Само половин година след като гръмко обяви, че слага таван на избора на лекарски екип, за да се ограничи рекета над пациентите, здравното министерство ревизира ценоразписа си под натиска на съсловните искания. От началото на годината таванът за избор на екип варира между 350 и 950 лева в зависимост от цената на клиничната пътека.Колкото по-скъпа е тя, толкова по-висок е таванът за избора на екип. Новата идея на министерството е таванът да е един за всички клинични пътеки – 900 лева. За изборът на екип се доплаща, когато пациентът избере конкретни специалисти в дадена болница, които да го лекуват, оперират или да му извършат друга манипулация.
Болният не е длъжен да избира екип и, ако не го направи, ще бъде поет от някой от специалистите в съответната болница. В някои лечебни заведения обаче имаше практика пациентите да бъдат принуждавани да направят избор, дори без изобщо да познават лекарите, чиито имена им се предлагат. На места пък за избора на екип се плащаха хиляди левове. Затова от министерството решиха да сложат ред по административен път като засилят проверките и въведат тавани на цените за избор на екип.
Промяната обаче породи недоволство и само половин година след въвеждането на новите правила, те вече търпят промяна. До тавана от 900 лева се стигна след като в средата на месеца за това настояха от Българското научно дружество по акушерство и гинекология. Гинеколозите се аргументираха с това, че с новите цени не могат да се покриват разходите за едно раждане и настояха таваните изобщо да не се обвързват с клиничните пътеки. Раждането е една от дейностите, за която почти винаги се прави избор на екип, поне в по-големите градове.
От здравното министерство не обясниха каква е финансовата обосновка да се фиксира един таван от 900 лева, а на въпрос защо максимумът се намалява от 950 на 900 лева, отговориха, че няма логика, щом лекарите са поискали той да е по-нисък, да се запазва по-високата стойност. В момента с таван от 950 лева са пътеки на стойност над 2000 лева.
В министерството нямат опасения, че таванът от 900 лева ще бъде сложен и за елементарни манипулации, които не изискват скъпа техника или много труд. “Проверките ни в страната показаха, че на малко места се използва изборът на екип и няма много нарушения на правилата“, коментираха оттам.
През април от ведомството обявиха, че са хванали едва пет болници в цялата страна да нарушават правилата за избор на екип. Изборът на екип се практикува в болниците предимно в големите градове – София, Варна, Пловдив, Стара Загора, Плевен. Където обаче са най-големите болници и най-големият поток от пациенти.
Най-честото нарушение, което си позволяват лекарските екипи, е да взимат по-висока сума от допустимата.