Скъпа Ирина, избирането ви на поста генерален директор на ЮНЕСКО през 2009-а беше повод за национална гордост.
С тези думи президентът Росен Плевнелиев се обърна към Ирина Бокова по време на тържествена церемония в Гербовата зала на президентската институция.
Държавният глава връчи орден „Стара планина“ с лента на генералния директор на ЮНЕСКО. Това е най-високото държавно отличие.
С аплаузи бе посрещната появата на Ирина Бокова в Гербовата зала на президентството. На церемонията присъстваха председателят на НС Михаил Миков, министърът на културата Петър Стоянович, първият ни дипломат Кристиан Вигенин, бившият външен министър Ивайло Калфин и президентът Георги Първанов.
Държавният глава посочи, че за първи път българин и източноевропеец заема такава висока позиция. За първи път жена оглави ЮНЕСКО, допълни президентът, като подчерта, че Бокова е поела организацията в изключително труден момент.
По думите му реформата, която предприела Бокова, направила организацията по-ефективна. Вие ясно посочихте връзката между културата и устойчивото развитие, изваждайки я на преден план, подчерта той.
„Вашата изключителна харизма, визионерство и професионализъм бяха високо оценени от световната общност, която повери бъдещето на ЮНЕСКО във вашите умели ръце за нови 4 години“, похвали я държавният глава.
По думите му с дейността си Бокова допринесла за издигане престижа и репутацията на България както в системата на ООН, така и сред партньорите ни в ЕС.
„Въпреки голяма ви ангажираност България не остана в страни от вашето полезрение“, подчерта той.
Президентът оцени високо участието на Ирина Бокова в разрешаването на казуса с българските медицински сестри.
„Нито за миг вие не пожалихте сили и енергия в подкрепа на българската кауза и справедливостта“, заяви той, като й пожела все така ефективно да работи за постигане на високите цели на организацията.
На свой ред Ирина Бокова посочи, че е развълнувана от тази церемония и благодари на държавния глава и на кабинета, които са решили да я удостоят с най-висшето държавно отличие.
Тя си спомни за детството си в Якоруда и за двете си баби – едната, живееща в мюсюлмански квартал, където е ходила да гледа мюсюлмански сватби. Може би от тогава остана моята любов към мултикултурната среда, изтъкна Ирина Бокова. Тя посочи, че е важно хората да намират път един към друг.
Спомни си и за кандидатстването ни за ЕС, за прехода. Не загубихме ориентацията къде искаме да отидем и къде искаме да бъдем, заяви още Ирина Бокова.
Постът й в ЮНЕСКО бил признание за България. България има дълбоки традиции в ЮНЕСКО, категорична е Ирина Бокова.
„България е дала, дава и има какво още да дава за мира, за едно устойчиво развитие“, коментира тя.
На два пъти тя благодари и на президента Георги Първанов, който подкрепил кандидатурата й, както и на Ивайло Калфин за подкрепата му за кампанията й. Благодарности получиха също правителствата на Сергей Станишев и на Бойко Борисов.
Културата е тази, която трябва да развива и да тегли обществата напред, да създава хора креативни, мислещи, а не хора роботи, заяви още Ирина Бокова и призова у нас да се развива културата и образованието, да развиваме и културно-историческото си наследство.
„Това трябва да е цел на всяка една политика, можем около това да се обединим“, смята Бокова.
Боли ме, когато видя някакво презрително отношение или неуважително отношение към България. Това заяви Ирина Бокова пред медиите, след като получи най-висшето държавно отличие.
Смятам, че то е незаслужено, тъй като в днешния свят всяка държава има своите проблеми, важното е как ги преодолява и накъде се развива, категорична е тя.
Към България има и много добро отношение, много позитивно отношение.
Според нея редица държави уважават културната стойност на страната ни, а България има възможности да се разшири списъка на българското културно наследство.
Министерството на културата работи по едно такова разширяване, обясни тя.
Бокова иска да види в културното наследство на ЮНЕСКО Магурата, някои от нашите гробници, Голяма косматка, гробницата в Александрово.
„Ценностите, които ЮНЕСКО споделя, говоря за култура и образование, това са изконни ценности на всяко българско семейство“, припомни тя.
Във време, в което страната ни е намерила своята геополитическа ориентация, ние би трябвало да се обърнем с по-голямо внимание към въпросите на образованието, към развитието на креативността, към създаване на духовност, опазване на културното ни наследство, смята още генералният директор на ЮНЕСКО.