Европейският съюз не се е намесвал в казуса с „Лукойл“, коментира днес премиерът Бойко Борисов
„В „Лукойл Нефтохим Бургас“ поетапно се възобновява нормалният технологичен режим на инсталациите. Вече се осъществява и експедиция на горива“, съобщиха от пресслужбата на комбината.
В съобщението се уточнява, че от днес след заповед на директора на Агенция „Митници“ Ваньо Танов са премахнати митническите пломби по съоръженията в комбината и нефтеното пристанище „Росенец“.
Така вече е възстановен вносът на петрол и експедиция на горива.
Европейският съюз не се е намесвал в казуса с „Лукойл“, коментира днес премиерът Бойко Борисов. Той припомни, че държавата има златна акция в бургаската рафинерия.
„Искаме да въведем ред във всички производства и в бензиностанциите, и в данъчните складове, за да може във всеки един момент да знаят (митническите власти) колко гориво има в страната, къде се изразходва, какво е неговото движение от входа до изхода на комбината“, каза още Бойко Борисов, цитиран от БНР.
заяви по-рано днес по БНТ Ваньо Танов.
„В момента очакваме от съда да ни бъде връчено решение и ние да го изпълним. Аз не искам да коментирам решението на съда. Решенията на съда се изпълняват, така че ние ще се възползваме от правото си на обжалване“, коментира той по повод решението на съда, че отнетият лиценз за данъчните складове на нефтокомбината трябва да бъде временно възстановен, докато съдът гледа делото по същество.
Той посочи мотивите, с които може да се обжалва решението на съда. „От „Лукойл“ твърдят, че са нанесени щети върху компанията. „Лукойл“ не е страна по този договор, тъй като ние имаме договор с „Лукойл Нефтохим“ и той е страната, която не изпълни договора“, отбеляза Танев.
„Ние сме направили четири опита да предупредим компанията и на последната проверка през май тази година категорично сме казали, че ако не вземат мерки, то ще се стигне до тази мярка. Спазили сме закона изключително принципно“, допълни директорът на митниците.
„Какво значи да процъфти търговията на черно?!“, опроверга Танов твърдението, че с отнемането на лиценза на „Лукойл“ е възможно да се разрасне сивата икономика.
По думите му е възможно да има спекулативно увеличаване на цената, може да се случи и обратното.
Ако не работи рафинерията, други фирми могат да заемат мястото на „Лукойл“ и да предлагат по-атрактивни цени, смята Танов.
„Аз мисля, че държавата ще победи. На „Лукойл им е ясно, че няма как да спечелят това дело, ако не са изпълнили закона“, допълни шефът на митниците.
Решението на Софийския административен съд по жалбите на „Лукойл“ не е изненадващо и случилото се е нещо рутинно, но последващият процес ще бъде много интересен. Това заяви пред БНР Асен Дюлгеров, експерт по административно право към Центъра за изследване на демокрацията.
Той обясни, че мотивите на съда са свързани с размерите на евентуално претърпените щети и за да докаже, че те са големи, компанията е привела като доказателства свои договори с държавата и държавни институции, както и с доставчици на авиогорива.
От тях обаче излиза, че тя фактически е монополист и в дистрибуцията на самолетно гориво, смята Дюлгеров.
Експертът посочи още, че в случая с отнемането на лиценза и последващото обжалване и двете страни са се възползвали от своите законни права.