Соня Колчакова
Той бе лаконичен в коментара си на казаното преди дни от премиера Бойко Борисов, че големите икономики – и САЩ, и Италия, и Франция, трябва да се поучат от нас и от водената от правителството политика. „Всички си замълчаха, защото това е учтивият начин да се каже на някой да не говори празни приказки.“
Лидерът на ДСБ обаче подчерта, че повече го интересува това, което ще се случи в страната, а прогнозата му за икономическата ситуация в България е мрачна.
Костов е категоричен, че в страната няма антикризисна политика на правителството, но има антикризисна политика на българските домакинства. Според него те са поели допълнителна данъчна и осигурителна тежест на правителството.
Всички затягат коланите. Само за първите тримесечия на тази година в сравнение с миналата година данъците, които плаща едно домакинство са се увеличи от 66 на 99 лева, а осигуровките от 74 на 115 лева, поясни той и подплъти думите си със справки от НСИ.
Лидерът на ДСБ подчерта, че според тези данни на статистиците домакинствата са намалили разходите си и са увеличили спестяванията си с 11%.
Данъците са се увеличили за домакинства. Нека министър Дянков да излезе и да обясни откъде са извлечените тези данъци, призова той.
Костов „обвини“ управляващите, че са прехвърлили тежестта от кризата върху домакинствата, върху малките и средни предприятия, върху депозитите и кредитите на банките.
По думите му условията, които ще настъпят ще бъдат много по-лоши от тези, които бяха в началото на кризата през 2008 година: „Това е така, защото българското правителство няма резерви, с които да посрещне кризата.“ Той припомни, че правителството на ГЕРБ е наследило тази криза, но от времето на тройната коалиция е „наследило“ и голям фискален излишък, който обаче в момента е на санитарния минимум.
От позицията на човек, който е преживявал подобна криза и от позицията на човек, който е предлагал мерки за борбата с нея, Костов призова властимащите да „приведат в действие реформите, за които толкова говореха.“ По думите му обаче сегашното правителство няма нито волята, нито компетентността, нито способността да го направи.
Необходимо е да бъдат проведени големи структурни реформи – в администрацията, в здравеопазването, в образованието във вътрешното министерство, подчерта тъмносиният лидер.
Според него България си е сменила отношението по отношение на присъединяването в еврозоната само в краткосрочен план, не й в дългосрочен, а причина за това са тежките проблеми, които изпитват някои от страните-членки.
Припомняме, преди време министър-председателят Бойко Борисов заяви, че „Еврозоната трябва да се промени, да станат дисциплинирани и да си направят дефицитите, такива каквито са в България и едва тогава бихме се присъединили към еврозоната“.
По думите на Костов САЩ и страните от еврозоната ще се опитат да излязат от тази ситуация чрез печатане на пари, което обаче ще доведе до увеличаване на инфлацията. Това ще се отрази и на българския износ. Неблагоприятната последица е и че инфлацията удря хората със слабо социално положение и слабите икономики, инфлацията не удря най-мощните, подчерта той.