Кметът Николай Димитров: Няма нарушение от страна на Община Несебър относно спорния парцел от 29 декара

Агенция „Фокус“   По повод спорния парцел от 29 декара в община Несебър Агенция „Фокус” разговаря с кмета на черноморската общината Николай Димитров. Фокус: Г-н Димитров, каква е вашата позиция...
| Източник:

Агенция „Фокус“

 
По повод спорния парцел от 29 декара в община Несебър Агенция „Фокус” разговаря с кмета на черноморската общината Николай Димитров.

Фокус: Г-н Димитров, каква е вашата позиция за спорните земи в община Несебър?
Николай Димитров: Дали има проблем или не, не мога да кажа. През 2007 г. юни месец по настояване на собственика на земята – държавата се започва процедура за изготвяне на Подробен устройствен план (ПУП) и промяна на предназначението на тази земя. Във всички документации тази земя се води държавен горски фонд. Не е публична, а частна държавна собственост. 2007 г. юни месец по искане на тогавашната Национална агенция по горите се започна преписка за промяна на предназначението на тази земя. Изготвя се Подробен устройствен план и се пуска заповед за влязъл в сила такъв след представянето на всички документи от РИОСВ. Национално управление по горите от 20 юли 2007 г. дава съгласие да се процедира този план и той е приет със заповед на тогавашния кмет на Несебър – инж. Магдалена Мандулева. Тази заповед има срок за обжалване и от там тръгват процедури по промяна на предназначението на тази земя.
Фокус: Как ще коментирате твърдението на еколозите, че това са защитени територии?
Николай Димитров: Господин министърът каза – „ако някой твърди, че това са дюни, трябва да се докаже и ако се докаже, вече Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и заинтересованите лица могат да заведат съдебен иск за прекратяване на сделката или за обявяване на нищожност.
Фокус:Кой трябва да направи експертната оценка дали това са дюни?
Николай Димитров: Това трябва да го каже този, който го твърди. МОСВ по всички документи, които има от 1999 г, когато са влезли съустройствените планове в тази територия, и от всички документи, които издава Регионална инспекция околна среда и води (РИОСВ) Бургас към 2006 г., 2007 г. и 2008 г. не фигурира, че това са дюни. Не съм специалист и не мога да кажа дали са дюни, предполагам министърът може да каже.
Фокус: По тази причина тези 29 дка са влезли в Подробния устройствен план?
Николай Димитров:Не са влезли в Подробния устройствен план. Прави се Подробен устройствен план за промяната на значението на този парцел. Общият устройствен план е приет още през 2008 г. или през 2009 г. в община Несебър, минал е на Общински съвет, има обществено обсъждане по всички процедури. Екологичните организации са запознати с него. В момента се процедира в Министерството на регионалното развитие и в МОСВ. 2015 г. е крайният срок, когато трябва да влезе в сила. Общият устройствен план е едно, Подробният устройствен план само за този парцел е друго. По искане на собственика на парцела – държавата през 2007 г. се процедира Подробен устройствен план за самия парцел. Този план след всички документи и инспекции по околна среда, които трябва да ги има по Закона за устройство на територията, се внася в община Несебър и тогавашният кмет е разписал заповед, че той е одобрен и влиза в сила. След тази заповед тръгват всички процедури и през 2008 г. Държавна агенция по горите и доц. Юруков издава заповед, с която има промяна на предназначението й, и от горски фонд тя става урбанизиран парцел за строителство.
Фокус:Какво предстои оттук нататък?
Николай Димитров: Сега министърът е назначил междуведомствена комисия с експерти на Регионална инспекция по околна среда и води (РИОСВ) и Регионална дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) – всички строителни документи ги има и проверката ще установи дали има някакви неясноти или грешки, или пропуски и да се установи – редовни ли са документите или не. Да кажат дали документите са редовни или не. Министърът каза, че ако някой твърди, че са дюни трябва да се докаже, че наистина са дюни и съответните институции, МОСВ и всички заинтересовани лица трябва да заведат дело по съдебен ред, за да се обяви сделката за нищожна.
Фокус:Предстоят ли проверки на други строежи върху защитени земи и специално в Несебър има ли други подобни проблеми?
Николай Димитров: В „Натура 2000” не се изключва строителството в някои територии, но има директивни план-схеми и определени строителни показатели за застрояване в тази система. Този терен не е на първа линия на морето, а е някъде назад на около 500 метра от морето. Държавата като тогавашен собственик е процедирала тези неща, тогавашният кмет е подписал заповедта за одобряването на този ПУП. Това не е нарушение, община Несебър процедира преписки по искане на собственици на земи. Собственик може да бъде, както държавата, така и частно лице. Има частници, които имат частна гора, земеделска земя, които променят предназначението за промишленост, строителство и общината е длъжна да им придвижи преписките, щом отговарят на всички нормативи в Закона за устройство на територията. Със съответните документи в РИОСВ се издават съответните заповеди за тези ПУП-ове на отделните парцели.
Фокус: Какво е личното Ви мнение относно този случай?
Николай Димитров: Личното ми мнение е, че всички черноморски общини са обект на този тормоз от инвеститори. Във всички морски общини има такива терени, които се заменят. Не трябва да се случват такива неща, трябва да има повече свободни площи и повече пространства. Когато аз станах кмет, пак имаше една сделка с предварителни договори за 20 дка за делфинариум в Несебър. Тогава решихме, че сделката не е удачна за общината и я прекратихме. Всяка институция отговаря за себе си, но е хубаво да останат гори и да има защитени зони. Между комплекс „Черно море” и Несебър има държавна земя, която е горски фонд, но няма дюни, която сме подготвили и искаме държавата да ни я даде и да я направим като парк с пейки за децата.
Фокус: Все пак в спорните земи изцяло ли не е ясно дали са дюни или не?
Николай Димитров: Ясно е по документи. Води се горски фонд и по устройствения план. Който казва, че е дюни, трябва да го докажат от БАН или някои учени, както каза и министърът.
Фокус:Ако се докаже, че са дюни какво предстои?
Николай Димитров:Ако се докаже, че са дюни от съответните институции – МОСВ и екологични организации – трябва да се заведе дело и да се обяви сделката за нищожна и държавата да върне парите на инвеститора. Община Несебър показа всички необходими документи, парцелът не е собственост на общината, през нас минават документите по ПУП-ове по Закона за устройство на територията. Общият устройствен план не е скрит, той е в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и в МОСВ за по-нататъшно процедиране. Качен е на сайтовете, минал е по всички процедури. Хубаво е да има прозрачност да се показват тези неща и от всички страни да има коректно отношение.
Красимира ГЕОРГИЕВА

Print Friendly
FacebookСподели