Представител от централата на Юнеско пристигна в сряда в община Несебър. Дългоочакваната визита на Гергели Наги е по повод отправените през 2010 година препоръки на международната организация, целящи да се запази автентичният вид на вековния град. За краткото време с което разполагаше, Г-н Наги успя да разгледа всички археологически обекти, църкви и жилищни сгради, които попадат под егидата на Юнеско. Още през първия ден от престоя си, Гергели Наги бе запознат с Плана за опазване и управление на „Старинен град – Несебър” – Световно наследство директно от неговите съставители, начело с проф. арх. Тодор Кръстев – авторитетен експерт на ЮНЕСКО и ИКОМОС, с принос за опазването на Световното наследство на Европа.
„Успяхме да си върнем всички паркинги, които се стопанисваха от частни фирми, както в новата част, така и в стария Несебър. Прекратихме договорите на всички частни фирми, които отговаряха за озеленяването на новия и стария Несебър, за да може общината да поеме грижата за зелените площи.” – каза Николай Димитров.Общината изготви проекти за реставрация на някой от църквите в стария град. Също така са провеждани множество разговори с местните граждани, без които прехода и промените никога нямаше да бъдат възможни. Бе направена и т.нар „Улица на занаятите”, където местни занаятчии могат да изложат своите лични произведения на изкуството. Създадено бе и общинско звено за самоохрана, а през летния сезон, поради големия приток на туристи, общината пуска велопатрули. След реставрацията на църквата „Св. Стефан”, с голямата подкрепа на фондация Левентис и с помощта на ИКОМОС България, бе направен проект за реставрация на църквите „св. Йоан Кръстител”, „св. Параскева” и „св. Архангел Михаил и Гавраил”. Разработен бе и културният продукт „Вяра в Несебър”.„Направихме много инициативи с младото поколение – децата на Несебър, които освен че са горди, че живеят в този красив град, трябва да имат и отговорност да опазват това наследство, което имат.” – добави градоначалникът.През втория ден на престоя си Гергели Наги продължи с огледа на стария град и със запознаването с плана за опазване и управление. В 16:00ч. в зала „Мелсас” бе проведена среща с представители на ДНСК, а след това в конферентната зала на местен хотел г-н Наги се срещна с представители на неправителствени организации и граждани на стария град.„Аз мисля, че е голям дар човек да живее в Несебър, но също така е и голяма отговорност. Вярвам, че това дългосрочно съдействие между община, държава и институции ще се отрази положително на бъдещето на Несебър” – каза г-н Наги.Експертът не пропусна да отбележи пред жителите, за огромният напредък, който се забелязва в последните години за опазването на града. Той отбеляза и някой от препоръките, дадени му от присъстващите по належащи проблеми, които законът не позволява да бъдат направени. Местните граждани имат водеща роля в опазването и устойчивото използване на града. Заради рестрикциите, които вероятно ще засегнат част от собствениците, в плана са заложени инструменти за публична подкрепа, които да компенсират ограниченията и забраните.
След посещението си, Гергели Наги ще изготви обстоен доклад за състоянието на старинен Несебър, който ще представи в централата на Юнеско. В момента, Плана за опазване и управление на „Старинен град Несебър” – Световно наследство се намира в Министерството на културата. След одобрението му той трябва да бъде входиран в централата на Юнеско, най-късно до 1 февруари. През лятото на 2013 година се очаква да се състои 37-мата сесия на Юнеско, където ще бъдат представени всички мерки взети до момента за опазването на универсалната стойност на Несебър, както и Плана за опазване и управление, за да може да започне неговото прилагане.