Здравната касата да плаща не за отделни лекарства, както е сега, а за цялото медикаментозно лечение за определено заболяване, предлага здравният министър Петър Москов. Според него така разходите на касата ще намалеят и ще се спре лобизма в лекарствения сектор.
Идеята на Москов е всички лекарства за дадено заболяване да се покриват 100% от касата и пациентът да знае, че всичко, което му е нужно, се финансира. В аптечната мрежа тези лекарства ще бъдат маркирани в зелен цвят.
Сега освен напълно платените медикаменти касата покрива 50% или 25% от стойността на някои лекарства и не е ясно дали след промените ще има само 100% финансирани медикаменти, а всичко останало ще е за сметка на пациентите.
Промените в лекарствената политика, оповестени от Москов във вторник във Велико Търново, ще бъдат представени официално за обществено обсъждане в четвъртък.
„Това е различен подход и разказът за лобизма това хапче на коя фирма е и колко трябва да бъде платено от фонда, ще бъде прекратен. Осигурява се лекарствено лечение на 100% заплатено от солидарния фонд, но на заболяването”, заяви Москов.
Таван от 5% годишен ръста на разходите на НЗОК за лекарства
Москов съобщи, че разходите на НЗОК за лекарства са отбелязали 40% ръст през миналата година и обяви, че това повече не може да продължава. Той даде пример, че в най-богатите държави средногодишният ръст в разходите за лекарства е 5% и тази цифра трябва да служи за таван у нас.
Затова министерството преговаря и е пред подписване на рамково споразумение с фармацевтичната индустрия. Обсъжда се въвеждането на големи пакетни споразумения, а не договарянето на отстъпки от цената на отделни лекарства.
„Бизнесът не е нито противник, нито приятел. Необходими са ясни правила. Когато гледаш на фармацевтичния бизнес като на противник, той реагира като противник и съответно използва такива механизми, като това да се изтеглят определени медикаменти, да се поставят пред свършен факт цели групи от населението, нуждаещи се от определен медикамент. Когато има ясна воля и за двете страни е ясно, че трябва да има правила, които от една страна дават възможност на този бизнес да се развива, от друга страна гарантират през представителите на държавата, че хората ще имат достъп до тези медикаменти, това е пътят. За мен това рамково споразумение е добро начало и различен начин, по който се гледа на политиката”, коментира Москов.
Той каза, че през последните два месеца текат сериозни разговори и с представителите на скъпите, нови и иновативни медикаменти, и с производителите и дистрибуторите на генеричните медикаменти.
Личните лекари с бонуси за добри резултати
Москов обяви още, че ще бъде разработена национална програма за бонификация на добрите
резултати на личните лекари, като в момента се разработва система от критерии, на базата на които джипитата ще бъдат оценявани в края на годината.
Според министъра работата на личните лекари трябва да бъде насочена към излекуване на пациентите, а не към регистрацията на заболяванията.
Той посочи в България са регистрирани 4700 лични лекари, но те са разпределени несъразмерно в отделните райони на страната. Идеята е първите 470 лични лекари с най-добри резултати да получат „масивна сума пари, като бонификация“, обясни Москов.