И тази година системата за ранно предупреждение няма да покрие изцяло страната

От ДПС не изключват вот на недоверие за политиката на кабинета при бедствия Системата за ранно предупреждение при бедствия или аварии в момента обхваща една една трета от населението на...
| Източник: Mediapool.bg

От ДПС не изключват вот на недоверие за политиката на кабинета при бедствия

Системата за ранно предупреждение при бедствия или аварии в момента обхваща една една трета от населението на страната, съобщи министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов пред БНР в неделя. Въпросът за навременното предизвестяване на бедствени събития излезе на преден план отново, когато потоп след скъсана язовирна стена заля харманлийското село Бисер в понеделник. Ако бедствието бе станало през нощта, а не сутринта, щеше да има повече жертви.

 

Изграждането на системата започна през 2008 г. при предишното правителство и трябваше да е готова през 2010 г., но по неясни причини до момента е частично изградена.

 

Цветанов не обясни защо системата не е изградена изцяло, но от думите му се разбра, че и до края на тази година тя няма да е изцяло готова.

 

Според Цветанов сега „можем да говорим за изградено изцяло на областно ниво в градовете Бургас, София, Русе, Плевен, Пазарджик, Смолян, Кърджали, Пловдив, Варна и Монтана“.

 

През октомври 2011 г. правителството на ГЕРБ одобри план за изпълнение на националната програма за защита при природни катаклизми за 2012 г. Според него МВР трябваше да задели над 8 млн. лв. за предотвратяване на бедствия, като 5 млн. лв. бяха именно за доизграждането на системата за ранно предупреждение.

 

Цветанов поясни, че там, където модерната система не е внедрена, се работи с „технически комплект за оповестяване с изтекъл експлоатационен ресурс“, който е на основата на аналогови линии. Той увери, че „се полагат максимални усилия и стари технически средства да бъдат в готовност, и се търси възможност действително да бъдат оповестявани хората при необходимост“.

 

Пред БНР и зам.-председателят на ДПС Христо Бисеров отбеляза, че предишният кабинет е започнал работа по системата за ранно предизвестяване, но работата по нея „очевидно е спряна“. Според него това е станало, когато бе разтурено министерството за политиката при бедствията и авариите, оглавявано в кабинета на тройната коалиция от Емел Етем (ДПС) и неговата дейност бе прехвърлена в МВР. Поемането на гражданската цащита от вътрешното министерство Бисеров определи като „груба грешка“.

 

На този фон е цинично да се казва, че язовирът уби хората, коментира още Бисеров. Той заяви още, че е възможно да се създаде анкетна комисия за проучване на дейността на правителството за осигуряване на безопасността на хората и не изключи да се инициира и вот на недоверие.

 

„Аз не изключвам въобще вероятността да стигнем до искане за създаване на анкетна комисия, която да провери цялата дейност на изпълнителната власт, не така изобщо и по принцип, а на изпълнителната власт дейността. . . А защо да не се стигне и до вот на недоверие? Ако сами не предложат начин да поемат отговорност за, става въпрос за ГЕРБ, за това, което се случва и това, което не са направили, защо да не се стигне до (вот)…“, каза Бисеров.

Print Friendly
FacebookСподели