► В ЕС здравноосигурителната карта е въведена от 2004 г., но все още няма единна практика по отношение на разплащането между европейските здравни каси.
► Покрива само случаите на спешна и неотложна медицинска помощ, като всяка една страна-членка на ЕС има свой минимален пакет от медицински услуги. При това положение пътуващите в чужбина български граждани не могат със сигурност да знаят какви медицински услуги биха могли да се ползват.
► Картата не е задължителна, но е улеснение и право на българските граждани. За целта се посещава Здравната каса и се подава заявление за карта, след което се издава и получава.
► Европейските здравни каси или не включват изобщо спешната стоматологична помощ или покриват минимален пакет.
► Българските граждани могат да ползват картата само в здравни заведения или при лекари със сключен договор с местните здравни каси. Това стеснява възможността за бързо и качествено лечение, а и не съществува възможност за репатриране на пострадалия в България.
► Почти във всяка страна-членка на ЕС съществува регламентирано доплащане (копеймънт), което е за сметка на осигурения. При медицинската застраховка няма подобна практика и застрахованото лица се ползва от пълното заплащане на услугата в рамките избрания от него лимит.
► Картата не отменя медицинските застраховки. Здравните експерти съветват да се пътува и с карта и със застраховка заради по-голямата сигурност, която тя предоставя.
► Медицинската застраховка предлага възможност за избор на достатъчно висока сума за покриване на медицинските разходи.
► Медицинската застраховка предлага голям избор на необходими покрития извън обхвата на картата, като възможностите за съдействие от страна на асистиращата компания са доста широки и полезни. Като пример може да се посочи връщането на деца, когато родителите са настанени в болинца за по-дълъг период.
► При избор на подходяща асистанс компания покриването на медицинските разноски в срок е гарантирано. Това означава, че се плаща директно на медицинското заведение или лекар, не се налага пациентът да плаща на място със собствени средства и при връщането си в България да търси възстановяването им от Застрахователя.
► Това е много важно и с оглед на възможността за постоянна връзка с България, благодарение на асистиращата компания по полицата. Тя предоставя единен телефонен център, който е за целия свят и при нужда всички обаждания се приемат в България. В този случай се избягват и проблеми, свързани с езика, оказване на съдействие, координация и други подобни. Това не е възможно да се случи при ползването на здравната карта, тъй като в нея няма посочени координати за връзка и съдействие.
► При нужда асистиращата компания организира и връщането на пострадалото лице до България, включително под медицинско наблюдение и със специализиран транспорт.
Виргиния Николакаки
Старши експерт „Отговорности и злополука”
Интерамерикан България ЗЕАД
|