Труден летен сезон се очертава от гледна точна на геополитическата обстановка в региона на Черноморието, Украйна, Русия, както и общата вътрешнополитическа и икономическа обстановка в страната и политическата криза. Това каза пред „Фокус“ Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма.
Той изтъкна още някои причини – слабата реклама, която прави страната ни в Европа, както и намаляването на записванията главно от Централна и Западна Европа към България.
Не на последно място за очакванията са лошото време в началото на сезона, което забави динамиката на ползване на услуги по Черноморието от български туристи, допълни Драганов.
По отношение на планинските ни курорти ситуацията е подобна. Там също се очаква да има труден сезон по същите причини. Като цяло очакваме, че ръстовете спрямо миналата година ще бъдат около 2%, съобщи Драганов.
По думите му лошото време вече се отразява негативно на туризма в цялата страна. Уикендите, на които разчитат хотелиерите през май и юни, ако продължи лошото време, губим кратките пътувания, които бяха характерни за предишните години. Лошото време влияе на мотивацията на пътуване и ние наблюдаваме забавяне на динамиката към средата на този месец, конкретизира председателят на Института за анализи и оценки в туризма.
По отношение на цените в курортите ни Драганов каза, че има запазване на цените спрямо от миналата година, много оферти за предварителни записвания, които продължават да текат. Те правят доста по-изгодно пътуването в сравнение с миналата година.
Албена е най-предпочитаният ни курорт, уточни Драганов. Като цяло, по думите му, по-предпочитано е и Южното Черноморие -Несебър, Поморие, Приморско, Китен. През летният сезон чужденците предпочитат повече морето пред планините. Най-големите пристигания са по големите морски курорти. По отношение на чуждестранните пристигания, водещо е летище Бургас.
Наблюдава се съществено намаляване от скандинавските пазари - записванията от Холандия и Дания са намалели с близо 30%. Записванията с Русия и Украйна се движат с темп на намаляване от около 3%. Като цяло обаче туризмът ни очаква минимален ръст в рамките на около 2%, съобщи още Драганов.