разкопки ще бъде най-красивата, най-интересната метростанция в Европа. Тук искаме да помогнем още повече на кмета да го извади това на повърхността, сега, когато София се бори за европейска културна столица. Догодина април-май вече ще могат да дойдат и да видят какво сме направили. Вежди Рашидов също помага с всичко, което трябва да върви като съгласувани неща.
Между другото, много съм радостен, погледнах днес, че ще подписвате и за „Света София”. И Лувъра, както го нарече Вежди Рашидов, нашият музей, който правим, така ще го финансираме през Норвежката програма, през усвоените пари от еврофондовете, че накрая максимум пет-шест милиона ще отидат от бюджета и то ако не ги договорим и тях допълнително. Така че, археология, музеи и тогава Трайков всичко това трябва да се обвърже с туризма, да изкарват и общините и дружествата пари. Затова се връщам на тази точка. Ще видите, че това ще са атракции, които всеки турист ще отиде да ги види.
ОК, Слънчев бряг е за младите хора, но по другите перлички – имаме Поморие, Приморско, Созопол, Несебър, нагоре чак до Каварна, Шабла, тези също уникални неща, които имаме, скалните пещери, там ще сложим пари. И не случайно днес последната точка е летището в Балчик. Таргетът на туристите, които търсим – средно, високо платежните туристи, които всеки със семейството си, с децата си, ще отиде да им ги покаже тези работи.
ТРАЙЧО ТРАЙКОВ: Само да напомня, господин министър-председател, че още през есента на 2009 г., в началото на мандата ни, правителството прие по предложение на Министерството на културата и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма план за развитие на културно-историческия туризъм с 400 обекта и мерки, които трябва да се изпълнят по тях. Това, от което все още имаме нужда, е да видим повече ангажираност на общините, където се намират тези атракции, в развитието им. Иначе културно историческият туризъм е акцент на нашата туристическа политика. Това беше и основната тема на участието ни на най-голямото туристическо изложение в Берлин преди няколко месеца. А есента организираме за чуждестранни туристи тур по най-интересните тракийски обекти в България. Хубавото е, че те са по цялата страна.
БОЙКО БОРИСОВ: В края на август ще стане и джамията в Стара Загора, която я правим паметник на религиите, национален обект. Там, като влезеш в нея, в ъгъла е била тракийски храм, запазен е. След това върху него правят православна църква. След това, като идват турците, правят върху тези двата храма джамия. Но по стените иконописите на християните не са махнати. И в края на август ще стане готово, като влезеш можеш да видиш как пет-шест века, колко са?
ВЕЖДИ РАШИДОВ: Това са стари периоди, това, че има тракийска гробница, православието е към 15-16 век.
СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Тракийският обект там е от края на първото хилядолетие преди Рождество Христово. А след това върху него се появява храмът, който по-късно е православен, след разделянето на църквите. Но, така или иначе, имаме история вече две хиляди години, и като сложим още 200-300 години, история повече от две хиляди години. Така че това е страхотен обект, ако са запазени.
БОЙКО БОРИСОВ: Запазени са. Аз затова си позволявам да ви информирам за нещата, които правим с министрите, защото това трябва да се показва и да се говори. Два и половина милиона даваме там и това август месец ще е факт.
ВЕЖДИ РАШИДОВ: След Вашето посещение, аз заминах до Бургас, видях това за баните. То даже датира не само от Сюлейман Великолепни, а още от римско време са ползвали. Там даже има създадени римски терми, които са в основите. Той е много странен и много интересен археологически обект.
БОЙКО БОРИСОВ: Дадох пример за Сюлейман Велики, защото там той си е водил харема. Още от римско време са тези бани. Това е интересно за туристите. В Ерусалим съм ходил, знаете, водят ви и ви обясняват – този камък е сложен преди две хиляди години от еди кой си, а другият камък е сложен от друга религия, третия от… и ти минават 20 века пред очите как се е развивал светът. Там, върху римските терми, той си прави харема, навсякъде, където минава, историята е такава, след това събарят и унищожават всичко. Това място е единственото запазено извън Истанбул, защото толкова им е харесвало там, че не са му дали да ги събори. Всъщност, ние искаме да възстановим и да може туристите да отидат и ако искат да се изкъпят. Да възстановим самата история, да я усетиш.
Но в Стара Загора този паметник на културата, особено магистралата като стане, трябва да се направи, за да може всеки, който пътува и иска да се отбие, да има възможност да го направи.
ВЕЖДИ РАШИДОВ: Да допълня нещо важно. Тъй като министър Трайков каза нещо много важно – за първи път това правителство направи една национална стратегия за чудесата на България. Но на нас ни предстои, много скоро трябва да седнем сериозно и в рамките на един мандат ние трябва да направим една програма кои са приоритетите, които трябва да започнем, защото няма да можем всичките обекти да ги захванем. Разбира се, приоритетите трябва да бъдат тези, където има поток от туристи, тези, които ще връщат и носят пари на България. Тезата ми за културния туризъм е много по-голяма, и е ясно, че само нашето правителство за първи път започна да мисли какво значат двете думи.
Вчера мисля, че ви обясних, че преди 20 години Йозал, президентът на Турция, направи една политика за културен туризъм, много интересен. Когато ви казвам, като отидете на един от хубавите курорти Айвалък, до него е Троя. Когато слезете към Чешме, където е скъпият туризъм, където ходят президентите от цял свят, до него е Бергамон. Когато слезете надолу към Кушадасъ – до него е Ефес. Когато слезете в Анталия – там е Аспендус. Всичко това се реставрира с австрийски и японски средства. Те добре разбират стратегията на туризма.
Ние лежим върху злато, ние лежим върху три култури – и Византия е минала оттук, и Рим, и Тракия. Почти 20% е разкрито от онова, което имаме като ценности, онова, което имаме по музеите и с което се гордеем. Така че, аз смятам, че скоро трябва с МИЕТ и с господин Трайков да седнем и да направим стратегия на приоритетите и да започнем следващата година лека полека тези места, където има поток от хора и бавно ще навлизаме навътре. Но това трябва да бъде стратегия, не хаос.
СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Подкрепям. Не случайно и в Националната стратегия за научни изследвания един от петте приоритета е културно историческо наследство. Защото ние тук така си го знаем – Тракия, Рим, Византия, България, Османска империя, обаче всъщност от шесто хилядолетие преди Христа, значи осем хиляди години, България е интересна. Тук имаме и келтска култура, имаме и готи, имаме и кой ли не. Имаме селищни могили.
Ето това сега на Юнаците, което разкриха и го оповестиха, е изключително интересно и трябва да му се обърне внимание. Там е хубаво да се вложат пари, когато имаме. И вместо хората да ходят в несигурен район, какъвто е Месопотамия, Ирак да речем, те могат да видят селищни могили в цялото им развитие тук на територията на България. Юнаците е до Пазарджик. Датират го от шесто хилядолетие преди Христа, град с цитадела.
БОЙКО БОРИСОВ: Игнатов, обади се на Дянков като си идва от Бургас да мине да го види, да видим колко пари ще трябват.
СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Аз го знам, защото съм копал на могилата. Там навремето международен екип копаеше.
БОЙКО БОРИСОВ: Вижте го.
Важно е това, което Трайков каза. Общините стават мигновено много действащи в момента, в който кажем, че ние ще им дадем пари да го направят и им го даваме. Както виждаш и за Бургас, за Созопол, за къде ли не… Поморие. Така че го вижте. Даже виж и кмета на Пазарджик.
СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Това е един от най-древните градове в света, изваден, добре почистен, стени, цитадела, виждаме къде са живели хората. Така че, както Вежди Рашидов каза за Турция, ами икономическата мощ на Египет до революцията се базираше на културния туризъм. Те вложиха средства в това и след това целия свят ходи там на поклонение. България може да бъде същото. И тук имаме палитра от много култури, които са интересни.
ВЕЖДИ РАШИДОВ: Понеже казахте Созопол, знаете, че Свети Кирик е вече към Министерство на културата и скоро предстои едно отиване до там. Ние сме вече много напред с един проект за цялостното изграждане на остров Свети Кирик в Созопол като национален паметник на българската археология, като вече имаме по оперативната програма 4 милиона за музей, който ще изградим на самия остров.
БОЙКО БОРИСОВ: Младенов, ние докато бяхме там, групи от по 15-20 туристи, но то няма нито билетчета, хората си копаят и вадят какво ли не и отдолу излиза целия град с всичките му църкви. А там е било боклучарник. И това е хубавото поне на боклучарника, че никой не е ровил отдолу. И камъните от събарянето си стоят.
ТРАЙЧО ТРАЙКОВ: Лошото, господин премиер, е, че и християните, и мюсюлманите, и двете религии обичат да събарят това, което намират и да построят нещо отгоре. Примерно, в Индия, където са будисти и джайнисти, като дойдат и си построят храма до това, което намерят. Обаче до него. И сега са в редички и може да ги видите. Така че при нас, за съжаление, надолу трябва да се копае.
БОЙКО БОРИСОВ: Този, който го е съборил, Игнатов да ми подскажеш от историята кой го е съборил, го е мързяло камъните да ги разхвърля, та камъните са си там и можем сега да ги подредим като в детска игра и да стане абсолютно автентична къща. Не да правим изкуствени камъни като на много места, където съм виждал и да казват – ето така горе-долу е изглеждало. Камъните са си там и може да го сглобим. Така че, ще стане чудесно.
ВЕЖДИ РАШИДОВ: Една голяма част от тези камъни от разкопките са в основите на старите къщи на Созопол. Това се е случвало и в Египет. Колегата знае, в Луксор доста огради и доста къщи са строени от камъните в Луксор де факто. Така че, в социализма самите ние сме били доста добри беладжии, ползвали сме материала.
А онова, което се опитаха да направят, се опитаха да направят от този археологически остров казина, хотели. На Сергей Станишев брат му беше архитект, имаше проекти. Колегата Доган почти беше приготвил острова за приватизиране. Но сега ще го направим национален паметник този остров.
БОЙКО БОРИСОВ: Там четири милиона ще ви ги гарантираме, започвайте.
ВЕЖДИ РАШИДОВ: Имаме ги по европейските програми чрез МРРБ. Само трябва да ги обявим, когато отидем да посетим острова. Можем да стартираме още есента.
БОЙКО БОРИСОВ: В неделя ще ходя до Сливен, и може с Плевнелиев и Трайков да отидем до Несебър, Рашидов и ти. Защото там трябва сега да изгребем улиците и наново да наредим паваж.
Приемаме точка 35.
(…)
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 36.
Фандъкова, искам специално да те поздравя за Южния парк. Уникално си го направила. Градът стана по-красив. И на Университета градинката, на паметника на опълченците с тези саксии на стълбовете, на Аерогарата също – голяма красота.
(…)
БОЙКО БОРИСОВ: Внася заместник министър-председателят и министър на финансите.
Приема се 38.
И между другото, където Станишев ходи да бере китки за завода за отпадъци, сега му пратете апликационната форма, че повече няма къде да бере китки. Там ще е заводът и депото. Успяха да направят цирка и там, но за съжаление повече няма да могат да го правят. Това са деструктивни хора, те гледат колкото се може повече да разрушават.
Вчера с Вежди Рашидов правихме едно съвещание на тема по културния туризъм какво възстановяваме. Те няма какво да кажат, за четири години да ни го посочат – ето това сме направили. Ако направят една социология на улицата, да ги питат какво направиха – аз мога да изброя поне 30-40 детски градини, Южна дъга, спортни зали, магистрали, каквото искаш. Те не могат да ни посочат нищо. А отчитаха три милиарда излишък. Вие представяте ли си Дянков да ми каже, че имаме три милиарда излишък? Ние ще асфалтираме и лунната пътека на морето. Аз само питам кметовете: къде са тези три милиарда някой да ми каже? Видяхте ли ги? Какво тук направиха? Три лева да са и ще се видят къде ги оставяш. Три милиарда къде са ги изхарчили – не знам. Царят направи поне чешмички. Поне има чешмички да отидеш да пиеш вода.
(…)
Проект на Решение за безвъзмездно предоставяне на имот – публична държавна собственост, за управление на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията за нуждите на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация”
БОЙКО БОРИСОВ: Внасят министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министърът на отбраната.
ИВАЙЛО МОСКОВСКИ: Уважаеми господин премиер, колеги, става въпрос за летище Балчик. Докладът е изготвен, има проекторешение. Има един казус, който остава да бъде решен. Ние сме записали в т. 9 на проекторешението Министерството на финансите респективно да осигури средствата за капиталови разходи и издръжка, включително за летищна администрация, на имотите по т. 1 от бюджета на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Казусът е следният: в момента, в който това летище се прехвърли за стопанисване от нас, има текущи разходи, които в нашия бюджет не са предвидени. Този въпрос трябва да бъде решен, иначе ще бъда обвинен в безстопанственост.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Имам два принципни коментара. Първо, предлагам, и мисля, че това е разумно и ще се обединим около него, държавата няма политика да инвестира директно в граждански летища. Обикновено това се е случвало през концесии. Предлагам тук подходът да бъде същият. Ако идеята е това летище да бъде разширено за целите на гражданската авиация и да придобие техническата способност да приема граждански полети, това нещо да бъде реализирано чрез отдаването на летището на концесията. Смятам, че ще бъде проявен инвестиционен интерес.
От друга страна, до края на годината, докато приключи евентуално една концесионна процедура за отдаване на концесия на този обект, предлагам т. 9 от проекторешението да не е в този вид, а да придобие вида, че министърът на финансите по предложение на министъра на отбраната и на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, най-общо казано предлагам това, което досега е финансирало Министерство на отбраната да продължи да си го финансира до края на годината, през това време Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията да мине през една процедура на концесиониране на летището, така че в кратки срокове в следващата година да може това летище да се инвестира от търговския оператор.
БОЙКО БОРИСОВ: За да няма повече коментари по тази тема: летище Балчик умишлено години наред не е пускано, за да може да има монопол на летище Варна и всички туристи за Северна България да минават през летище Варна. Първо, нямаме нито резервно гражданско летище, а когато има монопол в никакъв случай това не е хубаво. Това първо.
Местните оператори, собственици, хотелиери и бизнес с всички съм се срещал, даже бяхме и с министър Московски единия път, всички казват – никой нямаше кураж да го направи това, затова не е и правено. Така че считайте, че това е политическо решение, първо. Второ, то е абсолютно гарантирано, че касае подобряване на бизнес услугата за туристическия сезон.
Трето, съм сигурен, че ще има инвестиционен интерес от големите оператори, защото знаете, че дори и към момента има монопол към возенето на морето. Услугата не е добра. И не създадем ли конкурентност, тя няма да бъде никога добра. Затова не искам да ми се шикалкави. Първо, то и така е буренясало, и така не се поддържа по никакъв начин. Аз нарочно веднъж кацнах на него, щеше да се разпадне самолетът. Сиреч, военните да не говорят приказки от типа, че това им е резервното, най-важното и какво ли не летище. Защото те по Конституция имат право, ако им трябва, да кацнат на което летище искат, както кацат на София. Така че не им е проблем на военните летището. Затова, Горанов, прехвърляте или част от парите, за да функционира летището, но незабавно се пуска дали концесия, дали като дойде Дянков говорете, го правим и го даваме тогава на концесия. Московски е вече пряко отговорен с днешното решение, ако искаш направи предприятие, каквото искате, имате експерти. Аз искам там да бъде гражданско летище, да се ползва от големи оператори, които да докарват туристи в Северна България. По-ясно как да го кажа.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Може би тази политическа воля за концесиониране на обекта да намери място в този проект на решение, който днес обсъждаме и в него да намери място точка, че министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията да стартира процедура за отдаване на концесия.
БОЙКО БОРИСОВ: Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията да предложи вариант, който е най-бърз, най-удобен и гарантира туризма. Това искам от министъра на транспорта.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Значи на вносител и окончателната редакция да предложи за концесиониране най-бързо.
БОЙКО БОРИСОВ: Там искам да има гражданско летище. И хората да могат да избират къде да кацат. Да се намери сериозен оператор, който да гарантира всичко това. Това веднага ще активизира и собствениците на другите летища да си ги превърнат от селски кокошарници, каквито са в момента, в нормални летища.
ИВАЙЛО МОСКОВСКИ: Ние проведохме няколко разговора с колегата Горанов. По предварителни данни от експерти от ГВА необходимата инвестиция, за да бъде доведено до ниво гражданско летище, на което ще могат да кацат същия тип самолети, каквито кацат и на Варна, ще бъде около 30 милиона. С господин Горанов разговаряхме, това ще е доста тежък ангажимент към бюджета.
БОЙКО БОРИСОВ: Колеги, когато навремето спорехме в Общинския съвет в София и си купихме земята, сега 20 милиона ни възстанови Европейският съюз. Така че, това може да струва и 50 милиона, в момента, в който след това се даде на концесия или се даде да се оперира от някой, тези пари ще се върнат. Искате да ми кажете, че ние нямаме резерв от 30 милиона да ги вкараме да си направим летище и след това да си ги вземем от този, който ще дойде да ги управлява, това ли искате да ми кажете? Ще се замисля по някои други теми! Повече не искам коментар. Искам го напролет, май месец това летище да функционира за новия туристически сезон. И военните да могат също така да си кацат.
АНЮ АНГЕЛОВ: Ние имаме там два обекта.
БОЙКО БОРИСОВ: Като двата им обекта си остават. Ние за това сме се разбрали.
АНЮ АНГЕЛОВ: Само не разбрах предложението на Горанов относно това до края на годината ние да го обслужваме или ще го сдаваме това летище на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
БОЙКО БОРИСОВ: От теб се иска да го сдадеш.
Приемаме точка 43.
Закривам заседанието.