И.Иванова, Д. Панайотова
В 9.57 часа председателят на парламента удари последния звънец за край на 41-вото народно събрание.
За отбелязване е, че сравнено с последните месеци, днес в пленарна зала – на работното си място се събра невиждан брой депутати – 192, като отсъстваха само 48 народни избраници.
Преди това декларации от трибуната прочетоха лидерите на парламентарните групи – без „Атака“, които бойкотират последните дни на НС.
Самата Цецка Цачева с изказване от трибуната сложи край на парламентарните речи в това НС.
Преди да удари последния звънец тя прикани депутатите на традиционната обща снимка.
Днес депутатите си отиват, парламентаризмът остава. С тези думи председателят на парламента Цецка Цачева завърши заключителното си изявление от парламентарната трибуна.
Тя специално изтъкна, че мандатът на 41-то НС е съвпаднал с най-тежката криза в Европа и посочи, че са приети 560 закона, 568 решения, 12 декларации.
Kато особени постижения тя изтъкна промените в изборното законодателство, осигуряването на прозрачни процедури при избора от парламента на органи, административната реформа, с която са премахнати безконтролните бонуси. Парламентът направи възможно провеждането на първият референдум от 1991 г. насам.
Въпреки различията във вижданията на парламентарните групи, 41-ият парламент намери съгласия за значими декларации, изтъкна още Цачева и открои декларациите по повод 20-годишнината от свикването на Велико народно събрание, атентата на летище Бургас, 70-годишнината от спасяването на евреите и други.
За парламентарния контрол тя отчете, че са били на дневен ред 4 020 въпроса и коментира, че са нужни нови правила за парламентарния контрол, който да отговори на обществените очаквания за политически оценки. Цачева отбеляза, че по време на този парламент имаше 4 вота на недоверие и един вот на доверие към кабинета. За първи път в парламента има публичен регистър за гласуването на депутатите, похвали се още Цачева и като друг голям успех изтъкна, че трайно е преодоляно гласуването с чужди карти.
„Днес този парламент си отива предсрочно. Не казвам преждевременно, защото времето му да се разпусне настъпи“, каза още Цачева и насочи вниманието към общественото недоволство. „Оплетени в политически страсти, днес сме стреснати от вика на народа. В последните месеци народът извика. Не ни отмина ориста да изживеем този гняв“, заяви Цачева. По думите й викът на народа, който разтърси България, ще има смисъл и полза, когато се канализира в свободен и демократичен вот.
Част от снимащите се бяха с мрачни физиономии, явно съзнавайки, че приключват завинаги с депутатството
Семейна снимка на депутатите пред сградата на парламента беляза финала на 41 НС.
С усмивка повечето депутати посрещнаха последния си работен ден. Някои побързаха да се вмъкнат в парламентарното кафе за чаша вино. Други решиха да се снимат в пленарна зала.
Трети пък споделяха впечатленията, спомените и разочарованията си в работата като законотворци.
Ние възпитахме цяло поколение млади хора в това, че може да си успешен, ако си някакъв тарикат, ако правиш някакви нечестни постъпки и ако крадеш
Курумбашев
Тази България, за която мечтаехме през 1989 г. не се случи, заяви Петър Курумбашев. Въпросът е можем ли да върнем морала, можем ли да върнем солидарността между хората, може ли всеки да погледне и да види собствената си вина преди да отправя обвинения към останалите, подчерта той.
Ние възпитахме цяло поколение млади хора в това, че може да си успешен, ако си някакъв тарикат, ако правиш някакви нечестни постъпки и ако крадеш, коментира още Курумбашев. Ние не възпитахме хората, че е достойно да учиш дълго време, да станеш архитект, да станеш инженер, да стенеш един лекар, възпитахме една страшна отрова в хората, едно непрекъснато насъскване на омраза, обясни червеният депутат, подчертавайки, че не това е пътят, по който трябва да вървим.
Срещу себе си имахме опонент, който през по-голямата част от времето се държеше като глухоням, насреща си имахме стена от мълчание
Манолова
Нежните червени остриета в редиците на левицата Корнелия Нинова и Мая Манолова застанаха заедно пред медиите.
Манолова не скри разочарованието си, че това е бил най-слабият парламент. Той беше най-слабият парламент, не защото опозицията беше слаба, а защото срещу себе си имахме опонент, който през по-голямата част от времето се държеше като глухоням, сподели социалистката.
Насреща си имахме стена от мълчание, която се разчупваше само заради някакви махленски закачки, които са обидни за висотата на тази сграда, категорична е Манолова.
Българите заслужават един по-добър парламент, убедена е червената депутатка, която смята, че заради протестите на хората в 42 НС ще има по-достойни хора. Не сме тук да се изявяваме като шоу звезди, както се случи през последните години, тук сме, за да свършим определена работа, каза още Мая Манолова и изтъкна, че е по-важно хората да запомнят с добро 41 НС.
Аз бях за първи път депутат и очакванията ми не се случиха, заяви и Корнелия Нинова. На мен ми липсваше разговор с аргументи и агресията и отрицанието на всичко извън ГЕРБ беше изключително вредно, коментира още тя. На следващия парламент тя пожела да се намери общ език.
Нинова все още не знае дали ще намери място в листите на столетницата.
Благодарен съм на медиите за случая с „вертутата“, защото това беше много звучен шамар, послужил за урок на нашите депутати
Велчев
Председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев бе особено откровен. Той обясни, че с най-голямо удоволствие ще се върне към пилотирането на самолета си.
Той е разочарован от огромната злоба, клевети и популизма. Според него опозицията целенасочено е нагнетявала напрежение сред хората. Обикновено такива напрежения през 17-та година са довели до диктатура на пролетариата, подчерта той.
Според него нелепи са призивите на някои политици за национализация и излизане от Европа.
Красимир Велчев не приема критиките на Ангел Найденов в декларацията на червените, че това е най-слабото управление, което е изгонено по най-демонстративен начин. Нима си мисли, че всички ние забравяме ’96-’97 година, не е морално да го казваш или да говориш за монопола при положение, че ти си създал монопола, коментира той.
Велчев си спомня 1994-1995 година, когато е започнал бизнеса си. Знаете ли какво струваше на месец един мобилен телефон и през целия период на дясното управление не допуснаха втори оператор и когато гледах, че в Европа са толкова евтини разговорите на бизнеса…,не завърши спомените си той.
Велчев обясни, че ГЕРБ са дошли на власт с нови лица и амбиции да се промени нещо в страната и то в положителен план. Той благодари на медиите за контрола, който са упражнявали върху депутатите.
С усмивка той си спомня един от първите скандали в 41 НС. Сега ми се вижда дори комичен случаят с „Вертутата“, но аз съм благодарен на медиите, защото това беше един много звучен шамар, който послужи като урок на много от нашите депутати, спомня си председателят на ПГ на ГЕРБ.
Положителното от участието му в парламента е натрупаният опит и контакти. Хубавото е, че човек има ново начало, усъвършенства се, натрупва и обогатява своя опит, среща нови хора, изтъкна той. Велчев философски подчерта, че парите са необходимост за преживяване, но истинското богатство, според него, е в познанието и в хората.
Най-голямото му богатство от депутатството са срещите и познанствата с много качествени хора.
Направихме един отбор, който имаше вътрешна самодисциплина, имаше ентусиазъм, имаше желание, каза още Красимир Велчев.
Високомерието, арогантността, които съпътстваха това управление , доведоха до това, че се приключи предсрочно мандата на този парламент и правителство
Михайлова
Екатерина Михайлова от Синята коалиция заложи на прагматизма в последния си работен ден като депутат в 41 НС. Попитана с какви чувства се разделя с този парламент, тя каза: „Чувствата са трудни да се разкажат, този парламент, след като приключва предсрочно, значи се е провалил“.
Високомерието, арогантността, които съпътстваха това управление , доведоха до това, че се приключи предсрочно мандата на този парламент и правителство, подчерта Михайлова.
По отношение на очакванията й за следващия парламент, тя заяви: „Не бих искала да влизам нито в оптимизма, нито в песимизма“. Според нея пред изпитания са и гражданите и политиците. Ситуацията е сложна, имаме политическа криза, имаме гласове, които отричат въобще демокрацията, притеснена е Михайлова.
ДСБ по думите й ще отстоява демократичните принципи в тази сложна ситуация. има нужда от работещи институции, а не от чувство, категорична е тя. Чувствата са си чувства, те играят важно значение, но когато става въпрос за държавата и гражданите и за опазване на мира и демокрацията, чувствата се прибират и трябва хладен разум и стабилност и спокойствие, смята още Екатерина Михайлова, като се закани и занапред да се бори за демокрацията.
Няма да си остана вкъщи и да чакам да се срути демокрацията, обща тя. Искам България да е стабилна и демократична държава, допълни Михайлова и обясни, че това, което е изкарало хората на улицата е безчувствието на това управление.