Плажните апории * в Несебър 1999-2015

| Източник: Максим МОМЧИЛОВ

                                                                                                                                                      

            За разлика от безобразията по плажните ивци в Несебър и Слънчев бряг в кк «Албена»,където също има концесионер,плажът се поддържа в изряден вид,има обособени  тоалетни и душове,обособени в подходите към плажа.

 

Обособена е и плажна библиотека.Все неща абсолютно немислими за несебърската плажна действителност.

І част                                                                                                                                                               

Днес,почиващите и тези,които се грижат за тяхната почивка отново се вълнуват за ситуациите по плажните ивици в Несебър и Слънчев бряг.Безобразията по тези ивици обаче не са от днес и вчера.Те започват от вече далечната 1999 г.

Тогава правителството на Иван Костов избира фирмите,които получават плажовете по Черноморието на концесия за срок от 10,15 и 20 години.Сред фирмите концесионери на Южното Черноморие има само една бургаска ,”Химойл-Пейчо Димов”ЕТ,избрана за Централния плаж на Приморско. Другите плажни ивици на територията на Бургаска област се дават на фирми от София, Свищов,Варна,Габрово и дори от Драгоман. Конкурсът за концесиите е проведен от специална комисия на  МРРБ в периода 31 май-7 юни.

Общинските съветници в Несебър задължават с изрично свое решение тогавашният кмет Янаки Стоянов Община Несебър да участва в обявения конкурс за концесия на Южния плаж на Несебър,но след конкурса се установява,че документите на Общината не са подадени в срок и несебърският плаж е даден на фирма “Сироко” от Драгоман. Плажът-изток на Поморие,стопанисван от общинската фирма “Строима” е даден на софийската “Ирида-71”. Плажът на “Слънчев бряг”АД остава неделим и стопанисван от акционерното дружество.                                                                                                                         ІІ част

Отдаването на концесия на плажовете по Южното Черноморие на стопански субекти,които нямат никакъв опит в тази сфера,започва да действа като бомба със закъснител.Типичен пример в това отношение е фирмата “Сироко” от Драгоман. Първото нещо с което се заемат от “Сироко” през 2000 г.е повсеместното вбетонясване на плажната ивица и осейването й с чадъри,като мястото за свободно плажуване е символично,в края на несебърския плаж,който освен всичко друго не се почиства от драгоманци,за които се установява,че са ямболии.                                                                             

    Община Несебър е атакувана от поток жалващи се туристи и туроператорски фирми за опити за изнудване на плажуващите,пласиране на места под чадърите на цена 3-4 лв,без каквото и да е места за свободно плажуване. В самоуправството си концесионерът стига дотам,че нацвъка чадърите непосредствено до водата ,а плажът да се огражда с ограда като обор.                                                                                                                                              

  От Община Несебър информират Областната управа,но оттам заемат пасивна позиция. Все пак в средата на лятото -на 11 август Областната комисия по водно спасяване извършва проверка на плажа и констатира,че:                                                                                           

  -не се извършва текущо почистване на плажната ивица                                                                       

  -водоспасителната дейност и медицинското обслужване не се осъществяват съгласно действащите нормативни документи                                                                                                          

-липсва флагова сигнализация по постовете и достатъчен брой информационни знаци                     

  -медицинският пункт не водоснабден и електрифициран,в него липсва кислородна бутилка и носилка                                                                                                                                       

   -не е осигурена комуникационна връзка между спасителните постове,между тях и медицинския пункт и пункта на БМП                                                                                                               

-не са надеждно осигурени водните спортове и услуги и използването на плавателните съдове,не е маркирана територията за извеждането им извън района за къпане.                                 

     Възоснова на констациите зам. областният управител Васил Камберов издава предписание за отстраняване на констатираните нередности,но концесионерът продължава да си експлоатира плажа да края на активния сезон без да коригира нещо съществено.                                                                                                                                                    ІІІ част

В началото на 2001 г. фирмата “Сироко”* с още по-усилени темпове започва вбетонясването на ивицата на южния несебърски плаж.Проверките установяват,че концесионерът не притежава необходимите строителни книжа за извършваните СМР,но самоуправството му продължава,като в публичното пространство започва да циркулира информацията,че лично тогавашния министър на МРРБ щял да му узакони строителните безобразия. На терена на плажа действа представителя на “Сироко” ЕООД Боян Желязков,който всъщност се оказва съсобственик и управител на киносалон в Ямбол. РДВСК и РИОВС в Бургас издават акт за спиране на незаконното строителство на самите дюни,но концесионерът продължава да строи паркинг за 300 автомобила. Какво се прави върху дюните,които освен всичко друго са и природна забележителност:                                                                                                                                                  

 -от дюните с камиони се изнася пясък в неизвестна посока                                                                    

   -дърветата са изсечени                                                                                                                             

 -храстовата и тревна растителност-изгорени                                                                                              

-черноземният скат на плажа е разкопан на 3 места                                                                                    

    -купчини от пръст са разпилени по плажната ивица.

В началото на октомври в Община Несебър е депозирана подписка от 1002 жители на града в защита природните забележителности на Южния плаж.На 20.10. 2000 г. работна група на РДНСК-Бургас извършва проверка на морски плаж “Несебър юг” и установява,че за строящия се от концесионера комплекс: бира-скара,снек-бар, медицински пункт,магазин,склад и пет тоалетни няма одобрени проекти,разрешение за изграждане на ВиК и ел.съоръжения.Като при допустима площ от 200  кв.м.,то е на 320 кв.м.                                                                                                                                                      

  Органът издава констативен акт според който извършеното от концесионера е безспорно незаконно строителство с предписание за спиране на строежа. От “Сироко” обжалват акта на 15 ноември като заявяват в съда,че не извършвали мащабно строителство,а изграждали “отводнително-укрепително съоръжение,което било крайно необходимо заради естествения водосбор на повърхностни води от обширен район”.Това са бабини деветини,но съдът приема изложените от “Сироко” аргументи. Независимо и въпреки това от РДНСК идват на нова проверка на 25 ноември и констатират,че т.н. отводнително-укрепително съоръжение се е превърнало в трасе с дължина от 300 м., свързващо плажа с пътя Несебър-Равда.Това е станало без необходимите строителни книжа и разрешения,като изцяло е унищожена съществуващата дюнна растителност. Констатациите на РДНСК са потвърдени от работна група на РИОВС-Бургас  на 05.01.2001,която обаче установява,че макар СМР да се извършват върху дюните,които са защитена територия,скиците за това са одобрени лично от министър Чачев.Една от тези схеми дори е съгласувана с МОСВ.С подписа си на 21.11.200 г. Чачев подписва писмо на концесионера /с копие до гл.архитект на Община Несебър/ с което разрешава на плажа да се строят септични ями и паркинг?!…От наличната архивна информация може да се установи,че министърът е приел на доверие твърденията на концесионера,че е невъзможно достигането на медицинския пункт,на линейката и на коли на “Чистотата” до плажа,а също и за зареждане на търговските обекти,ако няма път. Такъв път обаче има и той е бил в експлоатация,когато Община Несебър е стопанисвала плажа.Явно е,че министърът е приел на доверие сервираната му информация. По смисъла на закона обаче това означава подвеждане на длъжностно лице.Друг е въпросът,че Чачев се е оставил да бъде подведен. Изграждането на  паркинга и трасето до него бе отменено от съда през 2012 г. като незаконно.И паркингът и трасето бяха премахнати,но ямите си остават.А този плаж по едно време даже бе удостоен с екоприза “Син флаг”.                                                       ІV част

След бастисването на Южния плаж на Несебър идва ред на Северния,който е стопанисван от “Слънчев бряг”АД.С решение на СД акционерното дружество през м.февруари се отказва от концесионирането на плажа с аргумента,че плащането на 1 200 000 лв годишна такса е непосилна за дружеството. Съюзът на собствениците в курорта и новоучреденото “Слънчев бряг 2001”АД кандидатстват за плажа,но офертите им са отклонени от тогавашния зам.областен управител Васил Камберов,който е и областен председател на СДС-Бургас.Той си намира повод и повече от седмица отказва да се срещне с кандидат-концесионерите.Вместо това плажът условно се разделя на две-Северен и Южен и се отдава на никому неизвестни фирми.По изключение,за една година-безвъзмездно!Веднага след това на пясъка пред хотел “Глобус” “неизвестен извършител” излива железобетонна конструкция на площ от 200 кв.м.

Концесионер на плажа на кк”Слънчев бряг”,без да е спазена концесионерската процедура, на 13.03.2001 става смолянската фирма “Ерастис”ЕТ,чиито управител е Венцислав Леков заедно с  “Делфин”ЕТ от Равда.                                                                                 

По аналогия с Южния плаж на Несебър фирмите-концесионери започват масово изграждане на заведения по плажната ивица на Слънчев бряг,което пък предизвиква масови рекламации от наши и чуждестранни туристи и проверка на Окръжна прокуратура.                                                                                                                                                    

  Още преди края на лятото правителството решава да развали концесията по взаимно съгласие,но през целия сезон потока от рекламации не спира. Междувременно се установява,че не Бургаският областен управител,а лично Евгени Чачев-министър на МРРБ е указал кой да бъде изпълнител на договора,а именно “Ерастис”ЕТ,без проведен конкурс.                                                                                                                                                                  

При това положение проверката по преписката на Окръжна прокуратура се поема от Върховната касационна прокуратура.През м.юни от Съюза на собствениците в курорта заявяват становището си,че плажът на кк”Слънчев бряг” е единен и неделим. Правителството на Иван Костов обаче излиза с друга позиция.С решение №516/03.07. 2001 се предоставя концесия с право на ползване на морски плаж “Слънчев бряг юг”със северна граница река Хаджийска,на изток-брегова линия Черно море,на запад-регулационна линия на кк “Слънчев бряг”,на юг-Несебър-Дължината на ивицата е 873 м.,ширината-453,квадратурата 395 361 кв.м.С решение 517 от същата дата Костов подписва условията за концесия на плаж “Слънчев бряг-централен”.Дължината на бреговата му ивица е 2236 м.,ср.шир165 м.,а квадратурата-346 883 кв.м.Решенията са публ. в бр.63 на ДВ/2001.                                                                                                                                

  С днешна дата лица от рода на Лиляна Павлова-министър на Министерството на регионалното развитие и благоустройството се заканват да прекратят част от договорите за концесиониране на плажните ивици по Черноморието.В т.ч. и на един от несебърските плажове.На този етап,това са си най-обикновени голословни закани,чрез медиите,като поредната бутафорна загриженост към  т.н. лоши стопани на държавната собственост.                                                                                                                                                                     Електоратът като цяло,респективно- всяка една електорална единица от община Несебър,ще повярва на длъжностното лице Павлова тогава, когато и доколкото от вербални закани премине към реални действия.Същото се отнася и за Николина Ангелкова-министър на туризма.                                                                                                                   

  Но дори това и да се случи,дори и в някаква степен да бъдат компенсирани материалните щети,нанесени от концесионерите на държавата,моралните щети нанесени на жителите на Несебър,недопускани до плажната ивица,както и на многобройните български и чуждестранни туристи,обругавани ежедневно на плажа,няма как да получат възмездие.                                                                                       

 Пресилено е да се твърди,че всеки концесионер е част от организирана престъпна група.Друг е въпросът, ако компетентните органи се заемат с установяването на конкретиката по плажните ивици в Несебър.                                

 

Максим МОМЧИЛОВ                                                                                                                 * Апория – безизходно положение поради неопредолими противоречия в мислимите условия.                                                                                                                                                                                  * Сироко – силен вятър,който носи прах и пръст  заедно със специфичен вид скакалци от пустинята Сахара

 

Print Friendly
FacebookСподели