Нов имотен данък ще спасява Гърция от фалит

  Папандреу и Венизелос Гърция ще наложи временен данък върху собствеността, за да компенсира недостига на приходи в бюджета си за 2011 и 2012 г., съобщи на извънредна пресконференция в...
| Източник: mediapool.bg

 


Папандреу и Венизелос

Гърция ще наложи временен данък върху собствеността, за да компенсира недостига на приходи в бюджета си за 2011 и 2012 г., съобщи на извънредна пресконференция в неделя финансовият министър Евангелос Венизелос, цитиран от световните агенции.

Чрез мярката правителството се надява да запълни дупката в бюджета, да задоволи международните кредитори и да си осигури поредния транш от спасителния заем в момент, когато нараства загрижеността в Европа относно членството й в еврозоната, коментира Ройтерс.

Решението на нови данъци върху недвижимото имущество се взема след натиск от кредиторите за бюджетни съкращения. Венизелос за пръв път в неделя призна,че има забавяне в програмата по ограничаване на дефицита.

По думите на финансовия министър данъкът ще струва на гражданите между половин и 10 евро на кв.м. и от мярката се очакват около 2 млрд. евро свежи приходи в държавната хазна. Правителството планира да събере данъка за 2011 г. до февруари чрез сметките за ток на гражданите.

“Това е единствената мярка, която може да бъде приложена незабавно и да даде бързи резултати, защото не зависи от механизма на събиране на данъци”, заяви Венизелос пред репортери. Неговите очаквания са гръцката икономика да се свие през 2011 г. с 5.3%.

Премиерът Георгиос Папандреу заяви, че правителството е решено да продължи с реформите. Няма риск Гърция да фалира, многократно посочи той.

Опозиционни партии незабавно реагираха на новите данъчни мерки и се обединиха в обща позиция,че правителството вместо да извърши съкращения в бюджетния сектор прилага отново “рецептата с данъците”.

Само след три дни в Атина пристига комисия на международните кредитори,които считат,че Гърция не прилага реформите и поставят под съмнение изплащането на спасителния заем, припомня БНР. Инспекторите на ЕС и МВФ искат да чуят как правителството планира да превъзмогне проблемите с изпълнението на фискалните цели, преди да одобрят транш от 8 млрд. евро от спасителния заем в размер на 110 млрд. евро, необходими за оцеляването на балканската страна. 

Print Friendly
FacebookСподели