Според бившия шеф на ядрената централа Йордан Костадинов
Отказ от „Белене“ води проблеми с удължаването на живота на АЕЦ „Козлодуй“
Ако България се откаже от проекта за строеж на АЕЦ „Белене“, това може да доведе до проблеми с реализацията на удължаването на живота на съществуващите два реактора в АЕЦ „Козлодуй“, чийто експлоатационен период изтича през 2017 и 2019 г. Това предупреди в неделя пред БНР бившият изпълнителен директор на ядрената централа Йордан Костадинов и бивш депутат от НДСВ.
Причината е, че за оценяването на възможностите за модернизация и експлоатация още 20-25 години на V и VІ блок е сключен договор с консорциум, който се води от руско-френски консорциум, а и тъй като двата блока са правени по руска технология основното мнение за удължаването на живота на реакторите ще има Москва.
В петък министърът на икономиката и енергетиката в оставка Трайчо Трайков коментира, че за него е по-важно да се удължи животът на съществуващите ядрени мощности, отколкото да се строят нови край Белене. При допълнителна работа на двата блока в АЕЦ „Козлодуй“, страната ни ще е осигурена с евтина електроенергията до изплащане на инвестициите във възобновяеми енергийни проекти и драстичното падане на цената от слънце и вятър, смята Трайков.
Според Костадинов обаче това може да се окаже не толкова лесно изпълнимо уравнение.
„Ако ние се откажем от проекта „Белене“, не знам те как ще погледнат на този въпрос, който е изключително важен за нас. Поне това, което в моята практика го имам, мисля, че трябва да бъдем внимателни и тук наистина трябва да бъдем политици. Винаги, когато искаме нещо от дадена страна или от дадени страни, трябва да има някаква заинтересуваност от тяхна страна“, посочи Костадинов.
Според него от разговорите по почти готовия реактор за І блок на АЕЦ „Белене“ зависи бъдещето на ядрената енергетика в България.
Коментарът му е повод изявлението на премиера Бойко Борисов от петък, че преди месец е пратил министрите на икономиката Трайчо Трайков на финансите Симеон Дянков да кажат на руснаците, че „Белене“ се спира, ще си платим поръчания и платен на две трети реактор на бъдещата ядрена централа и ще го инсталираме на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ като седми блок.
„Този номер с реактора вече сме го играли. Такъв реактор имаше преди 20 години, пак на „Белене“, продадохме го за жълти стотинки. Така че да не стане така, че и този реактор, заигравайки се ту тук, ту там, от двата стола да паднем на земята и да тръгнем да го продаваме и пак ще го продадем за жълти стотинки“, посочи Костадинов.
Въпросният реактор бе изработен от чешката „Шкода“ по лиценз на руската „Росатом“ и след близо 20 години престой на площадката на АЕЦ „Белене“, докато проектът бе спрян, преди да го реанимира правителството на НДСВ. Той стана част от сделката за строежа на вече новата АЕЦ „Белене“ и бе купен за около 200 млн. евро от изпълнителя „Атомекспортстрой“.
По повод намеренията на правителството да инсталира изработеният реактор в АЕЦ „Козлодуй“ бившият шеф на централата заяви, че блокът не може автоматично да се пренесе на площадката.
„Минимум шест години са необходими за лицензиране на площадката и още горе-долу толкова години, за да се построи. Така че при най-добро желание, при най-добро стичане на обстоятелствата ние можем да имаме, така, да консумираме енергия от седми блок на „Козлодуй“ минимум след 13-14 години.
Номинираният за министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев коментира по повод бъдещите ходове на кабинета за АЕЦ „Белене“, че „това, което ние следва да направим, е в най-кратки срокове да получим анализа от страна на HSBC, да помолим те максимално бързо да приключат със своите пазарни оценки, да изложим всички факти пред обществото и да вземем съвместно решение какво правим по този проект“.
„Според мен в рамките на 2 седмици до 1 месец ние е хубаво да имаме окончателния анализ, техен, поне по частите, които те са приключили. Мисля, че пазарният анализ е възможно да го имаме дотогава, дали в региона ще се търси тази електроенергия и при какви варианти колко би струвала. Защото най-важното в един такъв проект, особено в проект, който струва милиарди, е след това да печелиш от него. Ако няма къде да продаваш електроенергията и ако тя е скъпа и никой не иска да ти я купи, според мен се обезсмисля целият проект“, допълни обявеният от премиера на наследник на Трайков министър.
Така той отново даде да се разбере, че България ще иска удължаване на срока за окончателно решение по ядрения проект, който според последното допълнително споразумение с „Атомстройекспорт“ изтича на 31 март 2012 г. Не е ясно дали руснаците ще склонат на това, но в петък от компанията изпълнител на строежа на АЕЦ „Белене“ заявиха, че спират извършването на каквито и да било дейности по проекта, докато страната ни не реши какво ще прави.
Добрев също призна, че „реактор в „Козлодуй“ е възможност, макар и не много бърза, но най-важното за България е да има диверсификация.