От 2015 г. лихвите по всички видове влогове, с изключение на детските, ще бъдат облагани с 10 % данък, съобщи в петък председателят на временната бюджетна комисия Менда Стоянова.
В момента само лихвите от срочните депозити се облагат с 8%, а спестовните сметки остават извън обхвата на налога.
Данъкът беше въведен от началото на 2013 г. по предложение на бившия финансов министър Симеон Дянков, но предишното Народно събрание, доминирано от БСП и ДПС, намали ставката на 8% и прие график за постепенното му отпадане. През 2015 г. той трябваше да стане 6%, през 2016 г. – 4%, а след това да отпадне напълно.
Данъкът бе въведен от първия кабинет на Бойко Борисов, като тогава 10-процентната ставка беше валидна само за доходите от срочни депозити. След това кабинетът „Орешарски“ въведе поетапно намаляване на данъка. Сега новите управляващи ще върнат целия размер на данъка и ще разширят продуктите, върху които ще се плаща той.
„Считаме, че при едно плоско ниско облагане от 10% – такова, каквото ще бъде и за следващата година, е правилно всички видове доходи да бъдат обложени, максимално да е разширена данъчната база“, коментира Менда Стоянова.
„Банките в конкуренцията помежду си за привличане на клиенти-депозанти измислиха продукти, които маскираха депозити през спестовни влогове. Сега смятаме, че трябва да се затвори тази вратичка и така, както по Закона за гарантиране на влоговете ще се изплащат абсолютно всички влогове, независимо дали те са спестовни, депозитни или каквито и да било други, така лихвите по всички тези влогове трябва и да се облагат. Тук, разбира се, ще предложим едно малко освобождаване – на детските влогове“, допълни тя.
Данъкът върху лихвите не е от сериозните пера в бюджета. Дори през миналата година, когато ставката беше 10%, в хазната постъпиха 82.5 млн. лв. При въвеждането на налога бившият финансов министър Дянков беше обявил доста по-амбициозни цели – около 120 млн. лева. От началото на годината до септември от данъка върху лихвите по срочните депозити в хазната са постъпили едва 51.9 млн. лева.