Поне половин България излиза на протест срещу високите сметки за ток
Бгнес
Недоволните клиенти на ЕРП-та в цялата страна стават все повече. В неделя те ще излязат на протести в поне 18 града на страната. На снимката – протестът в Благоевград, който запали искрата. |
Недоволни клиенти на електроразпределителните дружества от поне 18 града на страната ще излязат на протест в неделя от 11 часа. В него ще се включат Петрич, Сандански, Благоевград, Гоце Делчев, Разлог, София, Бургас,Пловдив, Варна, Силистра, Монтана и др., каза пред „Сега“ Людмила Манова, която организира бунтовете в Благоевград. Възможно е до неделя към тях да се присъединят и други.
Причината за масовото недоволство в цялата страна са високите декемврийски сметки за ток, при някои от които повишението е със или над 100%. „Моята сметка за декември беше 165 лв., а нормално плащаме по 60-70 лв. Още повече че покрай празниците 12 дни не сме си били у дома, а все пак се отопляваме и на твърдо гориво“, заяви Манова. В неделя пред министерството на икономиката в столицата заедно с недоволните от сметките си за ток ще се съберат и граждани, които са получили високи фактури за парно и топла вода.
Според Вангел Цилев от Сандански някои негови съграждани са получили фрапиращи известия за дължими суми – 2600 лв. за един месец. От ЧЕЗ обяснили, че досега индикаторът на потреблението не работел правилно.
От дружеството обаче заявиха, че подобно увеличение няма. Според Димчо Станев, шеф на дирекция „Обслужване на клиенти“ в ЧЕЗ, през декември е била регистрирана с 34% по-голяма консумация спрямо ноември. „Възможно е да има грешки, при положение че абонатите ни са 2 милиона. Има хора, които изразяват недоволство, а те увличат други. Но взехме мерки за проверяване на случаите – удължихме работното време, отворихме 24-часов телефон“, каза той.
И ЧЕЗ, и Енерго-про обясняват високите сметки с различния срок на отчитане, студеното време, декемврийските празници и поскъпването на електроенергията от лятото с близо 14%. „Клиент, чиято консумация на електроенергия обичайно се отчита на 25-о число на месеца, вместо на 25 декември е бил отчетен на 17 декември заради струпването на почивни дни. Това означава, че неговата сметка за декември обхваща 22 дни. За да се възстанови нормалният цикъл на отчет, с който клиентът е свикнал и той отново да бъде отчетен на 25-о число, консумацията му, на база на която се изчислява сметката му за януари, е отчетена на 25 януари. Така на практика сметката за януари не е за календарен месец, а за 40 дни“, посочват от Енерго-про. Дружеството обслужва Североизточна България, докато ЧЕЗ работи в Западна България.
От EVN, които обслужват Югоизточна България, изтъкнаха пред „Сега“ същите причини. Оттам обаче увериха, че няма бум на жалби заради високи сметки за ток. И посъветваха клиентите си да разглеждат внимателно фактурите си, тъй като на тях е посочен срокът на отчитането, който би могъл да е по-дълъг от обикновено и това да е една от причините за повишението. На извънредна пресконференция в Пловдив шефът на EVN Йорг Зелфелнер обясни, че дружеството ще разгледа всички жалби и сигнали на недоволни потребители. Извънредни проверки на всички сметки за ток обаче няма да има.
Темата за фактурите стигна и до омбудсмана. Ден след като от „Активни потребители“ отчетоха ръст в обажданията на горещия си телефон, подобни данни обяви и общественият защитник Константин Пенчев. В администрацията му обаче пристигали основно жалби, свързани със скъпото парно. „Проблемът и при електроразпределителните, и при топлофикационните, и при водоснабдителните дружества са неясните сметки. Този месец имам два пъти повече жалби от същия месец миналата година от клиенти на „Топлофикация“. Хората не разбират за какво плащат“, заяви Пенчев пред Би Ти ВИ.
——————————————————————————————————–
08.02.2013 г.
Данни за средноаритметичните стойности на януарските фактури за електроенергия по нива на потребление
През януари 2013 г. дружеството отчита по-голям брой клиенти с консумация над 1000 киловатчаса сравнено с януари 2012 г.
Анализът на EVN България за последните фактури за потребена електроенергия на клиентите в Югоизточна България показва, че 49,98% oт клиентите имат консумация до 500 киловатчаса през месец януари 2013 г. Средноаритметичната стойност на фактурите за тази група клиенти е 31 лв. без ДДС като през януари 2012 г. средната стойност при тази група клиенти е била 27,2 лв. без ДДС.
Консумация в рамките от 500 до 1000 киловатчаса имат 17.93% от клиентите, като средноаритметичната стойност на фактурите при тях е 111,82 лв. без ДДС. Година по-рано – през януари 2012 г., тази група клиенти са били 17,79%, като средноаритметичната стойност на фактурите е била 98,11 лв. без ДДС.
Клиентите с консумация от над 1000 киловатчаса през януари 2013 г. са 10,64% като техният брой е по-голям спрямо януари 2012 г., когато са били 9,72%. Тази група клиенти през януари 2013 г. има средноаритметична стойност на фактурите от 234,46 лв. без ДДС, докато през янаури 2012 г. тази стойност е била 204,26 лв. без ДДС.
Сред основните фактори за размера на януарските фактури за консумирана електроенергия са:
- по-дълъг отчетен период при някои клиенти. Поради многото почивни и неработни дни в края на декември 2012 г., потреблението за част от клиентите през тези дни в края на декември 2012 г. се включва към енергията за януари (до датата на отчет през януари). Това се случва в края на всяка година в зависимост от дължината на неработните почивни дни, за която възможност дружеството обяви до медиите на 18.12.2012 г. В резултат част от клиентите е възможно да имат по-дълъг отчетен период, включващ консумацията по време на коледните и новогодишните празници на 2012 г. Съответно тези клиенти са имали по-кратък предишен отчетен период и по-малки стойности на предходните фактури. Затова е важно всеки клиент да сравни периода на отчитане, който е посочен на всяка фактура.
- характерно за зимен период завишено потребление. Традиционно през месеците декември, януари и февруари диспечерските центрове на дружеството отчитат максимални стойности на консумация на електроенергия. През месец декември 2012 г. клиентите на EVN България в Югоизточна България са консумирали общо 929 251 000 киловатчаса електроенергия, което е с 7 401 000 киловатчаса повече сравнено с месец декември 2011 г. Пиковите стойности зa декември 2012 г. са регистрирани на 20 декември 2012 г., когато за едно денонощие са потребени 33 558 000 киловатчаса електроенергия. Тези високи стойности надминават и върховите показатели от данните за декември 2011 г., когато максимално консумираната електроенергия за едно денонощие е била 32 986 000 киловатчаса.
- По-висока цена на електроенергията от 1 юли 2012 г. сравнено с година по-рано.
Във всички посочени данни не са включени клиентите, които имат нулево потребление на електроенергия. Важно е да се уточни, че това са средни стойности на фактури по отделни нива на потребление и не могат да се отнесат към даден конкретен случай, т.е. възможни са различия в месечната фактура за електрическа енергия. Консумацията на електроенергия при всеки клиент е индивидуална и зависи от режима и интензивността на използване на електроенергия, от степента на енергийна ефективност в конкретния имот и от цялостната култура на енергоползване на всеки клиент.
Във всяка фактура за електроенергия, издавана от EVN България, се съдържа конкретният период, за който е отчетена електроенергията, количеството консумирана електроенергия, срокът на следващо отчитане, срокът на следващо плащане, както и телефонен номер за връзка с дружеството.
С цел улеснение за клиентите, в дружеството функционира ясно установен процес, в случай че желаят да подадат сигнал. Всеки клиент може да се свърже с денонощния ни телефонен център и да получи разяснения за формирането на сумата по неговата фактура. Всяка постъпила жалба се разглежда приоритетно и се стремим в максимално кратки срокове да се отговори на клиента.
ЕVN България
Телефонен Център 24 часа в денонощието
Тел. за аварии 0700 1 0007
Тел. за информация и справки 0700 1 7777
Тел. за автоматична проверка на сметка 0700 1 0207
e-mail: info@evn.bg