С декларация на парламентарните групи бе открита новата пленарна сесия на 41-то Народно събрание
Повечето изказали се от трибуната изразиха учудване, че нито премиерът,нито държавният глава присъстват в пленарната зала.
Отговорът на ГЕРБ беше, че
пред управляващите не стои темата за предсрочни парламентарни избори.
Председателят на парламентарната група Красимир Велчев заяви, че правителството има начертан план за действие, който стриктно изпълнява.
По думите му вотът на избирателите на отминалите избори е поредното доказателство, че хората оценяват изпълнението на ангажиментите, поети от ГЕРБ. Красимир Велчев гарантира, че правителството, парламентарната група, избраният президент и вицепрезидент застават зад политиката на модернизиране на България и превръщането на страната ни в достоен член на Европейската общност.
Като направи ретроспекция на успехите на кабинета и мнозинството през изминалата година в различни области, Велчев обяви и приоритетите за зимната сесия, която, по думите му, е натоварена с приемането на важни закони. За поредна година ще бъде запазена политиката да не се увеличават преките данъци, а заплатите и пенсиите да не бъдат намалявани.
Ще продължат реформите в здравеопазването. Управляващите ще предложат промени в закона за лечебните заведения, с които националната здравна карта ще стане задължителна, ще бъдат въведени и нови форми на медицинска дейност, каквито са дневните стационари. Предстоят промени в закона за медицинските изделия, целта е да се прекрати т.нар гаражна търговия.
Профилактиката също ще бъде основен акцент в здравната област.
Правителството и ПГ ще продължат и с реформите в социалната сфера. Предстои НС да ратифицира конвенцията на ООН за защита правата на хората с увреждания.
През февруари се очаква редовната оценка на Европейската комисия за напредъка на България в борбата с корупцията и организираната престъпност. Убедени сме, че при изготвянето на доклада европейските ни партньори ще вземат под внимание мерките в тази посока – специализираните съд и прокуратура, въвеждането на митническото разследване, изброи Велчев. Той припомни, че е в ход и изграждането на електронно правителство.
Ще се работи за подобряване на публично-частното партньорство.
Според ДПС кризата налага надпартийни усилия
и нов надпартиен властови формат в България.
На нас самоцелна власт не ни е нужна. Политическата ни зрялост отчита необходимостта от предефинирането на отговорностите и на управляващите, и на опозицията“, заяви Лютви Местан. Той декларира, че „ако основните политически субекти в страната можем да изградим ясна национална визия и ясни приоритети, ДПС ще подкрепи следващия управленски формат, независимо дали ще имаме отношение към формирането му или не“.
И попита готови ли са останалите политически сили да поемат предварително този тежък ангажимент.
Местан предупреди, че мнозинство, гарантирано от независими депутати, осигурени срещу субсидия, полагаща се на други партии, няма да се получи, няма да е достатъчно на ГЕРБ.
Сергей Станишев за пореден път отправи обвинения,
че „правата на гражданите ежедневно се потъпкват „от тази власт, която не признава парламентарен контрол, разделение на властите и иска да концентрира цялата власт в ръцете на един човек“. „Запътили сте се към унгарският вариант“, обърна се шефът на БСП към представителите на ГЕРБ.
Левицата ще инициира промени в изборното законодателство и ще настоява парламентът да вземе ясно отношение към доклада на ОССЕ за състоялите се избори.
Според Станишев „цялата политика на ГЕРБ през законодателство и обществени поръчки е облагодетелстване на група фирми, близки до управляващите, във всеки един сектор“.
Иван Костов от името на
Синята коалиция призова ГЕРБ да промени водената политика в защита на монополите и монополните цени.
Сините депутати ще подкрепят въвеждането и утвърждаването на фискалните правила, недопускащи прекомерен бюджетен дефицит, но са против хармонизацията на данъчното законодателство, свързана с въвеждане на данък върху финансовите транзакции и участие на България в спасителни фондове за страни с дългови проблеми заради лоша финансова дисциплина.
Само за проблема с напусналите парламентарната му група народни представители
говори председателят на „Атака“ Волен Сидеров.
Той настоя да отпадне или да бъде променен текстът в Закона за политическите партии, който позволява депутатите, които напуснат определена парламентарна група, да декларират принадлежност към друга и така да изтеглят част от субсидията на първата си партия. Според изчисленията му през 2012 г. той ще губи по около 500 000 лв. на тримесечие.