Софтуерните компании, включително Майкрософт (Microsft) и Адоб (Adobe), са изгубили 13,5 милиарда долара през миналата година заради пиратството в Европа, съобщава агенция Блумбърг.
От 2007 г. близо 35 на сто от програмното осигуряване за персонални компютри в Европа се използва незаконно. В САЩ показателят е 30 на сто.
През 2010 година загубите от „пиратство“ във Франция са били 2,6 милиарда долара, в Германия – 2,1 милиарда долара, в Италия – 1,9 милиарда долара, във Великобритания – 1,8 милиарда долара.
Тези европейски държави влизат в десетката с най-голям брой използвани пиратски програми.
Лидер през миналата година е била България със 65 на сто използвани нелегални програми, уточнява Блумбърг.
България за трета поредна година е и начело на класацията с най-голям брой разследвания от службата на ЕС за борба с измамите – ОЛАФ, която ще представи годишния си доклад за разследванията на измами и злоупотреби с пари от еврофондовете през 2010 година.
Според неофициални предварителни информации, най-голям брой от тях отново ще бъдат свързани с пари, отпуснати за селското стопанство в отделните държави-членки.
България е докладвала пред ЕС за възможни нередности със средства от европейските фондове за общо над 27 млн. евро. Това става ясно при представянето в края на септември на доклада пред журналисти.
В областта на земеделието София е докладвала за 94 нередности, свързани с финансиране за 4 439 991 евро. По кохезионната политика са съобщени 66 нередности за 21 361 615 евро. В сферата на собствените ресурси са докладвани 50 нередности за 1 477 979 евро. Така общо докладваните нередности са били 210, за 27 279 585 евро.
От 2002 г. до 2010 г. България е съобщила по всички предприсъединителни програми на ЕС 798 случая на възможни нередности, за които, ако бъдат потвърдени, се предвижда възстановяване на 39 116 221 евро.
В късния следобед от земеделското министерство уточниха, че в годишния доклад на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) в частта за земеделие присъстват сигнали, които са подадени през 2010 г.
Не става въпрос за доказани злоупотреби, подчертават от МЗХ.
До момента няма установени нередности от разследващите органи.
Става ясно, че сигналите, залегнали в доклада на ОЛАФ са подавани от бившия изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие“ Калина Илиева, което е извършвано извън надлежния ред през българската дирекция „Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на ЕС (АФКОС). Това поставя под съмнение тяхната обективност.
Те са основно по проекти по Програмата за развитие на селските райони, които са подадени за кандидатстване в периода 2008-2009 г. по време на предишното правителство.
Има и сигнали срещу земеделски производители по директните плащания на единица площ. По повечето случаи се чака становище и на българската прокуратура.