Плавен ръст на осигуровките и 65 години пенсионна възраст за мъжете и жените през 2037-ма

Какви са обсъжданите промени в пенсионния модел Плавен ръст на осигуровките и 65 години пенсионна възраст за мъжете и жените през 2037-ма Плавен ръст на осигуровките и повишаване на пенсионната...
| Източник: mediapool.bg
Какви са обсъжданите промени в пенсионния модел

Плавен ръст на осигуровките и 65 години пенсионна възраст за мъжете и жените през 2037-ма

Плавен ръст на осигуровките и повишаване на пенсионната възраст с по три месеца годишно за жените и с по два за мъжете, докато през 2037-ма не започнат да се пенсионират на една и съща възраст – 65 години. Това са част от предлаганите промени в пенсионната система, чието обсъждане започна във вторник при вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин с участието на социалните партньори и експерти.

Предлага се плавен ръст на осигурителните вноски за фондовете „Пенсии“ и „Безработица“, като за фонд „Пенсии“ нарастването да бъде с 0.5 процентни пункта на две години от 1 януари 2016 година, а за фонд „Безработица“ с 0.2 процентни пункта на две години от 2017 година. Вноските за безработица е предвидено да растат до 2025 година, а тези за пенсии до 2027 година, като през последните две години – 2026-та и 2027-ма – вноската ще нарасне последователно с 0.5 пункта.

Ефектът от плановото нарастване на вноската за пенсии от 17.8% на 21.3% и за фонд „Безработица от 1% на 2% ще вкара в осигурителната система допълнителни приходи от 1.1 млрд. лева. В същото време обаче финансовият министър Владислав Горанов се обяви против вдигането на осигуровките. „Имаме много резерви в събираемостта на приходите и когато ги изчерпаме, можем да говорим за промяна на данъчната тежест“, коментира той в сряда.

Министърът добави, че дефицитът в държавното осигуряване се покрива с приходи от данъци, за да не се увеличава цената на труда, която плаща бизнесът. „Сегашният модел на данъчна политика е добър и не смятам, че трябва да се преразглежда“, заключи Горанов.

Възрастта за пенсия в най-масовата трета категория труд се предлага да расте с по два месеца годишно за мъжете и с по три за жените до 2037 година, когато тя ще се изравни за мъжете и жените и ще стане 65 години. Предлага се след това да бъде въведен автоматичен механизъм спрямо очакваната продължителност на живота. За трета категория труд се предлага стажът да расте до достигане на 40 години за мъжете и 37 години за жените.

Друго предложение е да се даде възможност за намалена пенсия на хората, на които не им достигат до 12 месеца възраст, като пенсията се намалява с по 0.4% за всеки недостигащ месец.

Предлага се увеличаване на възрастта за пенсиониране на мъжете, работещи в условията на първа категория труд, до достигането на 57-годишна възраст, а за работещите във втора категория – до 62 години. Възрастта за пенсиониране на жените ще се увеличава с по четири месеца на година до достигането на 57 години за първа категория труд и 62 години във втора категория труд през 2043 година. Сега пенсионната възраст е 47 години и 8 месеца за жените и 52 години и 8 месеца за мъжете при първа категория труд и 52 години и 8 месеца за жените и 57 години и 8 месеца за мъжете при втора категория труд.

Други предложения са възможност за ежегодно служебно преизчисляване на пенсиите и отпадане на тавана на новоотпуснатите пенсии през 2018 година.

Предлага се максималният месечен размер на осигурителния доход да се установи от 1 януари 2016 година на 8-10 минимални работни заплати, като по този начин ще се осигури обективен критерий за нарастването му, независещ от политическата конюнктура.

Предвиждат се и промени в осигуряването на земеделските производители докато минималният осигурителен доход достигне този на самоосигуряващите се лица.

Print Friendly
FacebookСподели