На среща във Вилнюс външните министри от страните-членки на ЕС, сред които и първият ни дипломат Вигенин, осъдиха използването на химически оръжия в Сирия.
Министърът на външните работи Кристиан Вигенин участва в неформалната среща на министрите на външните работи на държавите-членки на Европейския съюз в Литва.
Според външните министри трябва да бъде потърсена отговорност от извършителите. Министрите се обединиха около тезата, че не съществува военно решение на сирийския конфликт, а единственото възможно е политическото, като Европейският съюз е последователен в подкрепата си за дипломатически процес към преход.
По време на дискусиите стана ясно, че Европейският съюз запазва ангажиментите си на най-значителен донор по отношение на хуманитарното съдействие в сирийския конфликт и изразява готовност да допринася за възстановяването и политическия преход в Сирия, в интерес на сирийския народ.
„Има индикации и доказателства, че всъщност химическите оръжия, използвани на 21-ви август са от режима на Асад“, коментира малко по-късно пред БНР Вигенин. Той обаче подчерта, че политическо решение за това чия е вината за това нещо засега не може да се вземе.
Първият ни дипломат отбеляза, че очаква днес Джон Кери да обясни как САЩ си представят готвената военна операция, какви цели трябва да постигне тя и какви са плановете за периода след това.
„Едностранна военна операция в Сирия не е препоръчителна, категоричен е Кристиян Вигенин.
Той обаче не даде конкретен отговор на въпроса ще подкрепи ли България военна операция, водена от САЩ. Вместо това Вигенин отбеляза, че сегашната кризисна ситуация дава възможност да се активизира работата по т.нар. конференция „Женева 2″ за Сирия, която дава възможност пред заплахата от една военна операция с неясни финални последици да бъде даден шанс на мирно решение.
Вигенин призова Русия и Китай като постоянни членки на Съвета за сигурност да предложат компромисен вариант за уреждане на сирийския проблем.
На срещатавъв Вилнюс Вигенин представи българските приоритетни акценти в доклада на Европейската служба за външна дейност. Сред тях са необходимост от прагматичен подход, основан на политическа воля, подкрепа за Стратегическа пътна карта за отбраната и подновяване на българската идея за изработване на Бяла книга на ЕС по отбрана.
Според българската страна е необходимо развиване на всеобхватния подход на ЕС с акцент по отношение на Западните Балкани. По думите му е необходима и подкрепа за всички аспекти на интегриране на европейската отбрана.
Първите дипломати дискутираха и Източното партньорство, в частност напредъка и подготовката на Срещата на върха като приоритет на Литовското председателство на ЕС.
Външните министри се обединиха около идеята, че не могат да бъдат допускани компромиси с ангажимента и дълбочината на външнотърговските разпоредби, договорени с Европейския съюз, защото това би довело до ерозиране на процеса до момента.
На срещата бе потвърден ангажиментът на Европейската комисия до края на мандата си да създаде всички условия за подписване и финализиране на Споразуменията за асоцииране със страните от Източното партньорство.
Министър Вигенин изрази подкрепа и готовност за съвместни усилия за резултатна Среща на върха и подчерта убеждението си в жизнеността на Източното партньорство като направление за насърчаване на европейски избор и перспектива на страните-партньори.
Външните министри на ЕС обсъдиха и предизвикателствата в региона и другите държави от Южното съседство, включително Египет, Ирак и Либия.