Лилов бе първият лидер на БСП след свалянето на Тодор Живков. След 1989 година е сочен за „Стратега“ на БСП, тъй като предлага курса към социалдемократизиране на БКП
Александър Василев Лилов е през 1933 година във видинското село Граничак. Завършва българска филология в Софийския университет през 1962 г. След това завършва аспирантура в Академията за обществени науки към ЦК на КПСС през 1969 г. От 1975 г. е научен сътрудник в Института по изкуствознание към БАН, защитава и голям докторат през 1981 г.
Лилов е българският депутат с най-голям стаж като народен представител.
Той е народен представител в 4-то, 6-ото, 7-ото и 8-ото Народно събрание до 10 ноември 1989 г. От 1990 до 2001 г. е депутат в 7-ото Велико народно събрание, в 36-ото, 37-ото и 38-ото народни събрания от листата на БСП.
От 1971 г. е в ръководството на БКП и до 1979 г. става вторият по сила в партията. Лилов е секретар на Централния комитет (ЦК) на БКП от 13 юли 1972 г. до 28 септември 1983 г. и член на Политбюро от 3 юли 1974 г. до 28 септември 1983 г., както и на Държавния съвет на НРБ от 1976 до 1983 г.
През 1983 г. е отстранен от ръководството с остра критика на Тодор Живков заради отдалеченост от реалния живот и липсата на интерес към икономическите проблеми. Назначен е за директор на Института за съвременни социални теории. Считан е за един от най-приближените на Людмила Живкова, която почина през 1981 г.
По време на свалянето Тодор Живков, Лилов се намира във Великобритания, но се връща в България. На 8 декември 1989 г. Лилов е включен в новото ръководство на БКП, избрано след 10 ноември 1989 г.
По негова инициатива БКП отрича „възродителния процес“,
вследствие на което е дадено право на българските мюсюлмани да си върнат имената. Участва в работата на Кръглата маса.
Председател е на Висшия партиен съвет на БСП в периода 1990 – 1991 г., член на Висшия съвет на БСП. От 1993 г. е ръководител на Центъра за стратегически проучвания към БСП.
Автор е на много книги и научни изследвания в областта на политиката, естетиката и други.
Проф. Александър Лилов пое ръководството на БСП в един от най-трудните моменти в преходите към демокрация и изигра много голяма роля за мирния характер на прехода и затова новата българска Конституция да има подчертано социален характер. Това каза председателят на БСП Сергей Станишев, съобщиха от пресцентъра на БСП.
„Стожер на лявата идея. За него винаги държавническият интерес и отстояването на идеята на съвременната левица бяха водещи в политическото му поведение.
Всички социалисти ще го запомним с висок личен морал, мъдрост и търсещ съгласие.
Той беше автор на първата програма на БСП „Нови времена, нова България, нова БСП“. Като дългогодишен ръководител на Центъра за стратегически проучвания към БСП, Александър Лилов го превърна в Център за свободни дискусии в рамките на левицата.
Малко политици, като него, са оставили толкова дълбока следа в съвременната политика.
Изказвам най-искрените си съболезнования към близките и семейството му, заяви Станишев.
Съболезнованията си изказа и експрезидентът Георги Първанов.
Проф. Александър Лилов е един от ярките български политици и държавници в последния половин век от новата ни история, каза Георги Първанов, президент на Република България 2002 – 2012 година, цитиран от Агенция „Фокус“.
„На неговите усилия дължим не само съхраняването на БСП, но и първите дълбоки промени на партията. Проф. Александър Лилов беше един от онези държавници, които трасираха пътя на новото развитие на България, на конституционни и други реформи в условията на гражданския мир. Той беше един от архитектите на този граждански мир. Аз лично ще го запомня като човек честен, отговорен и духовно извисен“, каза Георги Първанов.