МРРБ не видя нередности със строежа на къмпинг „Юг“

Строежът на територията на черноморския залив Корал има законни разрешителни и се извършва на територията на къмпинг „Юг“, а не на морския плаж. Това съобщиха от Министерството на регионалното развитие...
| Източник: mediapool.bg

Строежът на територията на черноморския залив Корал има законни разрешителни и се извършва на територията на къмпинг „Юг“, а не на морския плаж. Това съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) във вторник, след като предишния ден сдружението „Да запазим Корал“ алармира, че върху пясъчните дюни там се излива бетон.

„Още сутринта изпратих проверки на ДНСК и кадастъра да направят заснемане и проверки на строителните работи на територията на къмпинг „Юг“. Строителството касае строителство на територията на къмпинг Юг“, каза на специална пресконференция регионалният министър Лиляна Павлова.

По нейни думи имотът, върху който се строи, е частен терен на инвеститора „Фаворит“ АД, става въпрос за урбанизирана територията на къмпинг Юг, която се намира в Община Царево, за която има одобрен устройствен план още през 2004 г.

Строежът не е на морския плаж, заяви Павлова, макар разпратените до медиите снимки ясно да показват излят бетон в близост до морския бряг..

„Това са строежи от категория 5, има разрешение от архитекта на общината за строеж. На 30 декември 2013 г. съдът постановява, че разрешенията за строеж са законосъобразни, защото ДНСК не е компетентен орган да се изказва за оценка на околната среда“, добави Павлова.

По казуса се задействаха и от екоминистерството. Експерти от Регионалната инспекция по околната среда и водите са започнали да проверяват документите по инвестиционното предложение за строителство на ваканционно селище в къмпинг „Юг“.

Междувременно екозащитниците се оплакаха, че никой не дава информация за кадастъра с дюните. Правителството да обнародва специализираните карти и планове на всички дюни по българското Черноморие, които бяха описани и се намират в Агенцията по кадастъра, призова екокоалицията „За да остане природа в България“.

Организацията се присъединява към искането на сдружението „Да запазим Корал“ да се отмени разрешителното за строеж на вилно селище в къмпинг „Юг“, да се разследва как е придобита земята на къмпинга с дюните и кои са хората от общинската администрация в Царево, издали разрешително за строеж на 16 къщи с площ над 1200 квадратни метра.

Природозащитниците са озадачени, че на експертният съвет на община Царево е имало представител на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Бургас, който не е спрял застрояването на дюните. Той не е оспорил валидността на решението по оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на вилното селище от 2004 г., независимо, че валидността на тези решения е 3 години. Поради липсата на публични карти с дюните по Черноморието на експертния съвет е скрит фактът, че ще се строи върху дюни.

Print Friendly
FacebookСподели