Рисунка:в.“Сега“
Министър Лиляна Павлова и президентът Росен Плевнелиев – бивш неин шеф в министерството, са обект на яростни атаки от лица и медии с икономически интереси в Бургас и по Южното Черноморие
Според нея един от начините да се предотврати застрояването оттук нататък е да се въведе изискване старите Подробни устройствени планове (ПУП), които не отговарят на параметрите на застрояване, приети преди 2008 г., откогато влиза в сила Законът за черноморското крайбрежие, да не могат да бъдат прилагани там, където не е започнало строителство.
„Аз съм дала
предложение от името на министерството за законодателни промени и те ще се гледат другата седмица.
Това са съвсем конкретни текстове в закона, които ще бъдат разгледани и надявам се, приети през февруари“, заяви Лиляна Павлова.
Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) контролира всяко едно разрешение за строеж съгласно закона – от деня на издаването на разрешението в 15-дневен срок, независимо дали е обект първа или шеста категория“, напомни министърът.
още по темата
„Това защо някой не е обжалвал, когато е било времето да се обжалват подробни устройствени планове, оценки за въздействието върху околната среда или разрешителни, не мога да кажа“, отговори тя на въпрос.
Министър Павлова заяви, че подкрепя гражданското общество и хората, които протестират, но е хубаво да протестират тогава, когато и законът го предвижда.
От няколко дни Лиляна Павлова и президентът Росен Плевнелиев – бивш министър и неин шеф в министерството, са обект на яростни атаки от лица и медии с икономически интереси в Бургас и по Южното Черноморие.
Във фокуса на обвиненията е община Царево, която била дала „зелена светлина за строителство на един от последните оцелели дюни плажове по Черноморието – „Корал“.
Вчера и днес акцията на сайта bivol.bg беше разширена с остри обвинения срещу кмета на Бургас Димитър Николов, който беше наречен „дългогодишен контрабандист с присъда“, „търгаш“ и „любимец на Бойко Борисов и ГЕРБ“.
Вчера Лиляна Павлова обясни, че строителството на къмпинг „Корал“ е спряно. Тя участва в обществена дискусия по проекта за промени в шест закона, с които се очаква да се гарантира по-сериозна защита на дюните по Черноморското крайбрежие и да се въведат по-строги ограничения за строителство.
„ДНСК установи, че издадените разрешения за строеж на хотел и трафопост в „Корал“ са незаконни“, каза Павлова.
Но министърът уточни, че инвеститорът може да актуализира проектите си, да ги внесе за ново разглеждане и тогава общината да реши дали това съвпада с общия устройствен план и дали съответства на закона.
„Тогава ще стане ясно дали ще се позволи да се строи там занапред“, каза Павлова.
„Успяхме да постановим в срок, че много важни решения за строеж са незаконосъобразно издадени по една или друга причина и поне временно да предотвратим започването на строителство, което е незаконно. Лошото е, че няма как да огреем навсякъде, а и нашите компетенции са ограничени.
Ние като министерство следим за законосъобразното строителство, но по-големите теми – дали нещо е дюна, защитена територия, горски фонд – те не са в нашите компетенции. На основата на документите можем да постановим законно ли е строителството или не. През изминалата година нееднократно се е случвало да отменяме множество разрешения за строеж“, каза Павлова.