Илияна Йотова: Препоръката за спиране на европейските средства в доклада на ЕП е израз на двоен стандарт спрямо България и Румъния

  Радио „Фокус“, „Добро утро, България“ Снимка: Информационна агенция „Фокус“     Илияна Йотова, евродепутат от БСП /ПЕС/, в интервю за сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“ Водещ:...
| Източник:

 

Радио „Фокус“, „Добро утро, България“

Снимка: Информационна агенция "Фокус"Илияна Йотова: Препоръката за спиране на европейските средства в доклада на ЕП е израз на двоен стандарт спрямо България и Румъния
Снимка: Информационна агенция „Фокус“

 

 

Илияна Йотова, евродепутат от БСП /ПЕС/, в интервю за сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“

Водещ: Европарламентът препоръча на Европейската комисия спиране на еврофондовете за България. Тази препоръка се съдържа в специална точка на доклада на бюджетната комисия за освобождаване от отговорност на комисията за 2012 година. Как да разбираме тази препоръка, от къде дойде?
Илияна Йотова: Ако трябва да отговоря на вашия въпрос директно и аз не мога да разбере откъде дойде, защото се опитах да поставя този въпрос. Какви са основанията, аргументите за вписването на такъв текст още по време на дебата по този доклад. Но за съжаление не получих отговор, на най-малко от самия докладчик. За сметка на това, хората, които се включиха, моите колеги от Групата на социалистите в този дебат, бяха единодушни в мнението си, че очевидно става дума за един доклад, който да бъде ползван за политически цели, в навечерието на новите европейски избори. Цялата група на социалистите беше естествено против този текст. Ние гласувахме срещу това допълнение, което направи Маркос Пийпър от ЕНП, но аритметиката е аритметика. Естествено гласовете на ЕНП и на част от либералите са повече, и този текст мина. Така или иначе в такъв доклад могат да се правят политически препоръки, но те нямат никаква юридическа стойност оттук нататък. Европейската комисия знаете, е тази, която работи с държавите-членки, по отношение разпределението и използването на европейските средства.
Водещ: За да се стигне до подобна препоръка докладчикът от ЕНП, евродепутатът Маркос Пийпър се е позовал на доклад в областта на правосъдието и вътрешния ред, който беше негативен за България.
Илияна Йотова: Да, точно така е. Има и една любопитна подробност. Според тези, които са участвали в дискусията в самата комисия по бюджетен контрол, преди да се стигне до пленарната зала, текстът наистина е внесен от господин Пийпър накрая, след всички обсъждания, имало е доста дълги обсъждания. В началото той е посочил докладът от 2013 година. След намесата на госпожа Моника Панайотова датата е променена за 2014 година. Но да не влизаме в тези подробности, но искам да напомня нещо, което сякаш ни убягва в цялата тази дискусия, че става въпрос за изхарчване на европейски средства за 2012 година. Освен това ние се фокусирахме върху този текст, който предложи господин Пийпър, но вътре в доклада има доста забележки по отношение на България за това как са използвани европейските средства през 2012 година и по отношение например на селското стопанство, и на преките плащания и на забавянето на проектите. Така че той е един цялостен обзор върху всички държави, в никакъв случай не е само върху България.
Водещ: Има съмнения за неправилното изразходване на европейските средства, така ли да разбираме?
Илияна Йотова: Има съмнения по-скоро за грешки, за това че не навреме се подават проектите, тоест не съмнения, направо констатации, за определени нередности при преките плащания. Това е записано в този доклад, но искам да кажа нещо друго. Ние сякаш се фокусираме само върху нашата страна, хубаво е да погледнем целия доклад. Той в никакъв случай не е написан за България. Този доклад е за цялата 2012 година, за това как ЕК е контролирала използването на европейските средства за всички държави. Затова аз възразих на този дебат. За съжаление бях единственият българин, който остана на този дебат. Може би беше редно да има и други колеги, тогава нашата защита щеше да бъде още по-убедителна, но поставих на господин Пийпър точно този въпрос: Защо отново се поставят двойни стандарти? Нима има държава в ЕС, която да няма никакви забележки, по отношение начина на използване на европейските средства? Нима има държава, която изцяло се е преборила с корупцията? Знаете, ние с вас сме дискутирали докладът, който ЕК направи за нивото на борбата с корупцията във всички държави-членки, доклад за първи път представен на европейските институции, на европейските държава и се вижда, че този проблем за съжаление е масов, навсякъде в ЕС. Даже затова е идеята да се прави ново общностно законодателство в тази сфера. Затова винаги съм се борила срещу двойните стандарти, когато се проявяват срещу страни като България и Румъния. Попитах защо се обвързва мониторинга с европейските средства, единият механизъм на комисията няма нищо общо с другия. Затова и аз и моите колеги, тези, които се включиха от групата на социалистите казахме, че за съжаление в случая се правят по-скоро политически внушения за една страна, за нейните правителства и управления, отколкото по съдържание се гледа на проблема.
Водещ: Такъв доклад, такава препоръка в навечерието на европейските избори след вече 7-годишно членство на страната ни в ЕС, как ще повлияе на българския избирател, който и без това сякаш възприема предстоящите евроизбори като вътрешни?
Илияна Йотова: Всякакви такива сигнали, разбира се, не са добри за страната. Да, ние си даваме много добра сметка, че тази препоръка е направена от колега от ЕНП, от немската делегация, даваме си сметка за това, че тази препоръка събра гласовете на онези, които никога в крайна сметка до край не приеха приемането на България и Румъния в ЕС. Знаем, че това е част от политическата борба в навечерието на изборите, всичко това е ясно. Така или иначе тези текстове наистина се правят по-скоро за този медиен шум, отколкото имат някаква реална стойност. Аз например ще чакам и официалното заявление на ЕК. След като такъв казус беше поставен за България, искам да чуя и нейното мнение по тази тема. Но нека да бъдем реалисти. Пак повтарям, ние някак си отново не искаме да се обърнем към фактите. Става дума за това как са изразходвани европейските средства от България за 2012 година, сега сме 2014 година. Оттогава са се сменили две правителства, нали така? Правителството, което е управлявало – на господин Борисов и сега правителството на господин Орешарски. Винаги съм била на мнение, че темата за европейските средства, което между другото и нашето място в европейските институции никога не трябва да става предмет на вътрешнополитически спорове. Защото рано или късно това се връща срещу онези, които стават инициатори на подобни теми. Затова с цялата условност на този текст естествено бих казала, че като че ли в България този проблем получи много по-голям шум, отколкото си заслужава самият казус. Между другото подобен текст има малко по-надолу в доклада и за Румъния, нито в Румъния съм чула някой да повдига тази тема, нито въобще се състоя някакъв национален дебат, национална дискусия, просто защото всички знаят, че тази препоръка няма абсолютно никаква стойност. Но тя показва отношение, отношение на една политическа формация, каквато в случая е ЕНП, към страни като България и Румъния. Ето в това отношение не трябва да си правим абсолютно никакви илюзии. Да, разбира се, имам известни упреци към представителите на ГЕРБ в комисията по бюджетен контрол, защото тогава ние сме предложили в комисията по бюджетен контрол този текст да бъде премахнат, могъл е да бъде спрян още по време на самата дискусия, преди да стигне до пленарна зала, но за съжаление представителят на ГЕРБ там е бил точно на обратното мнение. В крайна сметка всеки има право да следва своите политически принципи, всеки има право да бъде опозиция. Всеки има право да защитава в навечерието на изборите своята кауза, но струва ми се, че понякога трябва да си кажем „стоп“. Тогава, когато става дума за интереса на страна ни. Той би трябвало да е над всичко.
Ева БРАНИМИРОВА

Print Friendly
FacebookСподели