Общините ще могат да възлагат поръчки за част от комуналните услуги без конкурс на собствените си дружества, реши в четвъртък Народното събрание, приемайки окончателно промените в Закона за обществените поръчки.
Новите правила важат ако общините възлагат дейности по чистотата, но само ако става дума за дружество, което е изцяло собственост на общината – поръчител. Другото условие е поне 90% от оборота им да се формира от предоставяне на съответна комунална услуга.
Промените в закона предвиждат обществени поръчки за строителство да се възлагат задължително, само ако са стойност над 240 000 лева без ДДС и 1.5 млн. лв., ако става въпрос за изпълнение в чужбина. Прагът за задължително възлагане на поръчки за доставки, услуги и конкурси за проект ще бъде 60 000 лв. При изпълнение извън страната прагът ще е 120 000 лв.
Възложителите получава право да променят обявлението за поръчката и необходимите документи до десет дни от публикуването им. Това няма да важи, ако става въпрос за пълна промяна на първоначално обявените дейности или доставки.
Предвижда се да отпадне задължителното публикуване на обявата за дадена поръчка в Държавен вестник. Възложителят обаче ще трябва да оповести информацията във водения от Агенцията за обществени поръчки (АОП) регистър, а при нужда и пред официалния вестник на ЕС.
Занапред АОП ще контролира както обявите за откриване на процедури за поръчки с европейско финансиране, така и методиката за оценка на офертите, а при някои видове процедури – и решението за откриването им.
Очаква се тази промяна да се отрази както върху законосъобразността на процедурите, така и изобщо върху усвояването на средства от европейските фондове, посочиха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.