Каквото сме решили, ще го правим, твърди Борисов

News.bg © БГНЕС Забавянето на модернизацията на българското здравеопазване, образование и съдебна система е грешка, която сега ни струва скъпо. Това каза премиерът Бойко Борисов пред участниците в конференцията „Справедливост в...
| Източник: News.bg
News.bg
борисов шератон© БГНЕС

Забавянето на модернизацията на българското здравеопазване, образование и съдебна система е грешка, която сега ни струва скъпо.

Това каза премиерът Бойко Борисов пред участниците в конференцията „Справедливост в прехода“, организирана от МВнР в столичния хотел „Шератон“.
Това е второ издание на форума от серията Sofia Platform, събрал в София представители на политическия и интелектуален елит на страни от Близкия Изток, Северна Африка и Централна и Източна Европа.

В отговор на въпрос за продължаващите протести и какъв е полезният ход оттук нататък, премиерът заяви: С цялото ми уважение към протестиращите, реформите продължават.
Правим ги, с нас или без нас, те ще се случат, посочи той, като отбеляза, че се надява и на здравия разум на протестиращите.

Запитан за думи на земеделския министър, че Сергей Станишев и Корнелия Нинова застават зад протестите на земеделските производители, премиерът каза, че те публично са излезли и призовават всички да се включат, да участват. При тях получаваха милион и нещо, сега получават милиард и половина.
Те (земеделските производители, б.р.) избират, с цялото ми уважение към тях, просто в случая не са прави. А що се отнася до реформите в пенсионните системи и всичко останало, те се правят от първи януари така, както сме го вкарали в парламента, добави Борисов.
Припомняме, окончателното решение на управляващите е повишаване на пенсионната възраст с по 4 месеца годишно от първи януари 2012-та. С това синдикатите не са съгласни, като обещават продължаване на националните ефективни протести.

От дистанцията на времето виждаме, че в много области, в които нямаше ясно написани европейски критерии, реформите бяха забавени и не се случиха така, както искаха мнозинството български граждани през 1989 г., отбеляза Борисов в словото си пред форума.
Той допълни, че съдебните реформи в Централна и Източна Европа бяха насочени към отделяне на съдебната власт от политическия апарат и трансформирането й от защитник на правата на държавата, в защитник на правата на гражданите. Двайсет години по-късно реформата на съдебната система продължава да бъде във фокуса на обществения дебат, явно уроците в тази област по-лесно се преподават, отколкото се учат, каза Борисов.

Премиерът посочи, че опитът на Централна и Източна Европа, грешките и забавените решения, могат да бъдат от полза на хората от арабския свят. Най-важното, което можем да направим, е да предложим своя опит на нашите арабски приятели и да им предложим да се вгледат в уроците от нашия преход, не да налагаме решения, каза Борисов. По думите му преходът изисква търпение, взаимно уважение и максимални усилия, за да се избегне насилието и това е най-важният урок от нежните революции в Централна и Източна Европа.

Print Friendly
FacebookСподели