СЪДЪТ СТОПИРА РЕШЕНИЯТА НА ИОСА, А СЛЕД ТОВА ЛЕГИТИМИРА НОВОИЗБРАНИЯ СД НА „СЛЪНЧЕВ БРЯГ”АД
Участници в злополучното ИОСА на „Слънчев бряг”АД на 23.12.2013 , на което се вижда, че представителят на държавата Любомир Илиев гласува уж законно ,а съдът стопира след това благодарение на неговото гласуване взети решения
Извънредното общо събрание на акционерите /ИОСА/ на „Слънчев бряг” АД на 23 декември м.г, освободи като членове на Съвета на директорите /СД/: Златко Димитров,Иво Маринов, Константин Лефтеров, Соня Енилова и Мариела Павлова,но без да ги освобождава от отговорност.
На тяхно място с мандат от 3 години бяха избрани: Йордан Георгиев, Румен Кулев,Светлодара Петрова,Веселин Маринов и Таня Власиаду.Представителят на държавата Любомир Илиев гласува за нов одитен комитет в който влизат членовете на СД,а за негов председател бе избран Румен Кулев. Възнаграждението на членовете на одитния комитет ще е в размер на 80% от това на СД.ИОСА е избра Драгомир Стойнев-министър на МИЕ да сключи от името на дружеството договор с членовете на СД,на които няма да бъде възложено управлението.
Промените гласувани на ИОСА бяха по искане на МИЕ като акционер,притежаващ 75 % от капитала на дружеството.
След получаването на електронния вариант на протокола с взетите решения от ИОСА на 23.12.2013,на 27 декември от Комисията за финансов надзор/КФН/ уведомяват изп.директор на „Слънчев бряг”АД за отмяна на решението по т.2 на състоялото се събрание,а на 30 декември с изрично решение-за отмяна на решението за избор на нов СД.
Имената на новоизбраните фигурират в допълнителните материали за провеждането на ИОСА.Ако някой си би направил труда да им хвърли поне един поглед нямаше как да не забележи,че изискуемите за новите кандидати документи са с нотариална заверка на 18.12.2013,а законът изисква те да се обявяват не по-късно от 15 дни преди провеждането на събранието.
/Любомир Илиев,който от десетина години е своеобразен щатен представител на държавата,няма как да не си е давал сметка,че това решение няма как да мине пред съда,но очевидно,с опълномощяването му да гласува точно за тези кандидатури,е налице преднамерено,съзнателно и целенасочено саботиране на взетото по т.2 решение на ИОСА/
Констатирайки нарушенията,Комисията за финансов надзор /КФН/ с изрично решение №998-ПД/30.12.2013, след публикуването в интернет на протокола от ИОСА,отменя вписването в Търговския регистър на новоизбрания СД.
Решението,подписано от зам.председателя на КФН Николай Костов,е на основание разпоредбата на чл. 231, ал.1 от ТЗ,съгласно която общото събрание не може да приема решения, засягащи въпроси, които не са били обявени съобразно разпоредбите на чл. 223 и 223а от ТЗ, освен когато всички акционери присъстват или са представени на събранието и никой не възразява повдигнатите въпроси да бъдат обсъждани.
Видно от приложения към протокола списък на присъстващите акционери на общото събрание на акционерите, на ОСА са представени 87,78 % от капитала на „Слънчев бряг“ АД. При тези условия, съобразно разпоредбата на чл. 231, ал. 1 от ТЗ, общото събрание не може да подлага на гласуване въпроси и предложения, които не са предварително обявени по реда на 223 и чл. 223а от ТЗ, доколкото ТЗ се
прилага, съгласно чл. 121 от ЗППЦК за неуредените случаи в глава Осма от ЗППЦК. Видно от наличната в КФН информация, от информацията и документите по партидата на дружеството в публичния Търговски регистър и от публикуваните на интернет страницата на публичното дружество документи, в конкретния случай изискванията на ЗППЦК не са спазени.
Предвид констатираните пороци по отношение на реда за включването на ново
предложение за решение по вече включена точка в дневния ред и нарушението на
императивни норми на ЗППЦК е открито производство по издаване на индивидуален
административен акт за прилагане на принудителна административна мярка по чл. 212,
ал. 1, т. 1 от ЗППЦК, за което дружеството е уведомено с писмо, изх. № РГ-05-845-1 от 27.12.2013 Със същото писмо е предоставен срок до 15.00 ч. на 30.12.2013 за внасяне в КФН на обяснения и/или възражения по така инициираното административно производство.
Писмото е изпратено на официално обявения факс за кореспонденция със „Слънчев бряг“ АД на 27.12.2013 и е получено от дружеството на същата дата, видно от известието за доставяне.
Тъй като в предоставения срок не са постъпили обяснения или възражения по така откритото производство от „Слънчев бряг“ АД. В тази връзка не е налице основание за прекратяване на откритото административно производство. Предвид гореизложеното, на основание чл. 15, ал. 1, т. 4 от Закона за КФН, чл. 213, ал. 4, във връзка с чл. 212, ал. 1, т. 1 и чл. 215 от ЗППЦК, във връзка с чл. 118, ал. 2, т. 4 от ЗППЦК, във връзка с чл. 59, ал. 2 от АПК,решението на КФН,подписано от Костов, дословно е следното:
„Задължавам „Слънчев бряг” АД, гр. Несебър – т.к. „Слънчев бряг”, да не предприема действия по вписване в Търговския регистър, воден от Агенция по вписванията, на: Йордан Георгиев, Румен Кулев, Светлодара Петрова, Веселин Маринов и Таня Власиаду, като членове на съвета на директорите на дружеството, в изпълнение на взетото в нарушение на чл. 118, ал. 2, т. 4 от ЗППЦК, решение на общото събрание на акционерите от 23.12.2013 г. В случай, че към датата на получаване на решението за прилагане на
административна принудителна мярка, такива действия са вече предприети,
задължавам „Слънчев бряг” АД, гр. Несебър – т.к.“Слънчев бряг“, незабавно да
предприеме съответните последващи действия, в резултат на които Йордан Георгиев, Румен Кулев, Светлодара Петрова, Веселин Маринов и Таня Власиаду да бъдат заличени като членове на съвета на директорите на публичното дружество до надлежното избиране на нов съвет на директорите, съгласно изискванията на относимото действащо законодателство. На основание чл. 214, ал. 2 от ЗППЦК, решението за прилагане на принудителна административна мярка подлежи на незабавно изпълнение независимо дали е обжалвано”.
На основание чл. 15, ал. 3 от ЗКФН, във връзка с чл. 84, ал. 1 от АПК, решението може да бъде обжалвано по административен ред по реда на АПК, пред КФН, в 14-
дневен срок от съобщаването му. На основание чл. 15, ал. 5 от Закона за КФН, обжалването на Решението по чл. 15, ал. 4 от ЗКФН не спира изпълнението му.
Независимо и въпреки цит.по-горе решение в някои медии бе тиражирана информация, без позоваване на меродавен източник,с предположение, че КФН е коригирала първоначалното си решение,че трима от членовете на СД: Георгиев,Кулев и Петрова са се събрали на заседание и са избрали първият от тях за председател,а Веселин Маринов -за прокурист на дружеството.
Нещо повече,споменава се и за извършен опит за вписване на взетите на това заседание решения в Бургаския окръжен съд /БОС/.
Междувременно с решение №48/16.01.2014 БОС, обнародвано на 17 януари, се спира регистърното производство по вписване на промени за взети решения на ИОСА, проведено на 23.12.2013, което остава в сила до излизане на съответния съдебен акт по делото,заведено от Стойчо Малаков-притежател на акции от „Слънчев бряг”АД.
При това положение – де юре и де факто легитимен остава СД с председател Иво Маринов и изп. директор Златко Димитров.
На 10.04.2014 обаче съдебен състав на Окръжния съд в Бургас, председателстван от Янко Новаков, излиза с решение №123, че избраният на 23.12.2013 СД на „Слънчев бряг“ АД е легитимен.
Според текста на публикуваното в официалния сайт на съда решение делото е било образувано след предявен иск от Стойчо Малаков, притежател 20 броя поименни акции, срещу ответника „Слънчев бряг“ АД .
Ищецът Малаков е поискал отмяна на всички решения, приети на проведеното на 23.12.2013 ИОСА.Искът е предявен в преклузивния 14-дневен срок по чл. 74 от ТЗ.
Бургаският окръжен съд /БОС/ приема за установено от фактическа и правна страна следното:
Проведеното на 23.12.2013 ИОСА е свикано по покана на СД, по инициатива на държавата ката мажоритарен акционер, представляван от министъра на икономиката и енергетиката. Поканата е обявена в търговския регистър на 18.11.2013 при следния дневен ред:
1. Освобождаване членовете на съвета на директорите в състав: Златко Димитров, Иво Маринов, Константин Лефтеров, Соня Енилова и Мариела Павлова.
2. Избор на нов СД, който по предложения проект за решение е включва: Йордан Георгиев, Евгений Мосинов, Румен Кулев, Светлодара Петрова, Валентин Михалев, с определен 3-годишен мандат и възнаграждения на членовете съгласно чл. 33 от Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала.
3. Избор на лице, което да сключи от името на дружеството, договор с членовете на съвета на директорите, на които няма да бъде възложено управлението. В поканата е предложен Драгомир Стойнев, министър на икономиката и енергетиката.
4. Освобождаване на членовете на одитния комитет: Соня Енилова, Константин Лефтеров, Златко Димитров, Мариела Павлова и Иво Маринов; избор на нов състав на комитета съгласно постъпилите предложения и определяне на възнаграждение на всеки от членовете на комитета (в поканата е предложен размер от 80 на сто от възнаграждението на членовете на съвета на директорите на дружеството; председателят и членовете на комитета, които са министри, лица по чл. 19, ал. 7 от Закона за администрацията, държавни служители и лица по чл. 107 а от Кодекса на труда не получават възнаграждение).
В поканата е записано, че съгласно изискванията на чл. 116, ал.3 от ЗППЦК образец на пълномощно за гласуване е публикуван на интернет страницата на дружеството на адрес: www.sunnybeachbg.net. Изискано е от пълномощниците, които ще представляват акционерите на общото събрание да уведомят дружеството за това най-късно до 2 работни дни преди деня на събранието.
Обявено е също, че писмените материали, свързани с дневния ред на събранието, са на разположение на акционерите на адреса на управление на дружеството: КК „Слънчев бряг“, в сградата на Главна дирекция, ет.2 – всеки работен ден от 08:30 до 16.30 ч., считано от датата на обявяване на поканата в Търговския регистър.
Видно от приложения към исковата молба протокол, на събранието били представени акционери, притежаващи акции на обща стойност от 1 718 563 лв- 87,78 % от капитала на дружеството.
Приети са следните решения:
Освободени са били досегашните членове от състава на СД и е избран нов състав: Йордан Георгиев – председател на СД, членове Румен Кулев, Веселин Маринов, Свелодара Петрова и Таня Власиаду. В съответствие с оповестените в поканата предложения е бил определен 3-годишен мандат на членовете на съвета и е гласувано възнаграждението им. Избран е бил министърът на икономиката и енергетиката за лице, което да сключи от името на дружеството договор с членовете на СД, на които няма да бъде възложено управлението. Било е определено възнаграждение на членовете на комитета.
Ищецът Малаков претендира, че всички решения на ИОСА са опорочени, защото кандидатът за член на СД Евгений Мосинов не бил представил декларация по чл.116а, ал.2 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК). Не било спазено законовото изискване за представяне на пълномощните за представителство на акционерите най-късно до 2 дни преди заседанието. В тази насока ищецът получил изрично уведомление.
На проведеното заседание бил допуснат до участие Любомир Илиев като представител на държавата – мажоритарен акционер, чието пълномощно било депозирано едва в деня на събранието.
Съдът отхвърля всички тези претенции по иска, предявен от Малаков чрез адв. Василева. Решението подлежи на обжалване пред Бургаския апелативен съд в 2-седмичен срок от връчването му на страните.И е обжалвано.
Още на 21.02.2014 председателят на СД Иво Маринов с изрично писмо до министъра на икономиката и енергетиката,тиражирано от някои медии,е поискал да бъде освободен от все още заеманата изборна длъжност. Според Търговския закон обаче Маринов може да бъде освободен само с решение на Общото събрание на акционерите на дружеството.
На 7 април след заседание на СД се взема единодушно решение за насрочване на ИОСА на 23 юни. Поканата за дневния ред на събранието,обнародвана на 8 април, включва избор на нов СД, чийто състав и брой е същият,обжалван в съда.По делото няма окончателно решение.
Процедурно, би трябвало събранието да се насрочи едва след приключването на делото. Именно заради това обстоятелство не може да се твърди категорично,че и след провеждането на събранието 23 юни няма да има проблем с вписването на членовете на новоизбрания СД.