GOOD LUCK, MR GORSKY!
The Eagle has landed – (Лунният модул) „Орелът” кацна.
Нийл Армстронг, 20 юли 1969 г.
От един американски приятел получих по електронната поща следната история: „На 20 юли 1969 г., като командир на Аполо–11, Нийл Армстронг е първият човек, стъпал на Луната. Точно след приземяването той произнесъл: Good luck, Mr Gorsky! (Късмет, г-н Горски!). Много служители на американската космическа агенция помислили, че Армстронг споменава името на някой руски космонават. Всички проверки обаче показали, че няма космонавт с такова име в руската и американската космическа програма. Оттогава много хора са питали Армстронг какво означава това Good luck, Mr Gorsky!, но той само се усмихвал вместо отговор.
На 5 юли 1995 г., в дискусията след изнесена лекция в Тампа Бей, щата Флорида, журналист задал на Армстронг енигматичния въпрос. Този път Нийл Армстронг отговорил: „Mr Gorsky умря, така че сега мога да ви отговоря на въпроса. През 1938 година, когато бях дете, играехме бейзбол с мой приятел в двора пред къщата ни. Моят приятел хвърли топката и тя през прозореца попадна в спалнята на съседната къща. Съседите бяха г-н и г-жа Горски. Когато се наведох през прозореца да взема топката, чух г-жа Горска да вика на г-н Горски: „Секс! Ти искаш секс? Ти ще правиш секс с мен, когато това момче стъпи на Луната“.
„Това момчето”, което на 6-годишна възраст лети в самолет заедно с баща си, завършва авиоинженерство, участва като пилот във войната в Корея, и стъпи на Луната – заедно с Едвин Бъз Олдрин престояват на нейната повърхност общо 2 часа и 31 минути, докато третият астронавт, Майкъл Колинс, се върти около луната с космическия кораб, който ги очаква да се завърнат. “Една малка крачка на един човек, огромен скок за човечеството“ – казва „момчето” след връщането си от Луната. И пожелава късмет на г-н Горски, но той вече е доста стар и не може да се възползва от късмета си.
„Надявам се някой да отиде и да заличи стъпките ми“ – казва Нийл Армстронг. Това му пожелание се осъществи – от 1969 г. до последната мисия на НАСА през 1972 г., на повърхността на Луната стъпват общо 12 американски астронавти.
Семейството на Нийл Армстронг отправи молба към хората, които искат да почетат личността и живота му: „Следващия път, когато се разхождате в ясна нощ и видите Луната да ви се усмихва, спомнете си за Нийл и му намигнете“.
Американският астронавт Нийл Армстронг почина в събота 25 август 2012 г. – 20 дни след като навършва 82 години.
Д-р Георги Чалдъков